Reklama

Świat

Czy potrzeba zgody Kościoła prawosławnego na wizytę papieża?

Zgoda Białoruskiego Kościoła Prawosławnego (BKP) nie jest potrzebna do tego, by papież mógł przyjechać na Białoruś jako głowa państwa - oświadczył ks. Siergij Lepin, kierujący Synodalnym Wydziałem Informacji BKP.

[ TEMATY ]

Białoruś

Grzegorz Gałązka

- Watykan jest niepodległym państwem. Również Białoruś jest niepodległym państwem, świeckim w przeciwieństwie do Watykanu. Nasz prezydent zaprasza głowę innego państwa i jeśli jest to wizyta państwowa, BKP nie bierze w niej udziału i nie jest potrzebna żadna „zgoda” na nią ze strony BKP - wyjaśnił ks. Lepin.

Zaznaczył, że oczywiście papież jest nie tylko świeckim przywódcą, ale także głową Kościoła rzymskokatolickiego i mogą pojawić się problemy, jeśli planuje swą wizytę jako przywódca religijny, a nie tylko jako mąż stanu. Szczególnie, jeśli wizyta może wpłynąć na zmiany w stosunkach międzywyznaniowych w tym kraju - zaznaczył duchowny.

Reklama

Wskazał przy tym, że obecnie katolicy i prawosławni na Białorusi utrzymują ciepłe, sąsiedzkie stosunki. - Są one dla nas bardzo ważne i obawy co do powodu ewentualnej wizyty papieża są związane właśnie z lękiem przed utratą tych wzajemnych stosunków - wskazał ks. Lepin.

Przyznał, że BKP jest częścią Patriarchatu Moskiewskiego i dlatego jego podejście do problemów międzynarodowych kształtuje się w ramach ogólnej polityki Patriarchatu. - Niestety, nie na całym terytorium Patriarchatu Moskiewskiego panują przyjazne stosunki z katolikami. Muszę powiedzieć, że wielu prawosławnych chrześcijan w tym kraju nie kryje zaniepokojenia w kwestii wizyty papieża - ujawnił szef Synodalnego Wydziału Informacji.

Przypomniał, że w 1997 r. patriarcha moskiewski i całej Rusi Aleksy II zamierzał spotkać się z papieżem Janem Pawłem II w Grazu w Austrii. - Na tym spotkaniu obie strony miały podpisać dokument potępiający prozelityzm i stwierdzający, że unia nie jest drogą do jedności Kościołów. Jednak dwa dni przed spotkaniem papież wykreślił te dwa punkty, wskutek czego planowane spotkanie się nie odbyło - oskarżył ks. Lepin. [Przypomnijmy, że spotkanie zostało odwołane przez stronę prawosławną - KAI.]

W marcu br. metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz powiedział, że władze Białorusi wysłały do papieża Franciszka zaproszenie do odwiedzenia tego kraju. Jednocześnie przypomniał, że zgodnie z watykańskimi zasadami, do przyjazdu papieża konieczne jest także zaproszenie ze strony największej wspólnoty religijnej danego kraju, w tym przypadku Kościoła prawosławnego.

2015-04-10 12:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Białoruskie władze ostrzegają Kościół katolicki: nie łamcie praw

2021-09-16 17:24

[ TEMATY ]

Kościół

Białoruś

władza

Vatican News

Białoruski rząd skrytykował opublikowaną przez „Mińską Prawdę” karykaturę, przedstawiającą katolickich księży, którzy zamiast krzyży noszą na szyjach swastyki. Jednocześnie ostrzegł przywódców Kościoła, aby nie łamali obowiązujących w tym kraju praw – donosi brytyjskie czasopismo „The Tablet”.

„Rysunek nie odzwierciedla oficjalnego stanowiska państwa wobec Kościoła rzymskokatolickiego” – przyznał pełnomocnik rządu ds. religii w liście skierowanym do przewodniczącego białoruskiego episkopatu. Dodał jednak, iż państwo białoruskie oczekuje, że „księża katoliccy będą kierować się obowiązującym prawem, przyczyniając się do współpracy między państwem a Kościołem”.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Polka pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame: efekt tego co już zrobiliśmy cieszy

2021-09-24 07:18

[ TEMATY ]

katedra Notre‑Dame

Adobe Stock

Katedra Notre Dame

Katedra Notre Dame

Nasza praca ma głęboki sens, ponieważ obcujemy z oryginalnymi materiałami i odbudowujemy dzieło o najpiękniejszych proporcjach konstruowane dla Boga, co widać w każdym szczególe katedry. Polscy konserwatorzy zabytków wyróżniają się we Francji wiedzą z zakresu chemii i historii sztuki – mówi PAP Felicja Lamprecht, restauratorka zabytków pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame.

„Nad rekonstrukcją XIX-wiecznych malowideł ściennych w kaplicy Św. Ferdynanda w katedrze Notre Dame w Paryżu pracujemy od września 2020 r. i można powiedzieć, że efekt naszej pracy cieszy. Kaplica została skończona i wygląda przecudnie. Jest jasna i rozświetlona” – mówi Lamprecht.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję