Reklama

Niedziela Świdnicka

Podsumowanie Rorat

Mimo trudności, obostrzeń i strachu przed pandemią, zakończone przed kilkoma dniami Roraty cieszyły się niemałą frekwencją wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

Niedziela świdnicka 52/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

roraty

Ks. Mirosław Benedyk

Państwo Magierowscy ze Świdnicy na Roraty chodzili całą rodziną

Państwo Magierowscy ze Świdnicy na Roraty chodzili całą rodziną

Roraty, czyli specjalne Msze św. o Najświętszej Maryi Pannie w okresie Adwentu były najczęstszą formą duszpasterstwa w wielu parafiach, w którą angażowali się dorośli, ale również dzieci, chociaż, jak wiemy, trwa czas sanitarnych obostrzeń, zwłaszcza ilościowych.

Maryja, lampion i dobre uczynki

Przypomnijmy, że Msza roratnia jest jednym ze znaków szczególnej obecności Maryi w okresie Adwentu, gdyż to Ona oczekiwała Mesjasza w sposób szczególny. Maryja przeżywała Adwent oczekiwania jako córka Izraela, jako Matka Pana Jezusa i jako Matka Kościoła. To dlatego w czasie odprawiania Mszy św. roratniej zapalano dodatkową świecę, która symbolizowała Patronkę adwentowego oczekiwania.

Choć tradycja nakazuje sprawowanie Rorat o świcie, to jednak ze względów praktycznych w wielu kościołach odbywały się one z reguły wieczorem. Dorośli przychodzili ze świecami, dzieci z lampionami oraz z serduszkami, na których wypisywały dobre uczynki spełnione danego dnia. W jednej z parafii nawet dorośli – dając przykład dzieciom – zapisywali na karteczkach swoje dobre uczynki. Duszpasterze chętnie nagradzali nawet najmniejsze dobro, które zostało zapisane i złożone do koszyczka.

Nauka o Mszy św.

Reklama

Tematem przewodnim adwentowych rozważań była Eucharystia. – Tegoroczne spotkania przybliżały tajemnicę Mszy św. Podczas Rorat dzieci uczyły się jeszcze pobożniej w nich uczestniczyć. Dowiadywały się nie tylko, co się dzieje podczas Mszy św., ale przede wszystkim, że każda Msza św. jest ofiarą Jezusa Chrystusa prawdziwie obecnego pod postacią chleba i wina – dzieli się z nami ks. Sebastian z Wałbrzycha. – Dzieci poznawały przykłady świętych ludzi, dla których Eucharystia była największą świętością i najważniejszą chwilą każdego dnia. Wśród nich byli święci rodzice, siostry zakonne, księża, studenci, a nawet małe dzieci – dodaje ks. Mateusz z Pieszyc.

Cenne rady

– Ważnym podsumowaniem w rozważaniach roratnich były słowa zachęty papieża Benedykta XVI do wiernego uczestnictwa w niedzielnej Mszy św., które kiedyś wypowiedział do dzieci – podkreśla dk. Jakub ze Świebodzic: – „Nauczcie się rozmawiać z Panem, otwierajcie przed Nim serce, mówicie Mu o swoich radościach, troskach i proście o światło i wsparcie na waszej drodze. Bądźcie posłuszni rodzicom, słuchajcie wskazań, które wam dają. Wreszcie nie bądźcie leniwi, ale angażujcie się, szczególnie w naukę. To wasz codzienny obowiązek i wielka szansa na rozwój i przygotowanie przyszłości waszego życia. Bądźcie otwarci wobec innych, przezwyciężajcie pokusę, by stawiać w centrum siebie, bo egoizm jest wrogiem prawdziwej radości. Pan każdego dnia wzywa was do rzeczy wielkich. Bądźcie otwarci na to, co wam mówi. Naśladujcie Go z miłością i każdego dnia pozwalajcie Mu się prowadzić”. To są wskazówki do świętości, oby jak najwięcej dzieci i młodzieży wzięło je sobie do serca – dodaje diakon.

2020-12-19 20:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik Episkopatu: na #Roraty zapraszamy także w mediach społecznościowych

[ TEMATY ]

roraty

Bożena Sztajner/Niedziela

Do udziału w Mszach św. roratnich, które w czasie Adwentu odbywają się w polskich kościołach i kaplicach, możemy zapraszać także poprzez media społecznościowe. Zachęcam do udziału w inicjatywie internetowej #Roraty - mówi rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Ks. Rytel-Andrianik wyjaśnia, że Msza św. roratnia, jest poświęcona Matce Bożej, którą symbolizuje specjalna świeca, zapalona podczas liturgii. "Roraty odbywają się przeważnie w godzinach porannych, gdyż są także oznaką czuwania i oczekiwania, które towarzyszy przeżywaniu Adwentu. Przychodzimy z zapalonymi lampionami, których światło symbolicznie rozprasza ciemności, czyli to wszystko, co jest trudne i skomplikowane w naszej codzienności. To właśnie Jezus Chrystus jest światłością naszego życia, a prowadzi do niego Maryja, takie jest główne znaczenia Adwentu - czasu radosnego oczekiwania na przyjście Pana" - podkreślił ks. Rytel-Andrianik.

CZYTAJ DALEJ

Gromniczna

Niedziela Ogólnopolska 5/2022, str. 16-17

[ TEMATY ]

święto Ofiarowania Pańskiego

pl.wikipedia.org

Matka Boska Gromniczna, rysunek Michała Andriollego przedstawiający wypalanie gromnicą znaku krzyża na belce stropowej chaty w dzień Matki Bożej Gromnicznej

Matka Boska Gromniczna, rysunek Michała Andriollego przedstawiający wypalanie gromnicą znaku krzyża na belce stropowej chaty w dzień Matki Bożej Gromnicznej

Święto Ofiarowania Pańskiego aż do drugiej połowy minionego stulecia nosiło nazwę Purificatio – Oczyszczenie Najświętszej Maryi Panny. W Polsce mówiono o święcie Matki Bożej Gromnicznej. Nazwa ta pochodziła od świec (gromnic), zabieranych w tym dniu do kościołów i tam poświęcanych.

Dawniej wielkie zagrożenie dla domów w Polsce stanowiły burze, a zwłaszcza pioruny, które wzniecały pożary i niszczyły głównie drewniane domostwa. Właśnie przed nimi miała strzec domy świeca poświęcona w święto Ofiarowania Chrystusa. Gromnicę wręczano również konającym, aby ochronić ich przed napaścią złych duchów. Dwie z wyżej wspomnianych nazw uwypuklały bardziej maryjny charakter święta. Dopiero ostatnia reforma liturgiczna nadała mu charakter uroczystości Pańskiej, co szło w parze ze zmianą nazwy na Praesentatio, czyli Przedstawienie, Okazanie Pana Jezusa w świątyni. W języku polskim zamiast dosłownego tłumaczenia tego łacińskiego terminu przyjęło się określenie Ofiarowanie Pańskie.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do młodych Kongijczyków: przyszłość jest w waszych rękach

2023-02-02 10:25

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Do budowania przyszłości swej ojczyzny w oparciu o modlitwę, wspólnotę, uczciwość, przebaczenie i służbę zachęcił papież Franciszek kongijską młodzież i katechetów. Papież spotkał się z nimi na Stadionie Męczenników w Kinszasie.

Na początku swego przemówienia Franciszek zachęcił zgromadzonych do zwrócenia uwagi na swe ręce, które mogą budować albo niszczyć. „Z twoich rąk rodzi się jutro, z twoich rąk może wyjść pokój, którego brakuje temu krajowi” – zaznaczył. Następnie nawiązując do pięciu palców zaproponował pięć „składników przyszłości”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję