Reklama

Niedziela Lubelska

Kościoły w sieci

Kolejne świątynie archidiecezji lubelskiej odkrywają swoje tajemnice przed wiernymi.

Niedziela lubelska 51/2020, str. VI

Archidiecezja Lubelska

Digitalizacja zasobów kościelnych, realizowana na terenie naszej diecezji na długo przed pandemią, sprawia że w czasie obostrzeń sanitarnych łatwo dostać się do najpiękniejszych świątyń. I to bez wychodzenia z domu!

Kościoły na gigapanoramach

Reklama

Pierwszy etap projektu Kościoły Lubelszczyzny na gigapanoramach, oddany w ubiegłym roku dzięki wsparciu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Cyfrowa, zaowocował zdjęciami trzech obiektów: archikatedry w Lublinie, kościoła seminaryjnego w Lublinie oraz kościoła farnego w Kazimierzu Dolnym. Jak przypomina ks. Jakub Olech z Wydziału Administracyjno-Gospodarczego Kurii Metropolitalnej w Lublinie, głównym celem programu jest opracowanie i digitalizacja zasobów dziedzictwa kulturowego oraz udostępnianie i umożliwianie ponownego wykorzystywania zasobów cyfrowych do celów popularyzacyjnych, edukacyjnych i naukowych. Atrakcyjne formy prezentacji mają na celu także przełamywanie barier w dostępie do dóbr kultury, szczególnie dla osób niepełnosprawnych. – Duże przybliżenie fotografowanych obiektów sprawia, że każdy może zobaczyć szczegóły, które nie są możliwie do dostrzeżenia gołym okiem, np. sklepienia kościołów. Z kolei gigapanoramy lotnicze przedstawiają dany obiekt z wysokości. Dzięki takiemu rozwiązaniu zwiedzający może poznać kościoły dosłownie z każdej strony – mówi ks. Olech.

Lublin, Piotrawin i Józefów

W drugim etapie, który właśnie dobiegł końca, zdigitalizowano kolejne trzy świątynie. – To kościół św. Mikołaja w Lublinie, położony na wzgórzu Czwartek. Już w XV wieku istniała tam parafia i kościół; obecna budowla pochodzi z końca XVI wieku, a przebudowana była w połowie wieku XVII, kiedy otrzymała szatę renesansową. Drugi obiekt to kościół w Piotrawinie, sanktuarium św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Jest najstarszą parafią w archidiecezji lubelskiej. Ten kościół to imponująca gotycka świątynia, która nie posiada wpływów architektonicznych kolejnych epok. Oprócz świątyni można podziwiać kaplicę nagrobną rycerza, którego według podania przywrócił do życia sam św. Stanisław. Trzeci obiekt to kościół w Józefowie nad Wisłą. Świątynia Bożego Ciała została wzniesiona razem z klasztorem dla zakonu bernardynów w XVIII wieku. W 1915 r. wojska rosyjskie spowodowały pożar kościoła, który został odbudowany w okresie międzywojennym. Podczas II wojny światowej świątynia uległa kolejnym zniszczeniom, a później odbudowana. Dziś wnętrze reprezentuje styl barokowy – wylicza ks. Adam Jaszcz. Rzecznik archidiecezji lubelskiej zachęca do zobaczenia zdjęć i ich opisów, umieszczonych na stronie internetowej www.koscioly.diecezja.lublin.pl .

Wieża Trynitarska

Przybliżając wiernym i turystom sakralne skarby, archidiecezja zrealizowała także projekt Wieża Trynitarska – muzeum w sercu Lublina. Dzięki funduszom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego unowocześniono infrastrukturę muzeum, dzięki czemu w znaczący sposób podniosły się wartości wizualne i estetyczne przestrzeni. – Założone cele udało się zrealizować dzięki zakupieniu zestawu oświetlenia galeryjnego i efektowego, wyposażenia nagłośnieniowego oraz sprzętu multimedialnego – wylicza ks. Jakub Olech. Inwestycja pozwoli na nowoczesną ekspozycję dzieł sakralnych (m.in. ikon, rzeźb, tkanin, instrumentów muzycznych), a także na organizowanie warsztatów czy lekcji edukacyjnych. Realizacja kolejnego projektu Modernizacja i instalacja systemów bezpieczeństwa pozwoli ochronić Wieżę Trynitarską przed groźbą pożaru oraz zapewnieni bezpieczeństwo odwiedzającym. – Dzięki zamontowaniu systemu przeciwpożarowego, sygnalizacji antywłamaniowej oraz monitoringu, zabytek spełnia wymogi bezpieczeństwa i pozwala na organizację przedsięwzięć rozpowszechniających tradycję i kulturę regionu – podkreśla ks. Olech.

2020-12-16 09:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Vatican News

Jesteśmy dziś konfrontowani z prawdą o naszym wnętrzu – o jasnej i mrocznej stronie podzielonego serca człowieka. Piękne w nas jest to, że mamy dobrą wolę i w zasadzie chcemy być życzliwi, przyjaźni i sprawiedliwi. Pragniemy miłować i być dobrzy. Nie jest to jednak cała prawda. Niestety, między ludźmi toczą się spory i wojny, a najważniejsza linia frontu biegnie w sercu. Naprzeciwko siebie stają w naszym wnętrzu dwa dążenia: by czynić dobro, które buduje, i by czynić zło, które niszczy. Z serca pochodzą szlachetne pragnienia, ale to samo serce jest „rezerwuarem” negatywnej energii, która konkretyzuje się w wadach i grzechach głównych, ogólnie – w pożądliwości i żądzach skłócających nas z Bogiem i bliźnimi. Narzucające się zło bywa oczywiste i wulgarne lub przybiera pozór dobra. Wystarczy przyzwolić na jakiś rodzaj zła, np. na zazdrość, czy ulec żądzy sporu, by wkrótce doświadczyć wszechogarniającego bezładu i popaść we wszelki występek. „Gdzie zazdrość i żądza sporu, tam też bezład i wszelki występek” – mówi św. Jakub w dzisiejszym II czytaniu.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Młodych na Ślęży - [relacja]

2021-09-18 20:03

ks. Łukasz Romańczuk

Soli Deo - Idź na całość! Pod tym hasłem odbyło się Spotkanie Młodych na Ślęży. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 500 osób. Był czas na spotkanie, spacer, modlitwę, rozważanie słowa Bożego i zabawę.

Punktem kulminacyjnym była Msza święta, która pierwotnie miała się odbyć na placu przed kościołem, jednakże warunki pogodowe sprawiły, że odbyła się ona w kościele na Ślęży. Mimo mocnego ścisku każdy znalazł dla siebie miejsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję