Reklama

Polska

Prymas Polski: upadek rodziny początkiem upadku narodu

Nauczanie kard. Stefana Wyszyńskiego o rodzinie przypomniał jego następca abp Wojciech Polak podczas sobotniej pielgrzymki członków Civitas Christiana do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie. Prymas Tysiąclecia jest duchowym patronem stowarzyszenia. W czasie Mszy św. modlono się w sposób szczególny o beatyfikację kard. Wyszyńskiego.

[ TEMATY ]

rodzina

ARCHIWUM INSTYTUTU PRYMASA WYSZYŃSKIEGO

Pielgrzymka odbyła się już po raz dwudziesty drugi. Uczestniczyli w niej przedstawiciele oddziałów Civitas Christiana z całej Polski. Podobnie jak w latach ubiegłych wymiarowi duchowemu towarzyszyło dwudniowe sympozjum „Stąd nasz ród” poświęcone rodzinie i odwołujące się w tematyce i haśle „Rodzina Bogiem silna” do nauczania kard. Stefana Wyszyńskiego.

„Rodzina Bogiem silna to rodzina z Boga poczęta, która ma mieć Boga w swoim łonie – przypomniał za Prymasem Tysiąclecia abp Wojciech Polak. – Chodzi o to – tłumaczył dalej nawiązując do nauczania papieża Franciszka, aby Bóg był nie tylko jej Gościem, ale Obywatelem i Ojcem. Rodziny bowiem nie można klasyfikować za pomocą pojęć natury ideologicznej, nie możemy mówić o rodzinie konserwatywnej i o rodzinie postępowej. Rodzina jest rodziną, a jej istotne prawdy nie mogą być poddawane pod dyskusję” – stwierdził Prymas.

Reklama

Przypomniał również przestrogę kard. Wyszyńskiego, że „bez rodziny naród zniszczeje, bo w wieku, w którym przestanie się rodzić nowe życie, naród skona i umrze”.

„To w rodzinie, pod sercem matek, kryje się naród. Stąd do rodziny trzeba podchodzić ostrożnie, z wielkim szacunkiem, w ciszy, z pokorą, bez tupetu wobec jej praw i jej miejsca w narodzie, z uznaniem jej chrześcijańskiego ducha i obyczajów” – mówił dalej słowami swojego poprzednika abp Polak. "Jeśli w rodzinie będzie obecny duch Chrystusa Zmartwychwstałego, Boży Duch, to będzie On przywracał jej prawdziwe siły i zdrowie” – podkreślił dodając, że tylko ten, kto w trosce o rodzinę odwołuje się bardziej do Bożego głosu niż do ludzkiej mądrości, ten jest rodzinie prawdziwie wierny.

Prymas Polak przestrzegał też za kard. Wyszyńskim, że wygnanie Boga z rodziny jest początkiem jej upadku, ten zaś jest początkiem upadku narodu i państwa. „Pamiętajmy wszyscy – jak nas uczył Prymas Tysiąclecia – gdy Bóg jest przy rodzinie i w rodzinie, gdy rodzina jest więc Bogiem silna, możemy wówczas być pewni, co Bóg raz rozpocznie, On sam poprowadzi systematycznie i konsekwentnie dalej” – mówił na koniec Prymas Polski.

W czasie Mszy św. modlono się w intencji stowarzyszenia, w intencji rodzin, a także o rychłą beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, który patronuje Civitas Christiana. Po Eucharystii pielgrzymi wraz z Prymasem odmówili litanię do św. Wojciecha.

2015-04-11 17:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodzina – dom budowany miłością

Niedziela świdnicka 1/2017, str. 6

[ TEMATY ]

rekolekcje

rodzina

S. Maksymiliana Dojcz CSFN

Wspólnota Stowarzyszenia Najświętszej Rodziny

Wspólnota Stowarzyszenia Najświętszej Rodziny

Stowarzyszenie Najświętszej Rodziny, prowadzone przez Siostry Nazaretanki, zaprasza do uczestnictwa w zimowych rekolekcjach dla rodzin, które odbędą się w dniach 15-22 stycznia 2017 r. w domu rekolekcyjnym Księży Pallotynów w Ząbkowicach Śląskich.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję