Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Choinka dla św. Jana Pawła II

Fundacja Gaudium et Spes oraz parafia św. Jana Pawła II w Biłgoraju rozstrzygnęły diecezjalny konkurs pt. Przystrój choinkę dla Jana Pawła II.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 2/2021, str. VI

[ TEMATY ]

choinka

św. Jan Paweł II

Joanna Ferens

Prace udekorowały choinkę w kościele

Prace udekorowały choinkę w kościele

Zadaniem konkursowym było samodzielne stworzenie ozdoby świątecznej w formie zawieszki, która udekorowała choinkę w kościele św. Jana Pawła II.

Skąd wziął się pomysł na taką choinkę, wyjaśnił ks. Krystian Bordzań.

– Pomysł przystrojenia w ten sposób choinki został zaczerpnięty z Centrum Jana Pawła II w Krakowie. Papież był tym, który zapoczątkował zwyczaj ubierania choinki i stawiania szopki na placu św. Piotra, to dzięki niemu zarówno papież Benedykt XVI, jak i papież Franciszek do dziś tę tradycję kontynuują. Dlatego chcieliśmy, idąc tym przykładem, przygotować św. Janowi Pawłowi II choinkę w naszej parafii, gdzie jest on wyjątkowo czczony na co dzień. Dzieci i młodzież z diecezji przyłączyły się do konkursu i uczyniły tę choinkę naprawdę wyjątkową – tłumaczył.

Edukacyjny wymiar konkursu

Konkurs miał również wymiar edukacyjny. – Dzieci, przygotowując te ozdoby, od swoich rodziców słyszały, kim był św. Jan Paweł II. Rodzice mówiąc, kim był dla nich papież Polak, dawali o nim piękne świadectwo. W konkursie nie tylko liczyło się samodzielne wykonanie ozdób i same prace, ale miał on również ogromną wartość ze względu na wspomnienie św. Jana Pawła II, który był człowiekiem wyjątkowym i uczynił wiele dla Kościoła w Polsce i na świecie. Dzięki temu konkursowi chcieliśmy promować jego nauczanie i pokazywać młodemu pokoleniu jego osobę. Cieszę się, że został zachowany zarówno wymiar plastyczny konkursu, jak i szczególnie wymiar edukacyjny i duchowy – poznawanie naszego rodaka, świętego papieża – dodał ks. Bordzań.

Nagrodzony trud

Konkurs odbywał się w trzech kategoriach. W kategorii dzieci przedszkolnych pierwsze miejsce zajął Adam Ostarz, drugie przypadło Zuzannie Biegun, zaś trzecie przypadło Konstancji Pietkiewicz. W kategorii szkół podstawowych kl. I-III zwyciężył Szymon Wajler, drugie miejsce zajęła Hanna Rawska, zaś trzecie Nikola Siciarz. W trzeciej kategorii szkół podstawowych kl. IV-VI pierwsze miejsce zajęła Weronika Zarębska ze Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Biłgoraju, drugie Gabriel Kozioł, zaś trzecie miejsce przypadło Mikołajowi Zdybel.

Reklama

Dla papieża Polaka

Ks. Krystian Bordzań dziękuje wszystkim zaangażowanym w organizację konkursu: – Cieszymy się i dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam ten konkurs zorganizować, a szczególnie Ministerstwu Edukacji i Nauki na czele z ministrem Przemysławem Czarnkiem, wszystkim darczyńcom i całemu jury. Niełatwo było wybrać najpiękniejsze prace, gdyż wszystkie były wyjątkowe i zrobiły na nas wielkie wrażenie. Dzisiaj można zobaczyć tę niepowtarzalną choinkę w naszym kościele, choinkę, która została przystrojona przez dzieci z całej diecezji dla wielkiego Polaka, jakim był św. Jan Paweł II – powiedział.

Na konkurs wpłynęło 246 ozdób od dzieci. Autorzy zwycięskich prac otrzymali nagrody rzeczowe oraz pamiątkowej dyplomy. Konkurs był również dopełnieniem obchodów setnej rocznicy urodzin papieża Polaka.

2021-01-05 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Surma: oddaj krew – podziękuj za św. Jana Pawła II i wolną Polskę

W związku z wciąż obowiązującymi obostrzeniami epidemicznymi drastycznie zmniejszył się zapas krwi w regionalnych centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Z apelem o jej oddawanie do wszystkich ludzi dobrej woli zwrócił się o. Zenon Surma CMF, krajowy duszpasterz Honorowych Dawców Krwi.

– W całym kraju nadal obowiązują obostrzenia związane z pandemią, dlatego bardzo trudno jest utrzymać bezpieczny poziom zapasów w bankach krwi, co widać na stronach internetowych prowadzonych przez Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Nawet w dużych miastach, gdzie stosunkowo mieszka więcej krwiodawców sytuacja jest zła – przekonuje ks. Zenon Surma CMF. Dodaje, że nadal mimo postępów medycyny nie udało się wygenerować zamiennika krwi, a do jej przetoczenia potrzebny jest drugi człowiek.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: „Święta Maryjo, Matko Boża”

2022-10-05 20:00

[ TEMATY ]

różaniec

październik

#NiezbędnikRóżańcowy

Archiwum

Dzisiejsze wezwania Pozdrowienia anielskiego przybliżają nam jeszcze inną maryjną modlitwę, a dokładnie Litanię loretańską. Po wezwaniach do Trójcy Przenajświętszej następują tam wezwania maryjne, do których wprowadzają nas rozważane dzisiaj: Święta Maryjo i Święta Boża Rodzicielko. Rodzi się zatem pytanie: czy o świętości Maryi świadczy jedynie tajemnica wybrania Jej przez Boga? Czy może Maryja osiągała świętość wypełniając Boże plany? Na czym polega świętość Maryi?

Teologowie wskazują, że świętość Maryi polegała nie tylko na pełni łaski, którą została obdarzona ze względu na przyszłe, tak dostojne macierzyństwo ale nade wszystko o Jej świętości świadczy doskonała, bezwzględna współpraca z tą łaską we wszelkich zmiennych okolicznościach jej długiego życia. Świętość Maryi to przede wszystkim chętna gotowość i zgoda na wszelką w stosunku do Niej Wolę Bożą. Maryja – co zresztą bardzo wyraźnie widać już w scenie zwiastowania - godziła się z góry na przyjęcie Bożej woli ale też na wszelkie wyrzeczenia podejmowane na rzecz umiłowanego Dziecka. Jej udziałem stała się zgoda na ubóstwo, na trwogę o jego bezpieczeństwo, na smutek rozłąki, na Jego krzyż i mękę, na cierpliwą niezmordowaną służbę Kościołowi już po chwalebnym odejściu Chrystusa. Jej pokorne „fiat” wypowiedziane przy zwiastowaniu rodziło później kolejne „tak” wypowiadane wobec Boga, stąd Jej posłuszeństwo Bogu świadczy o Jej świętości.

CZYTAJ DALEJ

Mówią o nim - patron internetu

2022-10-07 11:42

[ TEMATY ]

relikwie

diecezja legnicka

bł Carlo Acutis

ks. Piotr Nowosielski

Carlo Acutis – bo o nim mowa, został wybrany na jednego z patronów Światowych Dni Młodzieży w przyszłym roku w Lizbonie. Aktualnie jego relikwie, odwiedzają diecezje w Polsce, w ramach duchowego przygotowania młodzieży do tego wydarzenia.

W diecezji legnickiej, relikwie gościły w dniach 6-7 października. Powitane zostały w parafii Św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie. Wydarzeniu przewodniczył biskup legnicki Andrzej Siemieniewski. Po wniesieniu ich do świątyni, wszystkich uczestników powitał diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Tomasz Ślazyk, zwracając uwagę że obecność relikwii tego młodego, 15. letniego błogosławionego chłopca, przypominają o jego życiu i umiłowaniu Eucharystii, które jest świadectwem jego wiary i zachętą do naśladowania przez innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję