Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Przyszłość utkana z przeszłości

Harcerstwo kształtuje tożsamość narodową, uczy postaw patriotycznych oraz daje poczucie przynależności do wielkiej rodziny harcerskiej.

Niedziela podlaska 51/2020, str. IV

Zdjęcia: archiwum Hufca ZHP Bielsk Podlaski

W harcerstwie pielęgnowane są idee i wartości ważne dla naszych przodków, takie jak miłość do ojczyzny, poświęcenie dla drugiego człowieka i szacunek dla symboli.

Hufiec ZHP Bielsk Podlaski od lat pielęgnuje wartości poprzez kultywowanie różnych skautowych i harcerskich akcji. Jedną z nich jest Betlejemskie Światło Pokoju, które w tym roku po raz 30. trafi do Bielska Podlaskiego, pierwszego miejsca w diecezji drohiczyńskiej. Harcerze przekażą znak miłości, nadziei i braterstwa kapłanom w parafiach, a 20 grudnia każdy będzie mógł odebrać światło i zanieść do swojego domu.

Harcerska aktywność

Reklama

Hufiec ZHP opieką obejmuje harcerzy i zuchów zgromadzonych w drużynach harcerskich, drużynach wielopoziomowych i gromadach zuchowych. Funkcjonuje też krąg seniorów złożony z instruktorów emerytów. Pod swoją opieką mamy też dwie bazy harcerskie w Doktorcach (woj. podlaskie) i Rydzewie (Mazury).

Drużyny organizują biwaki, ogniska i inne działania, do których mogą wykorzystywać naszą bazę w Doktorcach, która, niestety, co jakiś czas jest dewastowana. Jednak przy wsparciu naszych przyjaciół i sponsorów staramy się ją remontować.

Na drugiej bazie w Rydzewie rokrocznie już organizujemy Obozową Akcję Letnią. Nasze obozy obfitują w wiele atrakcji, zarówno harcerskich, jak i związanych z żeglarstwem, ponieważ w bielskim hufcu funkcjonuje drużyna żeglarska. Baza usytuowana jest nad jeziorem Niegocin, co daje dużo radości z pływania na łódkach i jachtach. Jest to też zasługa naszych sponsorów, dzięki którym zwiększamy ilość sprzętu wodnego, takiego jak: rowery wodne, kajaki, motorówki oraz jachty żaglowe.

101 lat wierni ideałom

Reklama

22 września 2019 r. obchodziliśmy 100-lecie naszego Hufca. W budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku Podlaskim powstawały pierwsze zastępy i drużyny harcerskie. Harcerstwo bielskie wraz z wielkimi wydarzeniami historycznymi przechodziło burzliwe dzieje. Jego działalność była przerywana przez wojnę polsko-sowiecką w 1920 r. oraz przez II wojnę światową. Na krótko odrodziło się w 1944 r., by już pięć lat później być zlikwidowane przez władze komunistyczne, które w harcerstwie widziało zagrożenie dla Związku Młodzieży Polskiej. Trzeba było czekać aż do 1957 r., by zaistniało ponownie, chociaż już pod silną kontrolą ówczesnych władz. Historia ta i dalsze dzieje hufca zostały spisane przez harcmistrza Wiesława Falkowskiego i wydane jako monografia w 2010 r.

W ponad stuletnią historię Hufca w Bielsku Podlaskim wpisują się wspaniali ludzie, którzy ciężko pracowali i pracują nadal, będąc wierni swoim ideałom, wartościom harcerskim oraz miłości do Boga i Ojczyzny. To osoby, które mają wielką misję wychowania młodych pokoleń Polaków, przekazywania im wartości, które mają podstawę w prawie harcerskim, a także miłości do Polski. Od ponad stu lat harcerze bielskiego Hufca starają się pozostawić ten świat lepszym niż go zastali.

Niosą pomoc w dobie pandemii

Harcerze i instruktorzy Hufca ZHP w Bielsku Podlaskim, w myśl słów Aleksandra Kamińskiego: ,,Harcerstwo jest organizacją nastawioną nie na żądanie od społeczeństwa, ale na dawanie społeczeństwu, służenie mu”, na co dzień starają się pomagać osobom potrzebującym. Tym bardziej w obecnych czasach, kiedy ta pomoc jest szczególnie potrzebna.

Każda harcerka i każdy harcerz zna punkt Prawa Harcerskiego, który brzmi: „Harcerz jest pożyteczny i niesie chętną pomoc bliźnim”. Pandemia koronawirusa jest okazją do przełożenia słów w czyny. Pełnoletni członkowie Związku Harcerstwa Polskiego ruszyli do służby, aby pomóc tym, którzy tej pomocy potrzebują. Przy współpracy z Urzędem Miasta na początku pandemii roznosiliśmy maseczki i zbieraliśmy adresy osób potrzebujących, chorych i samotnych. Roznosiliśmy paczki dla emerytów przy współpracy ze Związkiem Emerytów oraz paczki żywnościowe przy współpracy z Caritas.

Ponadto, wspieramy seniorów i ludzi na kwarantannie, którzy nie mogą wychodzić z domu. Robimy im zakupy, wyprowadzamy psy i wykupujemy recepty. Harcerki i harcerze starają się kontaktować z takimi osobami telefonicznie, czy zostawiać zakupy pod drzwiami, aby zminimalizować ryzyko wynikające z bezpośredniego kontaktu. Przed rozpoczęciem służby upewniają się, czy osoba, której chcą pomóc, czuje się dobrze (nie wykazuje objawów chorobowych) oraz czy nie znajduje się w grupie ryzyka.

Pamiętają o potrzebujących

Służba pełnoletnich członków ZHP to także opieka nad dziećmi znajomych, którzy pracują w ochronie zdrowia (lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, personelu medycznego, farmaceutów). Często podczas dyżurów osoby te nie mają z kim zostawić swoich pociech, stąd wsparcie jest niezwykle cenne.

W ponad stuletnią historię Hufca w Bielsku Podlaskim wpisują się wspaniali ludzie, którzy ciężko pracowali i pracują nadal, będąc wierni swoim ideałom, wartościom harcerskim oraz miłości do Boga i Ojczyzny.

Podziel się cytatem

Do działań harcerzy włączają się również małe zuchy, które też chcą „nieść chętną pomoc bliźnim”. II Gromada Zuchowa Leśne Duszki przyłączyła się do akcji pomocy chorym dzieciom (Filipowi i Kubusiowi), zbierając kasztany i pieniążki na „Górę grosza”. Dzieci wykonywały też pocztówki świąteczne dla beneficjentów Domu Dziennego Pobytu dla seniorów. W mediach społecznościowych zamieściliśmy plakaty z ofertą pomocy osobom chorym, starszym bądź na kwarantannie. Podaliśmy tam bezpośrednie numery telefonów, pod które zainteresowani mogą dzwonić, aby uzyskać pomoc.

Mimo zagrożenia, harcerze i instruktorzy wywiązują się ze swojej harcerskiej służby. Nie możemy obecnie organizować zbiórek, wyjazdów i biwaków, co nieodłącznie kojarzy się z harcerstwem i przyciąga nowych, młodych ludzi do naszej organizacji. Mimo to, praca na rzecz innych w obecnych warunkach, również daje dużo satysfakcji i radości. Harcerstwo to ruch, który uczy odpowiedzialności za siebie i innych. To właśnie dlatego harcerkom i harcerzom tak łatwo przychodzi niesienie bezinteresownej pomocy.

2020-12-16 09:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek podziękował Polakom za modlitewne wsparcie ostatniej pielgrzymki

2021-09-22 10:02

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Vatican News

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Za modlitewne wsparcie swej pielgrzymki do Budapesztu i na Słowację podziękował papież Polakom podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Polichromie w Nidku pięknieją

2021-09-22 16:55

[ TEMATY ]

prace konserwatorskie

polichromie

Ks. dr Szymon Tracz

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Drugi etap prac w kościele w Nidku został zakończony.

Ten etap obejmował prace konserwatorsko-restauratorskie polegające głównie na odczyszczeniu i uzupełnieniu dekoracji malarskich pokrywających nawę i strop we wnętrzu zabytkowego drewnianego kościoła Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Polichromię wykonał w 1877 roku malarz Jan Imitowski z Oświęcimia, co potwierdza sygnatura, jaką konserwatorzy odkryli na globie ziemskim znajdującym się na stropie w prezbiterium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję