Reklama

Niedziela Podlaska

Młodość silniejsza niż bieda

Taki tytuł nosi wystawa na ogrodzeniu przychodni w Boćkach, prezentująca retrospekcję oraz fotografie starszych mieszkańców Podlasia z lat młodości. Dodatkowym remedium na pamięć jest katalog ze spisanymi wspomnieniami.

Niedziela podlaska 50/2020, str. VI

[ TEMATY ]

wystawa

Archiwum Fundacji Okolica

Kiedy wjeżdża się drogą krajową nr 19 do Bociek, od strony Bielska Podlaskiego, uwagę przykuwają plansze powieszone na płocie przychodni, naprzeciw kościoła.

Bez światła, radia i telewizora

To wystawa plenerowa pt. „Boćki. Album rodzinny. Młodość”. To już druga wystawa w tym miejscu, prezentująca materiały dotyczące historii Bociek i okolic. Pierwsza nosiła tytuł „Album rodzinny. Dzieciństwo”. Wystawy to efekt nagrań biograficznych najstarszych mieszkańców gminy Boćki, prowadzonych w latach 2015-18 przez Magdalenę Stopę, Teresę Modzelewską i Zofię Stopę. Nagrania odbywały się we współpracy z Archiwum Historii Mówionej Ośrodka Karta i Domu Spotkań z Historią. Nagrano ponad 70 osób, zebrano i zeskanowano ok. 1000 starych fotografii. Rozmówcy urodzeni w latach 20. i 30. XX wieku, swoją młodość przeżywali w trudnych latach wojennych i tuż po wojnie.

Warto zatrzymać się i obejrzeć, powspominać czasy i ludzi, których już nie ma wśród nas, a którzy żyli i mieszkali w naszym serdecznym miejscu na ziemi.

Podziel się cytatem

– Na zdjęciach widać młodych ludzi, modę? sprzed lat, narzędzia, rowery i inne pojazdy, drewniane budownictwo – opowiada Magdalena Stopa. Fotografiom towarzyszą fragmenty opowieści o pracy, często przymusowej, o obowiązkowej służbie wojskowej, ale też o dawnych zabawach. O oberku, polce, walcach, tańczonych wszędzie, w domu, w szkole, a choćby i na moście, gdy już nie było lepszego miejsca. O muzykantach grających na harmonii, bębnie i skrzypcach. Można znaleźć autentyczne wypowiedzi rozmówców, takie jak ta: „W sobotę każdy pracował, ale w niedzielę to trzy zabawy były. Każde rówieśniki mieli swoją zabawę. Starsze, średnie i młodsze. Świetlicy nie było, bo wszystko spalone, to w prywatnych domach się spotykali. Ani światła, ani radia, ani telewizora nie było, to młodzież musiała jakieś rozrywki mieć”.

Wspomnień czar

Wystawie towarzyszy katalog, który można otrzymać bezpłatnie w siedzibie Fundacji (Dziecinne 35) lub w Gminnej Bibliotece Publicznej w Boćkach. Wystawę przygotowała Fundacja Okolica, w skład której wchodzą: Magdalena Stopa, Sławomir Parfianowicz i Zofia Stopa. W katalogu możemy przeczytać kolejny fragment wypowiedzi starszych ludzi, przeżywających młodość w latach 40. i 50. XX wieku: „Bieda? Może i była. Ale z drugiej strony, kiedyś to naprawdę było wesoło (...)”.

Reklama

Warto zatrzymać się i obejrzeć, powspominać czasy i ludzi, których już nie ma wśród nas, a którzy żyli i mieszkali w naszym serdecznym miejscu na ziemi.

Te barwne opowieści o młodości na Podlasiu, na ziemi boćkowskiej, powstały w ramach projektu „Gmina Boćki– Most do historii. III etap”, dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Fundacja Okolica zaprasza na swoją stronę internetową www.fundacjaokolica.pl, gdzie można zobaczyć poprzednią wystawę z cyklu „Boćki. Album rodzinny”, pt. „Dzieciństwo”.

2020-12-09 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wystawa poświęcona gen. Władysławowi Sikorskiemu

[ TEMATY ]

wystawa

Sikorski

pl.wikipedia.org

Gen. Sikorski wśród żołnierzy we Francji w 1940

Gen. Sikorski wśród żołnierzy we Francji w 1940

Prezydent Bronisław Komorowski otworzył 9 lipca 2013 r. w Muzeum Wojska Polskiego wystawę poświęconą gen. Władysławowi Sikorskiemu. - Ofiara życia gen. Sikorskiego miała swoje wielkie znaczenie z punktu widzenia trwałej walki, trwałych zamysłów i trwałych polskich marzeń o wolności i niepodległości powiedział podczas uroczystej inauguracji Prezydent. 4 lipca minęła 70 rocznica śmierci gen. Sikorskiego w katastrofie samolotu pod Gibraltarem.

CZYTAJ DALEJ

Papież: przemoc względem kobiet nie bierze się znikąd

2022-11-26 15:00

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Aby skutecznie zwalczyć plagę przemocy względem kobiet nie wystarczą wyspecjalizowane organy czy działania represyjne. Potrzeba jedności i współpracy przede wszystkim w dziedzinie prewencji – mówił Papież na audiencji dla przedstawicieli włoskiej policji, którzy specjalizują się w zwalczaniu przemocy względem kobiet. Podkreślił, że prewencja jest niezwykle ważna, bo ten rodzaj przemocy wynika często z postaw kulturowych, głęboko zakorzenionej mentalności i uprzedzeń.

Papież zwrócił też uwagę na czynniki, które sprzyjają przemocy względem kobiet. Są to z jednej strony hedonistyczny styl życia, a z drugiej – kryzys gospodarczy i społeczny.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: trzeba wierzyć w Kościół Chrystusowy

2022-11-26 21:40

[ TEMATY ]

adwent

Gniezno

prymas Polski

abp Wojciech Polak

Episkopat News

„Trzeba wierzyć w Kościół Chrystusowy. Trudna to dziś wiara. Dla wielu bardzo trudna. Może także dlatego, że do końca nie rozumiemy, czym jest Kościół Chrystusa, że tak naprawdę nie jest tylko nasz, lecz należy do Niego” - mówił abp Wojciech Polak podczas Mszy św. z nieszporami sprawowanej 26 listopada w katedrze gnieźnieńskiej na rozpoczęcie Adwentu.

Nawiązując do rozpoczynającego się wraz z Adwentem nowego roku duszpasterskiego, który ma służyć obudzeniu i umocnieniu wiary w Kościół pojmowany jako dzieło Boga abp Polak powtórzył za papieżem Franciszkiem, że: „nie jesteśmy chrześcijanami dla naszych zasług lub tylko dlatego, że wyznajmy pewne credo, ale dlatego, że w chrzcie została nam dana żywa woda Ducha Świętego, która czyni nas umiłowanymi dziećmi Boga i braćmi między sobą”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję