Reklama

Niedziela Świdnicka

Z wizytą w Pastuchowie

Biskup Adam Bałabuch spotkał się z wiernymi parafii św. Barbary, by wspólnie przeżywać radość chrześcijańskiej wiary.

Niedziela świdnicka 50/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Barbara

Stanisław Bałabuch

Bp Adam Bałabuch i proboszcz ks. Wiesław Ignatowicz podczas Mszy św. w kościele filialnym w Piotrowicach Świdnickich

Bp Adam Bałabuch i proboszcz  ks. Wiesław Ignatowicz podczas Mszy św.  
w kościele filialnym w Piotrowicach Świdnickich

Wizyta kanoniczna, która odbywa się raz na 5 lat, to bardzo ważne wydarzenie dla całej wspólnoty parafialnej. To czas spotkań biskupa z wiernymi, czas umacniania ich wierności Chrystusowi, Ewangelii i Kościołowi.

Parafia św. Barbary to wspólnota, która liczy 2,5 tys. wiernych. Swoim obszarem obejmuje 5 miejscowości: Czechy, Pastuchów, Piotrowice Świdnickie, Przyłęgów i Skarżyce. Na czele parafii od 5 lat stoi proboszcz ks. Wiesław Ignatowicz.

W czasie pandemii

Wizytacja pasterska jest jakby duszą biskupiego posługiwania i rozszerzeniem duchowej obecności biskupa pomiędzy wiernymi. Właśnie tak objawia się ona w swojej prawdziwej istocie, czyli jako znak obecności Pana, który odwiedza swój lud i przynosi mu pokój. Jednak z uwagi na pandemię, tegoroczne wizytacje pasterskie ograniczane są do minimum. Dlatego spotkania z wiernymi odbywają się w kameralnym gronie, a i wizyta u proboszcza jest krótsza. Podczas spotkań z wiernymi, które miały miejsce w I niedzielę Adwentu, bp Bałabuch odwiedził także kościoły filialne: Podwyższenia Krzyża Świętego w Piotrowicach i Matki Bożej Łaskawej w Czechach, w których sprawował niedzielną Eucharystię. Natomiast w kościele parafialnym udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Siły ciemności atakują

Reklama

Czas wizytacji zbiegł się z rozpoczęciem Adwentu, dlatego w słowie skierowanym do wiernych bp Bałabuch podkreślił rolę czuwania. – Weszliśmy w nową epokę. Teraz liczy się każda chwila. Z każdą godziną bliższy jest dzień Pański. Wezwanie do czujności jest skierowane do każdego z nas. Jest to bowiem postawa konieczna, by nie dać się zwieść siłom ciemności, z których zostaliśmy wyrwani przez Chrystusa. Siły ciemności ciągle atakują, chcą uśpić naszą czujność, wygasić pierwotną gorliwość. Postawa czujności pozwoli nam natomiast otrząsnąć się z uczynków ciemności, przebudzić się ze snu, aby dzień Pański nie zastał nas nieprzygotowanych – powiedział biskup pomocniczy i przestrzegł, aby nie dać się zwieść wrogiemu Chrystusowi światu. A jako remedium podał przychodzenie do Jezusa, który będzie nas umacniał do końca, aby każdy z nas był bez zarzutu w dzień sądu. – Trzeba nam zatem rzeczywiście trwać w życiowej wspólnocie z Chrystusem, kierować się w codziennym postępowaniu Jego prawdą i sprawiedliwością, aby nie ulec zakłamaniu i przewrotności, nie utracić jasnego rozeznania pomiędzy dobrem a złem – podkreślił.

Siła w Eucharystii

Biskup Adam w komentarzu do tegorocznego hasła roku duszpasterskiego: Zgromadzeni na świętej wieczerzy, zwrócił uwagę, że gdy przyjmiemy Jezusa w Eucharystii, znajdziemy w sobie siłę, by kochać i wyciągać pomocną dłoń do innych. – W Komunii św. spływa na nas siła, aby kochać bez względu na wszystko; siła, aby żyć jak Jezus, który z miłością niósł pomoc wszystkim, którzy przychodzili do Niego ze swoimi niedomaganiami – wyjaśnił hierarcha.

2020-12-09 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Górnicze święto

Niedziela sosnowiecka 51/2012, str. 1

[ TEMATY ]

odpust

św. Barbara

Piotr Lorenc

Podczas uroczystości odpustowych w parafii św. Barbary w Sosnowcu

Podczas uroczystości odpustowych w parafii św. Barbary w Sosnowcu

Uroczystościom odpustowym w parafii św. Barbary w Sosnowcu przewodniczył bp Grzegorz Kaszak. - Dzień św. Barbary to święto górników, dlatego składam wszystkim górnikom najserdeczniejsze życzenia. Niech św. Barbara sprawi, aby górnicy po ciężkiej i niebezpiecznej pracy w kopalni zawsze wracali do domu, a tam miłością, przebaczeniem i wyrozumiałością byli otoczeni, aby za przyczyną św. Barbary strzegli wiary i dobrych obyczajów. Niech dobry Bóg obdarza górników potrzebnymi łaskami do tego, aby ich życie było dobre, godne i szlachetne, i aby za ciężką pracę otrzymywali godziwą zapłatę - życzył Biskup.

CZYTAJ DALEJ

Londyński „bohater deskorolki” na drodze do świętości

2023-01-29 18:19

[ TEMATY ]

święty

Hiszpania

stock.adobe.com

W Madrycie rozpoczął się proces beatyfikacyjny 39-letniego Hiszpana, zwanego „bohaterem deskorolki”. Oddał swoje życie za innych, próbując powstrzymać terrorystów podczas ataku w centrum Londynu w 2017 roku.

Zanim sam został zabity, Ignacio Echeverría ocalił życie wielu ludzi. Do dramatu doszło 3 czerwca 2017 r. na Borough Market, największym targu spożywczym w Londynie, przy London Bridge. Ignacio był w drodze do skateparku, by spotkać się z przyjaciółmi, gdy zauważył mężczyznę, który z nożem rzucił się na policjanta, a następnie zaatakował kobietę. Wcześniej bandyci wjechali w tłum furgonetką. Ignacio chwycił deskorolkę i uderzył nią jednego z napastników, dzięki czemu kilkoro ludzi zdążyło uciec. Wtedy zobaczył drugiego terrorystę, atakującego policjanta. Zanim ruszył w jego stronę, został dwukrotnie pchnięty nożem w plecy. Zmarł z powodu odniesionych ran.

CZYTAJ DALEJ

W trosce o Kościół

2023-01-29 18:05

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Sandomierzu pierwszy raz w nowym składzie zebrała się Diecezjalna Rada Duszpasterska.

Rada została powołana przez Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza na nową kadencję zgodnie z prawem kanonicznym, ze szczególnym uwzględnieniem uchwał III Synodu Diecezji Sandomierskiej. Jej obradom przewodniczy Biskup Ordynariusz, złożona jest z kapłanów, osób zakonnych, a przede wszystkim ze świeckich, będących przedstawicielami różnych środowisk diecezjalnych. Spotkanie Rady, w którym uczestniczyło większość jej członków, odbyło się w siedzibie kurii. Biskup Krzysztof Nitkiewicz podziękował obecnym za zaangażowanie na rzecz wspólnoty diecezjalnej i przedstawił sytuację duszpasterską, jaka wyłania się z wizytacji kanonicznych, w tym ze spotkań z radami parafialnymi. Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii, ks. Wojciech Kania mówił o tegorocznych planach związanych z obchodami 800-lecia śmierci bł. Wincentego Kadłubka oraz o przygotowaniach do światowych dni młodzieży. Uczestnicy spotkania podzieli się swoimi spostrzeżeniami odnośnie atmosfery panującej w parafiach oraz relacji z instytucjami takimi, jak szkoły. Była mowa o potrzebie tworzenia nowych miejsc adoracji wieczystej Najświętszego Sakramentu oraz intensyfikacji inicjatyw modlitewnych. Poruszono również temat działalności Katolickich Centrów Pomocy Rodzinie, które częściowo zawiesiły swoją działalność z powodu braku zainteresowania ze strony niektórych księży proboszczów. Istnieje w związku z tym konieczność odbudowy sieci tych centrów, w zmodyfikowanej formie. Musi to iść w parze z rozwojem wolontariatu, który nie może ograniczać się jedynie do okresowych akcji. Zwrócono jednocześnie uwagę, że należy poprawić komunikację pomiędzy kurią oraz dekanatami i parafiami, oraz pomiędzy duszpasterzami, katechetami i wiernymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję