Reklama

Niedziela Kielecka

Michałów w świąteczny czas

Boże Narodzenie jest tu takie samo jak w innych parafiach, może z tą różnicą, że za sprawą mediów głośno bywa o miejscowym... Betlejem.

Niedziela kielecka 51/2020, str. I

T.D.

Niewielka osada Betlejem jest jednym z przysiółków Michałowa. Ma swoją historię uzasadniającą podobieństwo do zapisanego w historii świata Betlejem – „nie najmniejszego pośród osad judzkich…”.

Wczoraj i dziś

Jak wyjaśnia proboszcz ks. Sławomir Olszewski, parafię w Michałowie tworzą 4 wioski: Michałów (z przysiółkiem Betlejem), Zagajówek, Pawłowice i część Jelczy Małej.

Reklama

Według danych z USC w parafii zameldowanych jest 1300 osób. – Kilka lat temu było nas znacznie więcej, zmniejszamy się liczebnie i starzejemy się, a do tego dochodzi jeszcze emigracja młodych – tłumaczy proboszcz.

Pierwszy kościół drewniany w Michałowie został ufundowany w 1375 r. przez Mikołaja Zawiszę z Młynów. W poł. XV wieku stał już w Michałowie kościół murowany z kamienia, konsekrowany w 1620 r. przez bp. Tomasza Oborskiego. Miejscowi dziedzice zabiegali o świątynię. Było przy niej Bractwo Pocieszenia NMP. Był też obraz Najświętszej Maryi Panny ozdobiony srebrną sukienką i wotami, zabrany przez Austriaków w 1807 r. Pomimo ulepszeń i fundacji kościół, zwłaszczapo dwóch pożarach, podupadł.

Obecny kościół wzniesiono w latach 1852-53 wg projektu Felicjana Frankowskiego, kosztem – jak pisze w swej monografii ks. Jan Wiśniewski  – „miejscowych parafian i dziedziców, jak Amelii Dembińskiej, dziedziczki Michałowa, kolatorki kościoła, dziedziców wsi Zagajówek Hippolita i Magdaleny z Kollerów, małżonków Tapenów i miejscowego proboszcza, ks. Konstantego Rodkiewicza”. Kościół był konsekrowany w 1891 r. przez bp. Tomasza Kulińskiego.

Zachowane w kapsule czasu

Reklama

Czym żyje parafia, Polska i świat – lokalne kompendium bieżących informacji znalazło się w parafialnej kapsule czasu (trafiła tam także Niedziela). Parafia mająca zabytkowy kościół zabiega o konieczne przy zabytku, a przy tym miejscu kultu – remonty, inwestycje. Kościół został wytynkowany z zewnątrz z własnych środków parafialnych, zrealizowano odnowienie konserwatorskie zabytkowych krzyży na kościele, wykonano poziomą izolację kościoła (tzw. iniekcję krystaliczną), z pomocą gminy zainstalowano oświetlenie kościoła. To ostatnio. Proboszcz wylicza też remonty z poprzednich lat: ogrodzenie i chodniki wokół kościoła, na cmentarzu, przy plebanii, remont kuchni na plebanii, budowa zadaszonego ołtarza na cmentarzu, częściowe ogrodzenie plebanii, remont domu ludowego „Ludowca” i in. Sporo tego, jak na małą parafię.

Z wdzięcznością

Tak o parafianach myśli proboszcz. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich – bo kultywują tradycje, angażują się społecznie; 8 róż różańcowych („wielu z nas codziennie goni, bo sił ubywa a trosk przybywa, a siostry modlą się i za siebie i za innych”). Dość liczne Grono Przyjaciół Seminarium pokazuje, że potrzebna jest modlitwa za powołanych (comiesięczna Msza św. o powołania”).

Artykuł o Betlejem na Ponidziu w wydaniu ogólnopolskim „Niedzieli” na 27 grudnia 2020 r.

2020-12-16 09:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

5 lat temu papież Franciszek przyleciał do Polski

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Franciszek w Polsce

27.07

episkopat.pl

Samolot włoskich linii lotniczych „Alitalia” A321 z papieżem Franciszkiem na pokładzie wylądował o godz. 15.50 na Międzynarodowym Lotnisku im. św. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach. Na Ojca Świętego czekali już m.in. prezydent RP z małżonką, kard. Stanisław Dziwisz oraz liczni wierni.

Owacjami przywitali Franciszka młodzi pielgrzymi, którzy już od kilku godzin czekali na jego przylot. "Witamy Cię Ojcze Święty w Krakowie" - wykrzykiwała młodzież i mieszkańcy Krakowa.

CZYTAJ DALEJ

Czas odmierzał miłością

Przy Skwerze ks. Jana Twardowskiego, tuż obok pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego na Krakowskim Przedmieściu otwarto wystawę „Czas to miłość” poświęconą Prymasowi Tysiąclecia.

Wystawa składa się z dziesięciu plansz, na których przedstawione zostały najważniejsze słowa kard. Wyszyńskiego z kolejnych dekad jego życia. Zaprezentowano także archiwalne fotografie oraz istotne punkty biografii prymasa.

CZYTAJ DALEJ

W. Brytania: W Glasgow spłonął kościół mający długie związki z Polską

2021-07-28 15:01

[ TEMATY ]

pożar

twitter.com/ArchdiocGlasgow

W Glasgow w nocy z wtorku na środę niemal doszczętnie spłonął katolicki kościół pod wezwaniem św. Szymona, który od II wojny światowej był duchowym centrum tamtejszej Polonii. Przyczyna pożaru na razie nie jest znana.

Informację o pożarze kościoła znajdującego się w dzielnicy Partick w zachodniej części Glasgow straż pożarna otrzymała o godz. 2:40 w nocy. W akcji gaszenia pożaru uczestniczyło ponad 30 strażaków, ale jak wynika z relacji mediów i z zamieszczonych zdjęć, kościół został uszkodzony bardzo poważnie, m.in. runął w nim dach i zniszczone zostały wszystkie okna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję