Reklama

Dodaj do ulubionych

Oto zbiór wierszy, który pokazuje, jak wielką siłę posiadają myśli wyrażone za pomocą języka poezji.

Sięgał po nią płomień, kornik drążył oprawę, człowiek w nią godził i czas nadwątlał kartki, jednak ocalała/ I czas przeszły z przyszłym/ Łączy nadal, jak kartki okładek spojeniem” – napisał poeta, przywołując moc, jaką posiada myśl zapisana językiem poezji. Książka, zawierająca wiersze Tadeusza Szymy i piękne ilustracje Adama Rokowskiego, przedstawia nie tylko utwory poety, ale również zamieszczony w posłowiu esej Lidii Dudkiewicz pt. Książka o książce, poświęcony spotkaniu człowieka z książką.

Do wydania została dołączona płyta z trzema filmami zrealizowanymi przez młodych ludzi, pod kierunkiem Antoniego Rota i Pawła Jaworskiego na podstawie wierszy autora. Muzykę do filmów skomponował Siergiej Wowkotrub, a rysunki do animacji wykonał Adam Rokowski. Wystąpili w nich uczniowie Zespołu Szkół Artystycznych i Akademickich „ALA” w Częstochowie.

Reklama

Tadeusz Szyma to „współczesny klasyk kultury” – czytamy w posłowiu Książki; humanista w czystej postaci – publicysta, krytyk filmowy, autor książek, redaktor, scenarzysta, producent filmowy i wykładowca akademicki. Znany poeta, publikujący wiersze o tematyce lirycznej, poświęca strofy także znaczącym postaciom Kościoła – św. Janowi Pawłowi II, kard. Stefanowi Wyszyńskiemu czy bł. ks. Jerzemu Popiełuszce.

Książka stanowi część projektu multimedialnego, który powstał w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej pod nazwą „Ojczysty – dodaj do ulubionych” zorganizowanej przez Narodowe Centrum Kultury. Kampania korzysta ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Redaktorem Książki jest Jan Szyma – wiceprezes Stowarzyszenia Wspólnota „Gaude Mater” w Częstochowie, który był pomysłodawcą, realizatorem projektu i wydawcą Książki.

Książka
Tadeusz Szyma
Stowarzyszenie Wspólnota „Gaude Mater”

2020-12-09 10:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święta z koszem róż

Niedziela kielecka 30/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

TER

Św. Dorota

Św. Dorota

Św. Dorota w przeszłości była bardzo popularną męczennicą, czczoną w całej Europie. Również w Polsce była patronką wielu kościołów i w wielu miała swoje ołtarze. Jest patronką kościoła w Krasocinie

Święta Dorota należy do grona Czternastu Świętych Wspomożycieli, w poczet których Kościół katolicki zaliczył tych, których wstawiennictwo u Boga uznał za wyjątkowo skuteczne. Większość z nich żyła za przełomie III i IV wieku za panowania cesarza Dioklecjana, który z wyjątkowym okrucieństwem tępił wyznawców Chrystusa. Została zgładzona z ręki oprawców w czasie panowania cesarza ze Splitu.

CZYTAJ DALEJ

Jak współpracować z Duchem Świętym?

2023-02-03 10:30

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Jak współpracować z Duchem Świętym? Jak odkryć Moc Ducha Świętego w swoim życiu - zapraszamy na "szklankę dobrej rozmowy".

Zapraszamy na rozważanie! 5. niedziela zwykła, rok A.

CZYTAJ DALEJ

Jak przebiegają prace synodalnego zgromadzenia kontynentalnego w Pradze?

2023-02-07 09:34

[ TEMATY ]

synod

Logo Synodu

Jak przebiegają prace synodalnego zgromadzenia kontynentalnego w Pradze? Ich metodologię przedstawił jego uczestnikom Mauricio López Oropeza z Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów.

Poinformował, że oprócz europejskiego odbędzie jeszcze sześć zgromadzeń kontynentalnych dla: Afryki, dla Ameryki Łacińskiej i Karaibów, dla Azji, dla Bliskiego Wschodu i Kościołów wschodnich, dla Ameryki Północnej i dla Oceanii. Wypracowane na nich dokumenty końcowe posłużą do napisania w czerwcu br. „Instrumentum laboris” (dokumentu roboczego) zgromadzenia Synodu Biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję