Reklama

Aspekty

Po raz drugi w Polsce

Santiago de Compostela cieszy się niesłabnącą popularnością. Jednak miłośnicy jakubowych szlaków znajdą je również w Polsce. Warto się za nimi rozejrzeć zwłaszcza w nowym roku, obchodzonym jako Jubileuszowy Rok św. Jakuba.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 51/2020, str. IV

Archiwum Aspektów

Sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie zostało ustanowione w 2007 r

Sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła
w Jakubowie zostało ustanowione w 2007 r

Ustanowiony przez papieża Kaliksta II po raz pierwszy przypadł w 1126 r. Rok Święty Jakubowy to rok jubileuszowy obchodzony w roku, w którym święto św. Jakuba Apostoła, tj. 25 lipca, przypada na niedzielę. Możliwość taka przypada co 6, 5, 6 i 11 lat. Najbliższa nadarzy się już w przyszłym roku.

15 dni przed, 15 dni po – Wierni, którzy nawiedzą grób św. Jakuba w katedrze w Santiago de Compostela lub innym miejscu, w którym znajdują się relikwie św. Jakuba, wyznają wiarę katolicką, odmówią modlitwy w intencjach podanych przez papieża, zerwą z wszelką okazją do grzechu oraz przystąpią w czasie 15 dni przed lub 15 dni po nawiedzeniu grobu do spowiedzi i Komunii św., mogą otrzymać odpust zupełny – mówi ks. kan. Stanisław Czerwiński, kustosz pierwszego w Polsce sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie. Jakubów to miejsce szczególne na mapie naszej diecezji – z kościołem św. Jakuba, który zgodnie z zapisami kronikarskimi istnieje tam od 991 r., i ze słynnym źródełkiem św. Jakuba, do którego już w XII wieku przybywali licznie pielgrzymi. To, co obecnie dzieje się z kultem św. Jakuba w Polsce, to, jak mówi ks. Czerwiński, efekt kilkunastu lat pracy i związanej z tym historii.

Odrobina historii

Reklama

W 2004 r. powstało ogólnopolskie Stowarzyszenie Bractwo św. Jakuba Starszego Apostoła z siedzibą w Jakubowie, które ma kilka oddziałów w Polsce. U początku działalności bractwo postawiło sobie bardzo wyraźne cele: odnawianie kultu św. Jakuba w Polsce, kształtowanie świadomości ludzi na jego temat, wskazywanie na grób św. Jakuba w Santiago de Compostela i na historię szlaków św. Jakuba. To także troska o znajdujące się w Polsce kościoły, którym patronuje św. Jakub, odtwarzanie szlaków, troska o pielgrzymów oraz kształtowanie świadomości ludzi o jubileuszowym Roku św. Jakuba i tzw. Kodeksie Kalikstyńskim  (Codex Calixtinus) poświęconym kultowi św. Jakuba i pielgrzymowaniu do Santiago de Compostela. – Już w 2005 r. udało się nam sprowadzić z Watykanu do Jakubowa relikwie św. Jakuba Apostoła. Oprócz tego zaczęliśmy odtwarzać i tworzyć pierwszy w Polsce szlak św. Jakuba z Jakubowa do Zgorzelca, ponieważ po niemieckiej stronie miasta w Görlitz jest katedra św. Jakuba – mówi ks. kan. Czerwiński. – 25 lipca 2005 r. odbyły się uroczystości otwarcia szlaku. W tym samym dniu na ówczesnym moście Staromiejskim, dzisiaj św. Jana Pawła II w Zgorzelcu, nastąpiło połączenie szlaku z siecią europejskich szlaków prowadzących przez Niemcy, Francję do Hiszpanii do grobu św. Jakuba, zaś po śmierci Papieża Polaka w 2005 r. udało się nam odtworzyć tradycję, która istniała tu przez wieleset lat, pielgrzymowania z Głogowa do Jakubowa, nazywając ją pielgrzymką papieską.

Planując działania na przyszły rok jubileuszowy, bazujemy na 2010 r., ale myślimy też o czymś więcej.

Podziel się cytatem

Sanktuarium w Jakubowie zostało ustanowione w 2007 r. przez bp. Adama Dyczkowskiego. Z czasem w Polsce zaczęły powstawać kolejne sanktuaria św. Jakuba: w Lęborku (2010), Szczyrku (2011), Więcławicach Starych (2013), Małujowicach (2016) i Brzesku (2018).

Przywilej Roku Jakubowego

Po raz pierwszy jubileuszowy rok Jakubowy odbył się w Polsce w 2010 r. Wówczas naszą ojczyznę i Jakubów odwiedził arcybiskup Santiago de Compostela Julian Barrio Barrio. W nadchodzącym jubileuszowym Roku Jakubowym wierni przez cały 2021 rok nawiedzając tzw. kościoły stacyjne, będą mogli uzyskać odpust zupełny. – Taki jest przywilej Roku Jakubowego, ustanowionego przez Kaliksta II w 1126 r. Nadchodzący rok będzie po raz 120. obchodzony w Santiago, a u nas w Polsce po raz drugi – mówi ks. Stanisław Czerwiński. – Planując działania na Rok Jakubowy, bazujemy na 2010 r., ale myślimy też o czymś więcej. Chcemy pokazywać kult św. Jakuba w seminariach duchownych dla kleryków. To przyszli księża, więc kiedy pójdą na parafie, będą go rozszerzać. Chcemy zorganizować Kongres Jakubowy na Jasnej Górze i mówić, co od 2010 r. do dziś udało się w Polsce zrobić odnośnie do kultu św. Jakuba, czyli np. o powstałych 40 nowych szlakach św. Jakuba, których w latach 2005-10 było zaledwie kilka. Oprócz tego myślimy o peregrynacji relikwii św. Jakuba w diecezjach w Polsce i to nie tylko po parafiach jakubowych. Nawiedzając kościół z relikwiami, wierni mogą uzyskiwać odpusty cząstkowe albo zupełne. To, jak i pielgrzymkę do Jakubowa chcemy także umożliwić osobom niepełnosprawnym. Chodzi o pobudzanie świadomości wśród ludzi, łącznie z tym, że chcemy nakręcić film o kulcie św. Jakuba i dolnośląskiej drodze z Jakubowa do Zgorzelca dla głuchoniemych – dodaje kustosz. Jak mówi, 16 października w Roku Jubileuszowym, podobnie jak w 2010 r., odbędzie się również polski dzień dla naszych rodaków w Santiago.

2020-12-16 09:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Wiesław Śmigiel: nowy biskup bydgoski to doświadczony duszpasterz

2021-09-21 13:57

[ TEMATY ]

Bp Wiesław Śmigiel

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Nowy Biskup Bydgoski to doświadczony duszpasterz, gorliwy biskup i dobry człowiek” – napisał w swoim słowie do diecezjan bp Wiesław Śmigiel, dziękując jednocześnie za możliwość wypełnienia misji administratora apostolskiego.

Poniżej treść komunikatu

CZYTAJ DALEJ

Franek - nauczyciel miłości

Przed narodzinami naszego synka byliśmy daleko od Boga, a nasza wiara polegała na chodzeniu do kościoła dwa razy w roku: ze święconką na Wielkanoc i ewentualnie w Boże Narodzenie, jeśli się nam chciało. Dążyliśmy do życia łatwego i przyjemnego, ale wkrótce to nasze egoistyczne postępowanie miało się diametralnie zmienić...

Krótko po naszym ślubie moja żona Olga zaszła w ciążę. Po dwóch wcześniejszych poronieniach (pierwsze w 4. i drugie w 10. tygodniu ciąży) byliśmy pełni nadziei, że tym razem wszystko będzie dobrze. Nasza radość nie trwała jednak długo. Na pierwszym szczegółowym badaniu USG w 20. tygodniu ciąży, które zostało wykonane w Szpitalu Uniwersyteckim w Londynie, po raz pierwszy dowiedzieliśmy się, że są „nieprawidłowości”, i dostaliśmy skierowanie na jeszcze bardziej szczegółowe badanie. Wykazało ono, że nasze dziecko ma stopy końsko-szpotawe, jedną nerkę, która na dodatek była bardzo mała, oraz nieprawidłowości w strukturze mózgu. Okazało się również, że nasz synek ma bardzo rzadki problem genetyczny – niezbalansowaną translokację chromosomów 9 i 11 (na 9 brakuje genów, a na 11 jest ich za dużo). Zasmucona pani genetyk wymieniła nam wszystkie wady, które może mieć nasze dziecko: znaczne opóźnienie w rozwoju, rozszczepienie wargi i podniebienia, brak odbytu, męskie i żeńskie narządy płciowe, problemy z mózgiem oraz wiele innych. Na koniec poinformowała nas, że nadal możemy zakończyć ciążę, jeśli chcemy, mimo że był to już 24. tydzień. Przypadek naszego synka kwalifikował go do legalnego zabicia go aż do końca ciąży. Zdruzgotani takimi informacjami udaliśmy się do prof. Kyprosa Nicolaidesa – to światowej sławy lekarz, który wynalazł wiele metod ratowania dzieci w okresie prenatalnym. Niestety, on również potwierdził to wszystko, co wcześniej już usłyszeliśmy, i dodatkowo powiedział nam, że gdyby to było jego dziecko, to by je usunął. Nigdy nie zapomnę nocy po tamtym dniu – smutku, żalu, czarnych myśli i wylanych łez...

CZYTAJ DALEJ

Podróż za darmo komunikacją miejską? 22 września we Wrocławiu

2021-09-21 20:19

Wojciech Mścichowski

W związku z corocznymi obchodami Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, 22 września 2021 roku, w Dniu bez Samochodu, przez cały dzień bezpłatnie będzie można korzystać z przejazdów komunikacją miejską i międzygminną.

W przeciwieństwie do innych miast, w stolicy Dolnego Śląska darmowa komunikacja skierowana jest do wszystkich podróżnych, nawet tych, którzy na co dzień nie poruszają się samochodem – to oznacza, że aby skorzystać z bezpłatnych przejazdów, nie trzeba posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję