Reklama

Słowo Boga na wyciągnięcie ręki

Biblia Nawarska jest bardzo popularna i doceniana szczególnie w krajach anglo- i hiszpańskojęzycznych, w których osiąga rekordowo wysokie nakłady. Wreszcie doczekaliśmy się polskiego wydania.

Wydział Teologii Uniwersytetu Nawarry otrzymał w 1971 r. od swojego Wielkiego Kanclerza Josemaríi Escrivy de Balaguera, dziś świętego Kościoła katolickiego, zadanie przygotowania nowego wydania Pisma Świętego, które pomogłoby wzbogacić formację doktrynalną i pogłębić pobożność wiernych. Wydanie miało się cechować jasnymi i praktycznymi komentarzami o charakterze duchowym, zrozumiałymi dla jak największej liczby osób.

Papież Franciszek, tak samo jak wcześniej św. Jan Paweł II i Benedykt XVI, często przypomina o potrzebie czytania i studiowania Biblii. Już w adhortacji apostolskiej Evangelii gaudium Ojciec Święty napisał, że „ewangelizacja wymaga zażyłości ze Słowem Bożym, a to oznacza, żeby diecezje, parafie i wszystkie wspólnoty katolickie proponowały poważne i wytrwałe studiowanie Biblii, jak również promowały jej modlitewne czytanie osobiste i wspólnotowe”. Papież wielokrotnie powtarza, że musimy mieć Słowo Boże na wyciągnięcie ręki. Dlatego np. w kwietniu 2014 r. rozdał egzemplarze Ewangelii zgromadzonym na placu św. Piotra. Przy okazji zachęcał do noszenia Ewangelii w kieszeni oraz do czytania jej również przy pomocy nowych technologii, takich jak telefon komórkowy czy tablet.

Obszerne komentarze

Biblia potrzebuje komentarzy. „Nie możemy nigdy sami czytać Pisma świętego. Spotykamy zbyt wiele zamkniętych drzwi i łatwo błądzimy” – napisał Benedykt XVI (Verbum Domini). Przekłady Pisma Świętego powinny być „opatrzone niezbędnymi i w pełni wystarczającymi objaśnieniami, tak aby dzieci Kościoła mogły bezpiecznie i owocnie obcować z księgami świętymi oraz przyjmować ich ducha” – zapisano z kolei w konstytucji Dei Verbum, która jest owocem Soboru Watykańskiego II.

W komentarzach Biblii Nawarskiej nie brakuje potrzebnych odniesień filologiczno-historycznych, ale przede wszystkim tych, które czerpią z żywej Tradycji Kościoła. Ich zasadniczym zadaniem jest wyjaśnienie dosłownego sensu poszczególnych ksiąg i fragmentów w kontekście, w którym zostały napisane oraz w kontekście Biblii jako całości. Z jednej strony pomagają one zrozumieć chrześcijański sens Starego Testamentu, tzn. odczytać go w perspektywie tego Nowego, a z drugiej – pokazują stopniowy charakter Objawienia Bożego, który ujawnia jedyny zbawczy zamysł Boga. Komentarze zawierają przykłady interpretacji Pisma Świętego w bogatej Tradycji Kościoła: w pismach Ojców Kościoła, w tekstach Magisterium, zwłaszcza w Katechizmie Kościoła Katolickiego, oraz w nauczaniu ostatnich papieży, a także w liturgii i w świadectwach świętych. Cytowanie komentarzy patrystycznych pozwala odkrywać różne sensy Pisma Świętego, a przede wszystkim sens duchowy, który najlepiej może służyć rozwojowi życia chrześcijańskiego dzisiejszych wiernych. Istotne jest także cytowanie dokumentów Magisterium Kościoła, które są pięknym i obfitym skarbcem, z którego można czerpać wiedzę o tym, jak Kościół interpretuje różne teksty Pisma Świętego.

Reklama

Komentarze Biblii Nawarskiej uwzględniają również liturgiczne użycie Biblii, co odsłania niektóre klucze interpretacyjne świętych ksiąg. Na koniec rozważają one Słowo Boże w kontekście świadectwa świętych różnych czasów, co pokazuje aktualną skuteczność słowa Bożego w osiąganiu świętości, a także odkrywa, nieosiągalne za pomocą metod historyczno-krytycznych horyzonty. Są one tak realne, że odmawianie im naukowej wartości byłoby ignorowaniem najbardziej namacalnej rzeczywistości.

Pomoc w aktualizacji Słowa Bożego

Celem tego wydania Biblii jest sprawienie, by czytelnik na podstawie tego, w jaki sposób przesłanie Pisma Świętego zostało zrozumiane i zaktualizowane przez Tradycję i Magisterium, czuł się zachęcony do własnej jego „aktualizacji”.

Biblia Nawarska jest użyteczna również dla niekatolików. Stanowi ona punkt zjednoczenia wszystkich chrześcijan. Co więcej fascynuje zarówno ludzi wierzących, jak i niewierzących. Kultura biblijna jest bowiem bardzo potrzebna, by poznać świat, w którym żyjemy. Kiedyś Umberto Eco zastanawiał się: „Dlaczego młodzi ludzie w szkołach powinni wiedzieć wszystko o bogach Homera a tak mało o Mojżeszu? Dlaczego mieliby poznać Boską komedię, a nie Pieśń nad pieśniami? Bez Salomona nie można przecież zrozumieć Dantego?”.

2021-01-05 11:49

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla człowieka”

Niedziela łowicka 49/2004

[ TEMATY ]

święty

WD

Obraz św. Mikołaja w ołtarzu głównym

Obraz św. Mikołaja w ołtarzu głównym

6 grudnia cały Kościół wspomina św. Mikołaja - biskupa. Dla większości z nas był to pierwszy święty, z którym zawarliśmy bliższą znajomość. Od wczesnego dzieciństwa darzyliśmy go wielką sympatią, bo przecież przynosił nam prezenty. Tak naprawdę zupełnie go wtedy jeszcze nie znaliśmy. A czy dziś wiemy, kim był Święty Mikołaj? Być może trochę usprawiedliwia nas fakt, że zachowało się niewiele pewnych informacji na jego temat.

Wyproszony u Boga

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Lasy Państwowe odpierają zarzuty posłanek KO dot. konkursu "Drewno jest z lasu"

2022-12-06 18:35

[ TEMATY ]

Lasy Państwowe

Adobe Stock

Konkurs „Drewno jest z lasu” służy wyłącznie promocji drewna jako naturalnego surowca, był otwarty dla wszystkich i miał obiektywne kryteria - brzmi wtorkowe oświadczenie Lasów Państwowych. Wcześniej posłanki KO poinformowały o zawiadomieniu prokuratury w związku z tym konkursem.

"Lasy Państwowe od zawsze, na różne sposoby, wspierają lokalne społeczności w całej Polsce, m.in. organizując konkursy. Lasy Państwowe protestują przeciwko próbom upolitycznienia społecznej działalności leśników, a zwłaszcza podawania nieprawdziwych informacji, które mają celowo wprowadzać w błąd opinię publiczną" - brzmi oświadczenie LP, opublikowane na stronie Lasów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję