Reklama

Niedziela Podlaska

Maryi się nie odmawia

W dzień poprzedzający uroczystość św. Józefa w parafii konkatedralnej w Sokołowie Podlaskim miało miejsce ważne dla parafii i nie tylko wydarzenie.

Niedziela podlaska 14/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Rok św. Józefa

Renata Przewoźnik

Mężczyźni złożyli przyrzeczenia i otrzymali błogosławieństwo udzielone przez ks. Łukasza Borzęckiego, parafialnego opiekuna Kół Różańcowych

Mężczyźni złożyli przyrzeczenia i otrzymali błogosławieństwo udzielone przez ks. Łukasza Borzęckiego, parafialnego opiekuna Kół Różańcowych

Podczas wieczornej Mszy św. 20 mężczyzn zostało włączonych do Wspólnoty Żywego Różańca, a jako patrona przyjęli św. Józefa.

Pokorni i odważni

Reklama

Pełni pokory, a zarazem odważni, jak św. Józef, niebojący się nowego wyzwania, uklękli na stopniach prezbiterium, aby zgodnie z obowiązującym ceremoniałem Żywego Różańca, złożyć przyrzeczenie. Należy dodać, że dwóch panów łączyło się on-line, gdyż pracują poza Sokołowem Podlaskim i przyjazd był niemożliwy. Po złożeniu przyrzeczenia i błogosławieństwie udzielonym przez ks. Łukasza Borzęckiego, parafialnego opiekuna Kół Różańcowych, odbyło się krótkie spotkanie, podczas którego członkowie ŻR otrzymali poświęcone obrazki św. Józefa i pierwsze tajemnice różańcowe. Patron wybrany nieprzypadkowo, w Roku św. Józefa i w przeddzień rozpoczęcia Roku Rodziny. Nowi członkowie reprezentują różne zawody i różny wiek, a połączył ich Różaniec św.

"Święty Józef przypomina nam, że ci wszyscy, którzy są pozornie ukryci lub na „drugiej linii”, mają wyjątkowy czynny udział w historii zbawienia". Papież Franciszek, List apostolski „Patris corde”

Podziel się cytatem

Cóż może być piękniejszego, szczególnie teraz, w tych trudnych czasach? W historii parafii to pierwsze męskie koło, ale niejedyne, którego patronem jest św. Józef. Pierwsze powstało w 1946 r., a drugie w 1978 r.

Rozmowa ze św. Józefem

To znaczy, że św. Józef jest bliski tutejszym parafianom. Świadczy o tym również fakt, że w parafialnym kościele, po prawej stronie przy wejściu, znajduje się ołtarz poświęcony św. Józefowi Oblubieńcowi, ufundowany jako dziękczynienie za obrady Soboru Watykańskiego II (1962-65). Zauważyłam, że są osoby, które, wychodząc z kościoła, zatrzymują się przed tym ołtarzem, aby powierzyć świętemu swoje rodziny czy po prostu porozmawiać z Oblubieńcem Maryi. Nabór do Kół Różańcowych podyktowany jest potrzebą uzupełniania „rozpadających się” Kół chętnymi do tej wspaniałej modlitwy. Jest to także jedno z zadań, trwającej od 2 czerwca 2018 r., Wielkiej Nowenny Różańcowej 2018-26, przygotowującej Wspólnoty Różańcowe do jubileuszu 200-lecia założenia przez sługę Bożą Paulinę Jaricot Żywego Różańca, którego treść brzmi: ,,Co roku zaprosić jedną osobę do Żywego Różańca”. Paulina pisała m.in.: „Jakże piękna jest miłość, która z rzeszy ludzi… czyni jedną rodzinę, której Matką jest Maryja”. Weźmy sobie to do serca, chętni są. Trzeba tylko – jak mówił do młodzieży papież Franciszek – wstać z kanapy.

2021-03-30 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pieśń wdzięczności

[ TEMATY ]

Częstochowa

Rok św. Józefa

Beata Pieczykura/Niedziela

Jak można wyrazić wdzięczność i zaufanie? Pasją Elżbiety Jarząbek z parafii św. Józefa Rzemieślnika w Częstochowie jest śpiew. Dlatego napisała pieśń „Józefie nasz” (słowa i muzykę). Natchnienie przyszło 19 marca 2019 r. podczas obecności obrazu św. Józefa w jej domu, co miało miejsce w ramach peregrynacji wizerunku po rodzinach.

Wymowę utworu wyjaśnia sama autorka: – Słowa pieśni nawiązują do wymowy wizerunku św. Józefa z kościoła pod jego wezwaniem w Częstochowie, który idzie ku nas z Dzieciątkiem na ręku, patrzy na Dziecinę, jakby chciał wskazać, na Kogo należy kierować swój wzrok. Święty chce nam dać Jezusa. Tak jak kiedyś szukał dla Jezusa i Maryi miejsca w gospodzie, tak teraz szuka tego miejsca w naszych rodzinach i w sercu każdego z nas. Ten orędownik w niebie jest dla nas darem i niezawodną obroną na trudne czasy. W czasie pandemii ma on ogromną rolę do odegrania. Tak jak ratował Świętą Rodzinę przed Herodem, przed zagrożeniami życia i opiekował się Nią, tak samo dziś jego zadaniem jest ratować każdą rodzinę przed niebezpieczeństwem grzechu, kryzysu wiary, rozbicia.

CZYTAJ DALEJ

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

Zaprośmy Maryję do naszego życia, abyśmy sami nie dźwigali naszych problemów

2021-09-26 17:47

[ TEMATY ]

Maryja

Stock.Adobe

Zaprośmy Maryję Wspomożenie Wiernych do naszego życia, żebyśmy naszych spraw i problemów nie musieli dźwigać sami - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w bazylice w Twardogórze z okazji zakończenia obchodów 25-lecia koronacji figury Wspomożycielki Wiernych i 75–lecia posługi salezjanów w Twardogórze.

Witając biskupa, pielgrzymów i parafian salezjanin ks. Krzysztof Bucyk, kustosz twardogórskiego sanktuarium przypomniał wydarzenia związane z przygotowaniem koronacji, która miała miejsce 24 września 1995 r. Zaznaczył, że dzieło to dokonało się dzięki zaangażowaniu pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały i ówczesnego proboszcza ks. Józefa Kawalca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję