Reklama

Polska

Kard. Nycz w Święto Miłosierdzia: Polska potrzebuje jedności ducha

Polska potrzebuje jedności ducha, która jest owocem Bożego Miłosierdzia– powiedział dziś kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy sprawowanej przy posągu Jezusa Miłosiernego w stołecznym Parku Moczydło. "Modlitwa o jedność nas, Polaków wokół wszystkich, ważnych a czasem bardzo trudnych spraw jest szczególną intencją w czasie święta Bożego Miłosierdzia" – podkreślił hierarcha.

[ TEMATY ]

kard. Kazimierz Nycz

Stelmasiak Artur

Nawiązując do ogłoszonej wczoraj papieskiej bulli zapowiadającej Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia kard. Nycz podkreślił, że współczesnemu światu bardzo potrzebny jest kult miłosierdzia. "Kościół musi być miłosierny tak, jak jest miłosierny Jezus Chrystus, ukrzyżowany i zmartwychwstały Pan" – mówił metropolita warszawski. Przypomniał też zawarte w bulli słowa świętego papieża Jana XXIII, iż Kościół musi być jak matka: cierpliwa, łaskawa i pełna miłosierdzia.

Kard. Nycz podkreślił, że nadchodzący Jubileusz Miłosierdzia powinien stać się dla każdego okazją do gruntownej refleksji nad tym, czy potrafimy dzielić się z bliźnim tym, co posiadamy. "Powinniśmy się zastanowić i w pewnym sensie wstydzić za to, że tam mało w sobie odwzorowujemy to miłosierdzie Boga, na które liczymy!" – apelował metropolita warszawski.

Mszę św. sprawowano w parku Moczydło, nieopodal posąg dłuta prof. Gustawa Zemły. Kilkumetrowy monument powstał jako wotum przełomu tysiącleci. Został poświęcony 7 kwietnia 2001 r. przez kard. Józefa Glempa. Od tego czasu co roku obchodzi się uroczyście w tym miejscu Święto Miłosierdzia Bożego. Kilka lat temu kard. Kazimierz Nycz zaapelował, aby to miejsce uczynić „warszawskimi Łagiewnikami”.

Reklama

Co roku w Święto Miłosierdzia gromadzą się tu tysiące warszawiaków, szczególnie w Godzinę Miłosierdzia, czyli o 15.00. Siostra Faustyna została poproszona przez Jezusa, aby ta godzina w szczególny sposób czczona była na ziemi. Upamiętnia ona konanie Jezusa na krzyżu za grzechy ludzkości.

Warszawska dzielnica Wola związana jest szczególnie z osobą apostołki Bożego miłosierdzia, św. Faustyny. Została ona przyjęta do klasztoru Matki Bożej Miłosierdzia na Żytniej 1 sierpnia 1925 r. Tu rozpoczęło się jej życie zakonne.

Wola jest również miejscem wielkiej martyrologii mieszkańców Warszawy. W czasie Powstania Warszawskiego wojska okupacyjne zabiły tu ok. 50 tys. mieszkańców - bezbronnych cywilów.

Święto Miłosierdzia Bożego zostało ustanowione przez papieża Jana Pawła II w 2000 roku podczas kanonizacji siostry Faustyny Kowalskiej.

2015-04-12 17:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz o aborcji: Kościół nie jest od stanowienia kompromisów

[ TEMATY ]

aborcja

kard. Kazimierz Nycz

Episkopat.pl

Kard. Kazimierz Nycz

Kard. Kazimierz Nycz

Kościół nie jest od stanowienia kompromisów, ale od głoszenia prawdy; natomiast politycy mają szukać takich rozwiązań, które będą optymalnymi, i w pewnym momencie osiągnąć to, co da się osiągnąć - powiedział metropolita kard. Kazimierz Nycz, odnosząc się do tzw. kompromisu aborcyjnego.

Kard. Nycz zaznaczył, że Kościół „zdecydowanie nie poprze” zachowania tzw. kompromisu aborcyjnego z 1993 r., dlatego, że - jak mówił - „Kościół, biskupi nie są od stanowienia kompromisów, są od głoszenia prawdy o życiu świętym, nienaruszalnym od początku aż do naturalnej śmierci”.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Prokuratura o sprawie odmowy wykonania aborcji: jest śledztwo; ofiara gwałtu ma 24-lata

2023-02-03 11:56

[ TEMATY ]

aborcja

śledztwo

Adobe Stock

Jedna z białostockich prokuratur prowadzi śledztwo ws. wykorzystania seksualnego niepełnosprawnej 24-letniej kobiety - podała PAP Prokuratura Krajowa, dementując informacje medialne, że ofiara miała 14 lat. Sprawca usłyszał w styczniu zarzut, za który grozi mu do 8 lat więzienia.

W ubiegłym tygodniu media donosiły, że 14-letnia dziewczynka z niepełnosprawnością intelektualną miała zostać wykorzystana seksualnie przez swojego wujka, w wyniku czego zaszła w ciążę. Sprawa została zgłoszona organom ścigania, a dziewczynka uzyskała zaświadczenie prokuratora o zaistnieniu przesłanki warunkującej dopuszczalność terminacji ciąży. Czternastolatka wraz z ciotką miała podjąć próbę skorzystania z zabiegu aborcji w szpitalach zlokalizowanych w pobliżu ich miejsca zamieszkania, co skończyło się jednak niepowodzeniem z uwagi na powołanie się przez lekarzy na klauzulę sumienia. Dopiero w wyniku pomocy organizacji pozarządowej ofiara skorzystała z zabiegu w jednym z warszawskich szpitali.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję