Reklama

Prasa zagraniczna

Dramatyczne dane

Japońscy biskupi zaapelowali o większą solidarność i budowanie wzajemnych relacji, a jednocześnie potępili współczesne idee i postawy, które niszczą braterstwo wśród ludzi. Te ostre słowa mają związek z dramatycznymi doniesieniami z Japonii. W Kraju Kwitnącej Wiśni notuje się więcej przypadków samobójstw niż śmierci spowodowanych przez COVID-19. W październiku na wszystkich wyspach odebrały sobie życie 2153 osoby. Patogen był powodem 2087 zgonów.

Le Figaro

Stan zdrowia księży

Badania przeprowadzone we Francji wśród ponad 6 tys. kapłanów diecezjalnych poniżej 75. roku życia wykazały, że tylko w 2020 r. 7% z tej grupy miało depresję, a co piąty – jej symptomy.

Blisko połowa duchownych cierpi także na różnego rodzaju schorzenia fizyczne. Czym specjaliści tłumaczą ten stan rzeczy? Przyczyn jest wiele. Kapłanom doskwiera samotność. Czują się niezrozumiani, czasem tracą sens swojego powołania. Do tego dochodzi przepracowanie – księża nad Sekwaną pracują ponad 50 godzin tyg. Raport podkreśla, że zadaniem biskupów jest znalezienie sposobu towarzyszenia kapłanom.

Religion News Service

Moralne szczepionki

Rządy zmagające się z kryzysem zdrowotnym pokładają wielką nadzieję w szczepionkach. Problem w tym, że aby zastopowały one epidemię, muszą być nie tylko skuteczne, ale powinna się zaszczepić większość społeczeństwa. Jak pokazały wrześniowe badania przeprowadzone wśród amerykańskich grup religijnych, szczepić zamierza się 43% protestantów i 57% katolików. Epidemiolodzy podkreślają jednak, że powinno się zaszczepić ok. 80% społeczeństwa. Co powoduje opór u niektórych członków grup religijnych? Między innymi zastrzeżenia do sposobu pozyskiwania specyfiku. Niektóre firmy w swoich badaniach wykorzystują komórki abortowanych nienarodzonych dzieci. Tak jest z preparatem firmy Astrazeneca. Najbardziej zaawansowane są prace w laboratoriach firm Pfizer i Moderna, które nie wykorzystywały do badań tych metod. To dlatego amerykański episkopat wystawił ich preparatom certyfikat moralności, stwierdzając, że są one dopuszczalne moralnie i obrońcy życia nie powinni mieć w tym przypadku żadnych oporów.

Reklama

CNA

Powiedzieli: „nie”

Część katolickich mediów, powołując się na anonimowych informatorów, doniosła, że kanonicy kapituły katedralnej szwajcarskiej diecezji Chur odrzucili wszystkich trzech kandydatów na biskupów, które przedstawił im Watykan. Starożytna szwajcarska diecezja ma w Kościele unikalny przywilej samodzielnego wyboru swojego pasterza spośród kandydatów przedstawionych przez Stolicę Apostolską.

Stolica diecezji wakuje od maja 2019 r., kiedy to na emeryturę przeszedł bp Vitus Huonder. Według nieoficjalnych informacji, kandydatami Watykanu byli: jeden kapłan diecezji Chur i dwaj zakonnicy spoza diecezji. Kanonicy mieli odrzucić własnego kapłana, któremu byli nawet przychylni z racji wieku (ma on 72 lata i urzędowałby tylko 3 lata). Dwie pozostałe kandydatury zostały potraktowane jako zmierzające do odebrania diecezji jej konserwatywnego rysu.

ICN

Ograniczają pomoc

Sprawdza się to, przed czym ostrzegało wielu – w wyniku pandemii najbogatsze państwa ograniczają pomoc humanitarną dla najbiedniejszych regionów świata. Brytyjski rząd ogłosił, że zamierza zredukować pomoc o prawie jedną trzecią. Do tej pory z brytyjskiego budżetu na pomoc międzynarodową przeznaczone było 0,7% przychodów. Teraz Wielka Brytania zamierza przekazywać tylko 0,5%. Przeliczając na „gotówkę”, oznacza to o 4 mld funtów mniej. Zamierzenia te skrytykował lider Kościoła katolickiego w Wielkiej Brytanii kard. Vincent Nichols. W specjalnym oświadczeniu podkreślił, że miarą wielkości narodu jest to, w jaki sposób odpowiada on na potrzeby najbiedniejszych. Purpurat powiedział, że pandemia jeszcze pogłębi biedę, a potrzeby ubogich staną się jeszcze większe. Brak tej pomocy będzie skutkował m.in. większą presją na emigrację, co oznacza kolejne szturmy biednych ludzi, którzy będą pukali do drzwi bogatych państw.

2020-12-09 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

2023-01-07 15:27

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 53-56.

Poniedziałek, 6 lutego 2023. Świętych męczenników Pawła Miki i Towarzyszy, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek : historie o tym, jakoby moje decyzje zasmucały Benedykta XVI, to „głuchy telefon”

2023-02-05 18:31

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/TIZIANA FABI / POOL

O tym, że Benedykt XVI zawsze wspierał obecnego Ojca Świętego, a także o przykładach jego reakcji na próby podważenia autorytetu Franciszka, mówił papież podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu, powracającego z wizyty apostolskiej w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym.

Rozmawiając z towarzyszącymi mu w podróży dziennikarzami, papież Franciszek odniósł się m.in. do pytania o to, czy po śmierci Benedykta XVI odczuł w swojej posłudze rosnące napięcia pomiędzy różnymi „skrzydłami” Kościoła. „Zawsze mogłem o wszystkim porozmawiać z papieżem Benedyktem, wymienić się opiniami. On zawsze stał przy mnie, wspierając mnie, a jeśli pojawiały się jakieś trudności, mówił mi o tym i rozmawialiśmy” – mówił Franciszek. Jako przykład ilustrujący sposób reagowania Benedykta XVI, przywołał sytuację, w której do papieża seniora dotarły informacje o tym, jakoby papież Franciszek wspierał niesakramentalne związki par homoseksualnych. „Pewna osoba, uważająca się za wielkiego teologa, za pośrednictwem przyjaciela papieża Benedykta dostała się do niego i złożyła na mnie donos. Benedykt nie przestraszył się, zwrócił się do czterech kardynałów teologów najwyższej próby, i powiedział: wyjaśnijcie mi to, a oni mu wyjaśnili. I tak sprawa się zakończyła. To historia, która pokazuje, w jaki sposób działał Benedykt, kiedy pojawiał się donos. Pewne historie, które się powtarza, o tym, że Benedykt był zasmucony tym, co robi nowy papież – to opowieści z ‘głuchego telefonu’” – skwitował Ojciec Święty. Zapewnił też, że on sam konsultował z Benedyktem XVI niektóre swoje decyzje, a papież senior się z nimi zgadzał.

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej…

2023-02-06 08:35

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Wciąż musimy się uczyć. Od małego dziecka. Najpierw uczymy się chodzić i podstawowych zasad higieny. Uczymy się mówić, nazywać rzeczy i wyrażać swoje stany uczuciowe. Przedszkole uczy kontaktów w grupie i wprowadza w wiedzę, którą otrzymuje się na kolejnych stopniach nauczania. Dochodzą jeszcze języki obce i nauka zawodu.

Ile to ludzi pracowało, aby nas czegokolwiek nauczyć. Począwszy od rodziców aż po wychowawców i nauczycieli różnych stopni. Nie zawsze o wszystkich pamiętamy i okazujemy im należną wdzięczność… Natomiast trzeba zdecydowanie mówić NIE wszystkim, którzy uczą złych rzeczy, jak kłamstwa, kradzieży czy niezgodnych z etyką zachowań seksualnych. A potem już i my sami, niezależnie od tego co robimy, stajemy się nauczycielami w szerszym tego słowa znaczeniu. Wokoło nas jest tyle ludzi, którzy czegoś nie umieją. Obowiązkiem wdzięczności względem tych, którzy nas uczyli, jest pouczyć ich, przez co pomagamy im w życiu. Trzeba jednak unikać wtrącania się zawsze i we wszystko. Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej i dlatego czują się upoważnieni do poprawiania każdego i zwracania mu uwagi. Tacy są utrapieniem otoczenia. Druga skrajność to obojętność względem tych, którzy czegoś nie potrafią, a czasem wręcz irytacja: „powinien to wiedzieć!”. Powinien, ale nie wie, więc poucz go cierpliwie. W ten sposób wnosi się w otoczenie pokój i dobro, którego tak dziś brakuje. A Pan Jezus, który widzi nasze uczynki, powie nam kiedyś: „byłem nieumiejętnym, a pouczyliście Mnie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję