Reklama

Niedziela Małopolska

Wejdźmy na szczyt

Większość z nas nie pamięta najważniejszego dnia naszego życia.

Niedziela małopolska 2/2021, str. III

[ TEMATY ]

chrzest

Archiwum Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego/D. Grześkowiak OP

Dorosłe osoby, które zapragnęły otrzymać chrzest

Dorosłe osoby, które zapragnęły otrzymać chrzest

Nie czynię dobra, którego chcę, ale zło, którego nie chcę” – pisał w Liście do Rzymian św. Paweł (Rz 9, 17). Co sprawia, że niemal każdego dnia działamy na przekór sobie? Pragniemy dobra, ale narzuca nam się zło. Ulegamy pokusom, odrzucamy natchnienia Ducha Świętego, poddajemy się zniechęceniu. Czy łaska chrztu św. nie miała nas uzdolnić do życia w pełni miłości, w przyjaźni z Bogiem i drugim człowiekiem?

Ponowne narodziny

Niedziela Chrztu Pańskiego może być dobrą okazją do zadania sobie pytania o konsekwencje i zobowiązania chrzcielne. We fragmencie Ewangelii wg św. Marka, czytanej w kościołach 10 stycznia, słyszymy, że Jezus tuż po chrzcie, wychodząc z wód Jordanu, usłyszał: „Ty jesteś mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie” (Mk 1, 17).

Reklama

Od tego momentu, umocniony słowami Ojca, po 30 latach od dnia narodzin, Chrystus rozpoczyna publiczną posługę. To punkt zwrotny w Jego życiu i tych, których powoła na uczniów.

Papież Franciszek podczas audiencji generalnej 2 sierpnia 2017 r. pytał: „Ilu z was pamięta datę swojego chrztu? (...) Twoim dzisiejszym zadaniem jest poznać datę chrztu lub ją sobie przypomnieć, jest to bowiem data powtórnych narodzin. (...) Urodziliśmy się dwa razy: pierwszy raz do życia w świecie, a drugi – dzięki spotkaniu z Chrystusem, przy chrzcielnicy. Tam umarliśmy dla śmierci, aby żyć jako dzieci Boga na tym świecie. Tam staliśmy się ludźmi w taki sposób, jakiego nigdy byśmy sobie nie wyobrazili”.

Dorośli na drodze do wiary

Wartość sakramentu chrztu głęboko zrozumieli katechumeni, którzy jako osoby dorosłe zapragnęli dołączyć do chrześcijańskiej rodziny. W wielu diecezjach, a także i w Krakowie, są parafie i ośrodki, które przygotowują chętne osoby do wstąpienia do Kościoła.

Reklama

Takim miejscem jest np. kościół św. Marka, gdzie 3 grudnia 2020 r. na uroczystej Mszy św. do grona katechumenów dołączyły cztery osoby, które przygotowują się do przyjęcia sakramentów inicjacji chrześcijańskiej. Kurs współprowadzą siostry jadwiżanki wawelskie, na co dzień towarzyszące ludziom w ich drodze do Pana.

Z kolei Dominikański Ośrodek Liturgiczny, prowadzony przez krakowskich dominikanów, w październiku 2020 r. rozpoczął 11. rocznik przygotowania do chrztu (i bierzmowania). Szczytowym momentem narodzin wiary jest Wigilia Paschalna lub uroczystość Pięćdziesiątnicy, podczas której katechumen otrzymuje nowe życie w Bogu. W ubiegłym roku w dominikańskiej grupie ochrzczonych zostało pięć osób, w tym trzech obcokrajowców. Kapłanom pomaga grupa katechistów, czyli ochrzczonych katolików, którzy z katechumenami dzielą się przeżywaniem wiary w codzienności. Grupę wspierają też diakoni, bracia studenci, rodzice chrzestni oraz świeccy katechiści wywodzący się z duszpasterstwa Beczka, Dominikańskiego Studium Filozofii i Teologii czy Ruchu Światło-Życie.

– By pokonać tę drogę, potrzeba przewodnika i osób, które pomogą iść – przekonuje o. Łukasz Miśko z Ośrodka Liturgicznego na stronie krakow.dominikanie.pl. – Dlatego katechumenat przeżywa się w grupie katechumenów i chrześcijan wraz z duszpasterzem. Pierwsi przygotowują się do przyjęcia sakramentów. Pozostali mają pomóc poznać, zrozumieć i żyć wiarą – tłumaczy.

2021-01-05 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Przez Chrystusa, z Chrystusem, w Chrystusie. Przez wiarę i chrzest do świadectwa” – hasło nowego cyklu duszpasterskiego

W pierwszą niedzielę Adwentu 2013 r. Kościół w Polsce rozpoczyna realizację nowego cyklu duszpasterskiego. Stanowi on kontynuację Roku Wiary i jest związany z duchowością chrzcielną.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

V Bolesławiecki Marsz dla Życia i Rodziny

2021-09-19 19:32

ks. Waldemar Wesołowski

Ulicami Bolesławca przeszedł V Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń”.

Po kilkuletniej przerwie to wydarzenie powróciło na ulice miasta. Bolesławiecki marsz był jedynym, jaki odbył się na terenie diecezji legnickiej. Odbył się w łączności z marszem ogólnopolskim, jaki odbył się w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję