Reklama

Świat

Czy potrzeba zgody Kościoła prawosławnego na wizytę papieża?

Zgoda Białoruskiego Kościoła Prawosławnego (BKP) nie jest potrzebna do tego, by papież mógł przyjechać na Białoruś jako głowa państwa - oświadczył ks. Siergij Lepin, kierujący Synodalnym Wydziałem Informacji BKP.

[ TEMATY ]

Białoruś

Grzegorz Gałązka

- Watykan jest niepodległym państwem. Również Białoruś jest niepodległym państwem, świeckim w przeciwieństwie do Watykanu. Nasz prezydent zaprasza głowę innego państwa i jeśli jest to wizyta państwowa, BKP nie bierze w niej udziału i nie jest potrzebna żadna „zgoda” na nią ze strony BKP - wyjaśnił ks. Lepin.

Zaznaczył, że oczywiście papież jest nie tylko świeckim przywódcą, ale także głową Kościoła rzymskokatolickiego i mogą pojawić się problemy, jeśli planuje swą wizytę jako przywódca religijny, a nie tylko jako mąż stanu. Szczególnie, jeśli wizyta może wpłynąć na zmiany w stosunkach międzywyznaniowych w tym kraju - zaznaczył duchowny.

Wskazał przy tym, że obecnie katolicy i prawosławni na Białorusi utrzymują ciepłe, sąsiedzkie stosunki. - Są one dla nas bardzo ważne i obawy co do powodu ewentualnej wizyty papieża są związane właśnie z lękiem przed utratą tych wzajemnych stosunków - wskazał ks. Lepin.

Reklama

Przyznał, że BKP jest częścią Patriarchatu Moskiewskiego i dlatego jego podejście do problemów międzynarodowych kształtuje się w ramach ogólnej polityki Patriarchatu. - Niestety, nie na całym terytorium Patriarchatu Moskiewskiego panują przyjazne stosunki z katolikami. Muszę powiedzieć, że wielu prawosławnych chrześcijan w tym kraju nie kryje zaniepokojenia w kwestii wizyty papieża - ujawnił szef Synodalnego Wydziału Informacji.

Przypomniał, że w 1997 r. patriarcha moskiewski i całej Rusi Aleksy II zamierzał spotkać się z papieżem Janem Pawłem II w Grazu w Austrii. - Na tym spotkaniu obie strony miały podpisać dokument potępiający prozelityzm i stwierdzający, że unia nie jest drogą do jedności Kościołów. Jednak dwa dni przed spotkaniem papież wykreślił te dwa punkty, wskutek czego planowane spotkanie się nie odbyło - oskarżył ks. Lepin. [Przypomnijmy, że spotkanie zostało odwołane przez stronę prawosławną - KAI.]

W marcu br. metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz powiedział, że władze Białorusi wysłały do papieża Franciszka zaproszenie do odwiedzenia tego kraju. Jednocześnie przypomniał, że zgodnie z watykańskimi zasadami, do przyjazdu papieża konieczne jest także zaproszenie ze strony największej wspólnoty religijnej danego kraju, w tym przypadku Kościoła prawosławnego.

2015-04-10 12:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Müller o działaniach destabilizujących na granicy: dziwię się opozycji, że w tym teatrze bierze udział

Jeżeli prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka, prezydent Rosji Władimir Putin widzą, że ich działania wpływają destabilizująco na to, co się dzieje w Polsce, to tym bardziej będą je podejmować. Dziwię się opozycji, że w tym teatrze bierze udział - mówił rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik rządu, który był w poniedziałek gościem TVP Info, został zapytany o słowa wicepremiera, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dla tygodnika "Gazeta Polska", w którym polityk mówi:

"Są dwa fronty wojny hybrydowej: na granicy i w Warszawie. Gdyby działania opozycji były inne, ta operacja miałaby zupełnie inny przebieg. Uformowanie się dwóch frontów zachęciło Łukaszenkę i Putina do eskalacji i wzmocnienia ataku. Mamy do czynienia z wieloetapową akcją rosyjską wymierzoną w Rzeczpospolitą i w nasz region".

CZYTAJ DALEJ

Październik - nowy (różańcowy) początek!

2022-09-30 09:18

[ TEMATY ]

duchowość

modlitwa

Maryja

rożaniec

Foto: CANVA

Październik to nie tylko początek (często niechcianej i mało lubianej) jesieni. To przede wszystkim miesiąc, który może stać się dla nas prawdziwie nowym początkiem. Matka Boża tak często prosi nas: „Odmawiajcie Różaniec”… Październik to doskonały czas na to, aby tę prośbę potraktować naprawdę na serio.

W tym roku na ten szczególny miesiąc maryjny Instytut Niedziela poprzez swoje wydawnictwo „Bibliotekę Niedziela” przygotował coś wyjątkowego. Rozważania „Różańcem przez Słowo” napisane przez ks. Michała Lubowickiego stają się swoistą wędrówką z różańcem w ręku przez październikowe Czytania, które daje nam liturgia Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

1800 lat temu zmarł św. Kalikst – papież, który wynalazł katakumby

2022-10-06 18:58

[ TEMATY ]

papież

katakumby

św. Kalikst

Wikipedia/autor: Dnalor 01 na licencji Creative Commons

Katakumby św. Kaliksta, krypta papieży

Katakumby św. Kaliksta, krypta papieży

W tym roku mija 1800. rocznica śmierci papieża Kaliksta (218-222). Poświęcona mu będzie 15 października tegoroczna, piąta edycja Dnia Katakumb w Rzymie. Jej temat brzmi: „Kalikst i wynalezienie katakumb” – poinformowała Papieska Komisja Archeologii Sakralnej.

Z tym właśnie papieżem związane jest powstanie pierwszego oficjalnego cmentarza Kościoła Rzymu w katakumbach przy Via Appia Antica, nazwanych jego imieniem, oraz katakumb Kalepodiusza przy Via Aurelia, gdzie został pochowany.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję