Reklama

Głos z Torunia

Niezwykłe spotkanie

Zapiski więzienne to dla wielu osób pierwszy krok w zaprzyjaźnieniu się z kard. Stefanem Wyszyńskim. Jak wyglądało jego życie po powrocie z internowania? Wiele o tym mówi czwarty tom Pro memoria – osobistych dzienników Prymasa.

Niedziela toruńska 1/2021, str. III

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

książka

Monika Dejneko-Białkowska

Bez lektury tego tomu nie sposób zrozumieć prymasa – mówi dr hab. Michał Białkowski

Bez lektury tego tomu nie sposób zrozumieć prymasa – mówi dr hab. Michał Białkowski

Mamy do czynienia z człowiekiem świętym! – mówi dr. hab. Paweł Skibiński z Uniwersytetu Warszawskiego.

– I o niezwykłej sile psychicznej – dodaje dr hab. Rafał Łatka z Biura Badań Historycznych IPN. – W wymuszonej bezczynności przechodzi od razu w niezwykłą aktywność. Jakby chciał nadrobić czas. – Tak – zgadza się z nim rozmówca – Prymas realizuje słowa św. Pawła: „Stałem się wszystkim dla wszystkich”, zawdzięcza to głębi swojego życia religijnego. Kiedy jest uwięziony, siedzi z godnością, kiedy jest na stanowisku, sprawuje je efektywnie, w Rzymie jest rzymianinem, w Warszawie rozumie warszawiaków...

Intensywny czas

Reklama

Kolejni uczestnicy promocji wspomnianego tomu, która odbyła się na początku grudnia w studiu telewizyjnym IPN, to historyk Jan Żaryn oraz dr hab. Michał Białkowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, również zafascynowani niezwykłą postacią kard. Wyszyńskiego.

– To wyjątkowy tom, bez niego nie sposób zrozumieć ani Prymasa, ani funkcjonowania w tym czasie Kościoła katolickiego w Polsce – mówi redaktor tomu Białkowski. Po swoim powrocie musi uporządkować wiele spraw, nie tylko kadrowo-personalnych. Troszczy się o status prawny kościołów obrządku wschodniego i administrację Kościoła katolickiego na ziemiach zachodnich. Wyjeżdża również do Rzymu, aby zdać papieżowi sprawę z tego, co dzieje się w Polsce. Wdraża plan formacyjny Wielkiej Nowenny, ułożony podczas internowania w Komańczy. Na sercu leży mu odbudowa i renowacja wielu świątyń, jak choćby gnieźnieńskiej bazyliki, katedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie czy reromanizacja kolegiaty św. Piotra i Pawła w Kruszwicy. Otwarty na drugiego człowieka, poznawanie nowych miejsc, zwyczajów, lubi słuchać z uwagą, okazywać cierpliwość, starać się zrozumieć drugiego człowieka.

Nietuzinkowi ludzie

Na kartach IV tomu Pro memoria poznajemy nie tylko kapłanów, ale i świeckich, jak choćby Teresę Strzembosz, organizatorkę pielgrzymek lekarzy na Jasną Górę, dr Emilię Chrościcką-Paderewską, już w latach 60. XX wieku wyrzuconą z pracy za odmowę aborcji, czy Zofię Florczak, ostatnią naczelniczkę Organizacji Harcerek ZHP, która półlegalnie przywoziła instruktorki na spotkania formacyjne do prymasa. „Każda strona prymasowskiego dziennika jest wypełniona niezwykłością spotkań”. Mimo tego, że rytm dnia ma bardzo wyczerpujący, nie zapomina o drobiazgach – jak na przykład drobnych prezentach na mikołajki dla sióstr pracujących w kuchni. Choć czasem strony tomu, obejmującego lata 1956-57, mogą przypominać książkę telefoniczną, redaktorzy dbają o to, by czytelnik wiedział, o jakich osobach mowa. Nic dziwnego, że dr hab. Białkowski za edycję publikacji otrzymał nagrodę Feniks w kategorii Nauka Kościoła, przyznawaną corocznie przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich.

Prymas realizuje słowa św. Pawła: „Stałem się wszystkim dla wszystkich”

Dla dawnej diecezji

Dla mieszkańców dawnej diecezji chełmińskiej lektura wspomnień to dodatkowa niespodzianka – poznajemy wizyty na Rudaku, w Otłoczynie, Cierpicach, Małej Nieszawce i Grabiu oczami samego Prymasa. A ci, którzy chcieliby spojrzeć na niego nie tylko z perspektywy historycznej, ale i duchowej, znajdą w tomie człowieka, który potrafi przebaczać i kochać nieprzyjaciół. W Roku kard. Stefana Wyszyńskiego warto poznać go głębiej.

2020-12-28 16:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: nowa plenerowa wystawa o Prymasie Tysiąclecia

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Jasna Góra

www.prymaswyszyński.pl

kard. Stefan Wyszyński

kard. Stefan Wyszyński

- Trzeba nam dążyć do wielkich podniebnych lotów, wielkich Bożych zwycięstw, których uczył nas kard. Wyszyński, strażnik naszej wierności Bogu - mówili organizatorzy zainaugurowanej dziś na Jasnej Górze plenerowej wystawy o życiu i dziedzictwie Prymasa Tysiąclecia. Ekspozycja wpisuje się w jasnogórskie przygotowania do beatyfikacji Prymasa, który „wszystko postawił na Maryję”.

Przełożony generalny Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski nazwał Kardynała Wyszyńskiego przede wszystkim człowiekiem wielkiej ufności, strażnikiem naszej wierności względem Boga. Podkreślił, że i dziś, w czasach, w których nie brakuje różnych form zniewoleń, oddziaływania różnych nurtów światopoglądowych na ludzkie życie Prymas Tysiąclecia staje się „strażnikiem naszej wierności względem Boga” – I trzeba prosić, aby ten czas oczekiwania na beatyfikację był dla nas czasem czujności, byśmy patrzyli na naszą ojczyznę, patrzyli na nas tworzących żywy Kościół – mówił podczas uroczystego otwarcia generał paulinów.

CZYTAJ DALEJ

Nie żyje Ryszard Kotys

2021-01-28 10:47

[ TEMATY ]

zmarły

Yuotube.com

Ryszard Kotys

Ryszard Kotys

Dziś w nocy po ciężkiej chorobie zmarł Ryszard Kotys, aktor filmowy i teatralny, reżyser i scenarzysta. Znany m.in. z roli Mariana Paździocha w serialu telewizji Polsat "Świat według Kiepskich". Miał 88 lat - poinformował Polsat News.

W 1953 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie, debiutował na deskach Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Przez następne lata występował na deskach wielu teatrów. 

CZYTAJ DALEJ

Święty Tomasz z Akwinu łączy teologów

2021-01-28 13:42

ks. Łukasz Romańczuk

Przemawia rektor PWT we Wrocławiu - ks. prof. Włodzimierz Wołyniec

Przemawia rektor PWT we Wrocławiu - ks. prof. Włodzimierz Wołyniec

We wspomnienie św. Tomasza z Akwinu swoje święto obchodzi Papieski Wydział Teologiczny. Z tej okazji odprawiona została uroczysta Msza św., której przewodniczył ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

Na początku liturgii głos zabrał ks. prof. Włodzimierz Wołyniec, rektor PWT we Wrocławiu.
- Rozpoczynamy obchody święta naszej papieskiej uczelni. Pandemia przynosi niepewność i niepokój. Czujemy się wytrąceni z normalnego działania, dlatego potrzebujemy stałego punktu oparcia jakim jest Jezus Chrystus. Św. Tomasz z Akwinu mówił, że Eucharystia jest największym i najpiękniejszym sakramentem do którego prowadzą wszystkie inne, ponieważ w niej jest zawarty cały Chrystus w swoim Ciele i Krwi, a skutki Jego ofiary stają się naszym udziałem.  

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję