Reklama

Niedziela Podlaska

Rękodzieła z przesłaniem

Wśród zewnętrznych przygotowań do świąt Zmartwychwstania Pańskiego niemałą rolę odgrywają dekoracje, by nie tylko kościoły, ale i nasze domy wyglądały wyjątkowo.

Niedziela podlaska 14/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Wielkanoc

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Prace z warsztatu Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Siemiatyczach wyróżnia religijny charakter

Prace z warsztatu Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Siemiatyczach wyróżnia religijny charakter

Kiedy mamy już umyte okna, wyprane firanki i wytrzepane dywany – w oknach, na stołach, w drzwiach pojawiają się dekoracje, które mówią nam, że nadchodzi czas Wielkanocy.

Wyraz wiary

Takie dekoracje powinny być piękne, cieszyć oko i radować serce, ale ich ważną rolą jest też pokazanie naszej wiary. Dlatego dobrze, by nie były to tylko wiosenne kwiaty, czy kolorowe zajączki. Przygotowując dekoracje, pamiętajmy przede wszystkim, jakie święta będziemy obchodzić.

Reklama

Gdy szukamy wyjątkowych i niepowtarzalnych dekoracji świątecznych, możemy zwrócić uwagę na te powstające w Warsztacie Terapii Zajęciowej Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Siemiatyczach. W przygotowywanie świątecznych dekoracji zaangażowane są tu wszystkie pracownie, a projekty stroików są tak tworzone, by łączyły drewno, glinę czy decoupage, aby każdy z warsztatowiczów miał swój udział w przedświątecznym rękodziele. Osoby niepełnosprawne wkładają w tę pracę nie tylko swoje umiejętności, ale i serce.

Niepowtarzalność

Siostry karmelitanki wraz z niepełnosprawnymi uczestnikami warsztatu przez cały rok zachęcają do zakupu swoich wyrobów. Ostatni czas wiele w tym względzie zmienił, bo warsztatu nie można odwiedzać, ale gdy naszej codzienności nie determinowała walka z pandemią, warsztat był szeroko otwarty dla gości. Czekając na te spotkania i odwiedziny, warsztatowicze nie zamknęli się zupełnie i w otwartych plenerach, przy kościołach kilkukrotnie zorganizowali kiermasze swoich wyrobów. Prace przygotowane przez osoby niepełnosprawne w ciągu całego roku można oglądać w internecie, a poprzez media społecznościowe można też kontaktować się w sprawie zamówień.

Uczestnicy i terapeuci WTZ przekonują, że warto sięgnąć po te wyroby, bo są jedyne w swoim rodzaju, a każdy z nich jest unikatowy i niepowtarzalny. Robią więc palmy, stroiki, pisanki, zawieszki na drzwi, kartki świąteczne. Wybór jest zawsze duży, a ceny przystępne. Warto pamiętać, że wszystkie pozyskane w ten sposób środki finansowe warsztat przeznacza na działania integracyjne.

Religijne przesłanie

Reklama

Jak zauważa uczestniczka Monika: – robimy stroiki, przygotowujemy się do świąt, nasze dekoracje są oryginalne. Mój udział w tych pracach jest skromny, ale jestem bardzo szczęśliwa, kiedy to robię. Używam dużo białego koloru i niebieskiego, bo to moje ulubione. Każda z tych dekoracji jest inna, bo każdy z nas jest inny. Z kolei Agata dodaje: – nie jest trudno to robić, trzeba tylko pomyśleć i zacząć.

Nad całością prac czuwają terapeuci, przygotowują projekty, dbają, by nie zabrakło surowców, zwłaszcza tych naturalnych. Troszczą się też o właściwą atmosferę podczas zajęć, w czym pomaga choćby muzyka pasyjna. W piątki, kiedy cały warsztat brał udział w Drodze Krzyżowej, po powrocie do swoich zajęć każdy w ciszy mógł odnieść się do rozważań usłyszanych w kaplicy. Dzięki tym staraniom cały okres Wielkiego Postu i wszystko, co wówczas działo się w warsztacie było wyjątkowym czasem przygotowań do Zmartwychwstania. To, co w sposób szczególny wyróżnia rękodzieło tworzone w siemiatyckim WTZ, to religijne przesłanie, które niesie każda kartka, każdy stroik, każda woskowa świeca.

2021-03-30 10:54

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Życzenia Wielkanocne ordynariuszy Ziemi Świętej

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

życzenia

Wielkanoc

Fotolia.com

Z okazji świąt Wielkanocnych ordynariusze Ziemi Świętej skierowali do wiernych wspólny ekumeniczny list, w którym dzielą się radością Zmartwychwstania Pańskiego.

Dzieląc się radosną nowiną Zmartwychwstania Pańskiego, ordynariusze Ziemi Świętej podkreślają, że Chrystus zmartwychwstał w Jerozolimie i stąd posłał swoich uczniów na cały świat. Jerozolima, będąc miastem zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, jest światłem nadziei i życia. Pusty grób nieustannie przypomina o wydarzeniach, które miały miejsce w świętym mieście i wokół niego. Jezus przyszedł, aby ofiarować obfite życie, w którym grzech i śmierć zostały pokonane. Jerozolima, miasto życia jest także miastem pokoju i pojednania. Z tego też względu hierarchowie zwracają uwagę, że należy utrzymać wieloreligijny i wielokulturowy status świętego miasta i zachęcają do ciągłej modlitwy o trwały pokój zarówno w Jerozolimie jak i na całym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję