Reklama

Obserwator

Badanie

„500+” na duży plus

Kończący właśnie 5 lat program „Rodzina 500+” dla połowy rodzin jest filarem ich budżetów, a dla 17% przesądza o finansowym być albo nie być – wynika z badania Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Według resortu rodziny i polityki społecznej, na wypłaty „500+” przeznaczono ponad 141 mld zł, a świadczeniem wychowawczym objęto 6,6 mln dzieci. W połowie 2019 r. program rozszerzono, oferując dofinansowanie również na pierwsze dziecko, bez względu na poziom dochodów rodziny. Celami programu były: poprawa sytuacji demograficznej, redukcja ubóstwa oraz inwestycja w rodzinę. Tego pierwszego nie udało się osiągnąć, na co decydujący wpływ miała pandemia COVID-19. „500+” przełożyło się natomiast na poprawę sytuacji ekonomicznej rodzin. Dane GUS pokazują, że zasięg ubóstwa w rodzinach z dziećmi, szczególnie w rodzinach wielodzietnych i tam, gdzie dzieci wychowuje samodzielnie jedno z rodziców, znacznie się obniżył. Według Sławomira Grzelczaka, prezesa BIG InfoMonitor, dzięki programowi mniej osób zmuszonych jest do pożyczania pieniędzy, mniej ma kłopoty z obsługą zobowiązań, a niektórym dodatkowe wpływy pozwoliły spłacić zaległości.

j.k.

Papież do Polaków

Dobroć Boga

Na zakończenie przedświątecznej audiencji ogólnej papież Franciszek życzył wszystkim, aby zjednoczyli się jeszcze głębiej z Chrystusem, który umarł i zmartwychwstał. W ten sposób będą mogli doświadczyć dobroci Boga, który nie oszczędził swojego Syna, by nas wyzwolić od grzechu i uczynić „nieskalanymi” oraz „źródłami światła w świecie”. Do Polaków Franciszek powiedział: – Jutro wejdziemy w Triduum Paschalne, w tajemnicę męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Jego zbawcze dzieło jest ostatecznym objawieniem miłości Boga, który przebacza, okazuje miłosierdzie i daje nam nowe życie. Niech radość wielkanocnego poranka, mimo zmagań z pandemią, opromieni was nadzieją, ufnością i pokojem.

j.k.

Górski Karabach

Niszczą świątynie

Na zajętych przez Azerów obszarach Górskiego Karabachu trwa systematyczne niszczenie ormiańskich kościołów, klasztorów i chaczkarów. Odbywa się to przy milczeniu świata, który się temu nie sprzeciwia. I choć Azerbejdżan zniszczenia przypisuje niedawnym działaniom wojennym, to dziennikarze udokumentowali wiele miejsc, w których ślady ormiańskiej obecności niszczono po podpisaniu porozumienia pokojowego. Włoska Inicjatywa na rzecz Arcachu – tak Ormianie nazywają Karabach – alarmuje, że na terytoriach okupowanych przez Azerów jest on regularnie niszczony. Stowarzyszenie nazywa te działania „kulturowym ludobójstwem”. Dowody tego przyniosły reportaże BBC, pokazujące zniszczenie m.in. kościoła św. Jana Chrzciciela w Szuszi. W sieci odnaleziono film, na którym widać niszczenie świątyni przy okrzykach: „Allah jest wielki!”. BBC odwiedziła też miejscowość Dżyrakan, w której po kościele Matki Bożej pozostały jedynie kamienie. Istnieją nagrania, że w dniu podpisania rozejmu świątynia była nienaruszona. Do niszczenia zachęcał Ilham Alijew, prezydent Azerbejdżanu, apelując, by z kościołów wyeliminować oznaki świadczące „o fałszowaniu historii tych ziem”. Władze Górskiego Karabachu wielokrotnie bezskutecznie apelowały do wspólnoty międzynarodowej, by postawiła tamę niszczeniu, wskazując, że odbywa się to w stylu terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego, którzy dążą do wyeliminowania wszelkich znaków mówiących o chrześcijańskich korzeniach tych ziem.

Reklama

w.d.

Przeciw mafii

Świadectwo życia

„Mafiosi są Herodami naszych czasów” – napisał papież Franciszek w przedmowie do książki poświęconej sędziemu Rosario Livatino, który w 1990 r. zginął z rąk sycylijskiej mafii. Za kilka tygodni odbędzie się jego beatyfikacja.

Na datę beatyfikacji pierwszego sędziego uznanego za męczennika wybrano 28. rocznicę pamiętnego przemówienia św. Jana Pawła II w Agrigento, wymierzonego w mafię. Sędzia Livatino został zastrzelony we wrześniu 1990 r. w Agrigento w chwili, gdy jechał do sądu. Miał 37 lat. Jego działania były dla mafijnych bossów na tyle szkodliwe, że zlecili jego zabójstwo. „Picciotti, co ja ci zrobiłem?” – zdążył powiedzieć sędzia, zanim dosięgły go kule. „Był to krzyk umierającego proroka, który wołał przeciwko Herodom naszych czasów. Krzyk bólu i prawdy, który swoją siłą unicestwia mafijną moc, ujawniając, że jest ona zaprzeczeniem Ewangelii. Pomimo ostentacyjnego kultu świętych obrazów, zmuszania figur świętych do obrazoburczych ukłonów przed domami bossów i ciągłego eksponowania religijności, jest to karykatura wiary” – napisał Ojciec Święty w przedmowie do książki włoskiego arcybiskupa Vincenzo Bertolonego.

Reklama

j.k.

Watykan

Oto jest problem!

Opublikowany w Watykanie dokument Wskazówki duszpasterskie w sprawie przesiedleńców klimatycznych został przygotowany przez Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Zawiera on propozycje dotyczące przesiedleńców klimatycznych, które mogą służyć pomocą Kościołowi w stawianiu czoła temu zjawisku. We wstępie do dokumentu papież Franciszek parafrazuje słynne słowa Hamleta: „Być albo nie być”, przekształcając je w: „Widzieć lub nie widzieć, oto jest problem!”. Papież zauważa, że właśnie od naszego widzenia lub niedostrzegania zaczyna się reakcja na kryzys klimatyczny i jego konsekwencje w dziedzinie migracji. Przypomina, że ta rzeczywistość dotyczy milionów ludzi, szczególnie na egzystencjalnych peryferiach świata. Wskazał, że kryzys klimatyczny ma konkretne ludzkie oblicze. Stąd matczyna troska Kościoła o osoby, które w wyniku tego kryzysu najbardziej cierpią – jedną z jej konsekwencji jest wydanie właśnie wskazówek duszpasterskich poświęconych przesiedleńcom klimatycznym.

j.k.

Książka papieża

Do serca człowieka

Życie Ducha. Bóg przemawia do serca człowieka – pod takim tytułem ukazała się książka zawierająca przemyślenia papieża Franciszka dotyczące życia duchowego. Za przygotowanie publikacji odpowiedzialne jest wydawnictwo Edycja Świętego Pawła. Refleksje zebrał ks. Franco Nardin, a przedmowę do książki napisał kard. Angelo De Donatis. Publikacja zawiera słowa papieża wybrane z jego publicznych wypowiedzi i dokumentów, ale nie jest jedynie zbiorem refleksji. Może służyć również jako podręcznik teologiczno-duchowy, którego celem jest doprowadzenie nas do żywej relacji z Bogiem.

Reklama

j.k.

USA

Wyraźny sygnał

Jak Amerykanie postrzegają dotychczasowe działania prezydenta Joego Bidena? Społeczeństwo jest podzielone – wynika z sondażu dla National Public Radio. Dobrze oceniane są – tak sądzi dwie trzecie obywateli USA – jego działania w walce z pandemią. W marcu w USA wykonywano ok. 3 mln szczepień dziennie; odporność zbiorowa ma się pojawić tam jeszcze wiosną. Źle oceniana jest polityka migracyjna. Tylko jedna trzecia Amerykanów ją popiera. Według portalu radia NPR, rezultaty sondażu to sygnał ostrzegawczy dla administracji Bidena, która na południowej granicy zmaga się z gwałtownym wzrostem liczby migrantów.

j.k.

Chiny-WHO

Wirus z laboratorium

Szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział, że należy przeprowadzić nowe dochodzenie ws. hipotezy o „ucieczce” koronawirusa z laboratorium. Oznajmił, że sprawdzenie takiej ewentualności wymaga dalszych badań, prawdopodobnie z udziałem nowych misji i wyspecjalizowanych ekspertów. Raport misji ekspertów badających w dniach od 14 stycznia do 9 lutego w chińskim mieście Wuhan genezę wirusa uznaje taką ewentualność za mało prawdopodobną. Tedros skrytykował Chiny za nieudostępnienie członkom zespołu WHO wystarczających danych o pierwszych przypadkach wykrytych w tym mieście.

j.k.

Ukraina

Rosja podwaja

Władze Ukrainy alarmują: Rosja zwiększa liczebność swoich sił wojskowych przy granicy z Ukrainą. Takie informacje przekazał szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Rusłan Chomczak. Sztab prognozuje podwojenie tych sił. Koncentracja rosyjskich sił odbywa się pod pozorem przygotowań do wrześniowych ćwiczeń „Zapad-2021”. Rosjanie przy granicach i na kontrolowanych przez siebie terytoriach Donbasu oraz Krymu zgromadzili wcześniej 28 batalionowych grup taktycznych. Ukraiński Sztab Generalny prognozuje, że Rosja zgromadzi 25 kolejnych. To stwarza zagrożenie dla militarnego bezpieczeństwa Ukrainy.

Reklama

w.d.

Badanie

To se ne vrati

Pandemia przyspieszyła automatyzację i robotyzację – wynika z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service. Zaobserwowało to 38% przedsiębiorców.

13% aktualnie wdraża automatyzację, co oznacza 3-krotny wzrost rok do roku; jedna trzecia przedsiębiorców deklaruje wdrażanie automatyzacji, a 44% jest zdania, że ich firma jest gotowa na wprowadzenie automatyzacji. 45% rodzimych kapitalistów uważa, że osłabienie gospodarki w tym roku będzie większe niż rok wcześniej, a kolejne 24% spodziewa się spowolnienia, choć słabszego niż w ub.r. Tylko co czwarty przedsiębiorca liczy na poprawę. Ten sceptycyzm przekłada się na deklaracje dotyczące poziomu zatrudnienia. Rekrutacje planuje w tym roku tylko 9% firm, 24% rozważa redukcje etatów, a 45% twierdzi, że utrzyma poziom zatrudnienia.

– Pewne elementy rynku pracy już nigdy nie będą takie same jak przed pandemią. Przyspieszyła automatyzacja, praca zdalna przestała być przywilejem, a w decyzjach pracowników i pracodawców przebija się ostrożność – mówi Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service.

w.d.

Unia Europejska

Podwójna jakość

Połowa produktów spożywczych różni się smakiem lub wyglądem w zależności od tego, w jakim kraju członkowskim są sprzedawane – wynika z nowego raportu Komisji Europejskiej. Badania nie potwierdzają tego, że gorszej jakości produkty trafiają przede wszystkim na rynek Europy Wschodniej.

Zdarza się, ale nie jest to reguła. Z nowego raportu wynika, że w 10 spośród 20 produktów różnice w smaku czy wyglądzie były wyraźnie wyczuwalne. Płatki śniadaniowe sprzedawane w różnych krajach miały np. wyczuwalnie inny smak. Sprzedawana na Węgrzech i Słowacji Coca-Cola była bardziej kaloryczna niż ta w Danii, Hiszpanii czy w Polsce. Jogurt naturalny Activia firmy Danone w Niemczech i Holandii był bardziej kwaśny niż w Belgii czy Chorwacji, ale za to także bardziej kremowy. Piwo Desperados było w Polsce bardziej gorzkie niż w Czechach, Niemczech czy Holandii. Mrożona herbata FuzeTea natomiast miała inną barwę i smak w różnych krajach. Zdaniem KE, kolejne badania dowodzą, że zjawisko podwójnej jakości nie znika. Jest to proceder sprzeczny z prawami konsumentów w UE.

Reklama

j.k.

Emerytury

Krótsze życie – wyższa emerytura

Epidemia ma wpływ na wysokość emerytur z powodu wzrostu śmiertelności – ocenia Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najnowsza tzw. tablica trwania życia przygotowana przez GUS (przedstawiająca przeciętną liczbę miesięcy, którą mają do przeżycia osoby w wieku od 30 do 90 lat), pozwala obliczyć emeryturę 65-latka wyższą o 6,5% niż na podstawie poprzedniej tablicy. Od kwietnia br. do marca przyszłego roku ZUS będzie wykorzystywał ją do obliczania wysokości emerytur osobom, które w tym okresie przekroczą wiek emerytalny. Według GUS, nastąpił spadek średniego dalszego trwania życia we wszystkich przedziałach wiekowych. Odnotowano o 67 tys. zgonów więcej niż rok wcześniej.

j.k.

PiS

Co jest wyższe?

Premier Mateusz Morawiecki złożył wniosek do TK dotyczący wyższości polskiego prawa konstytucyjnego nad prawem unijnym. To realizacja zapowiedzi sprzed kilku tygodni kompleksowego rozstrzygnięcia kwestii kolizji norm prawa europejskiego z konstytucją oraz potwierdzenia dotychczasowego orzecznictwa w tym zakresie. Bezpośrednią przyczyną zapowiedzi było przekroczenie kompetencji przez TS UE, polegające na stwierdzeniu wyższości prawa europejskiego nad Konstytucją RP. TSUE, odpowiadając na pytania Naczelnego Sądu Administracyjnego, orzekł wtedy, że kolejne nowelizacje ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa mogą naruszać prawo UE.

j.k.

USA

Wiadomość do Trumpa

Donald Trump znów jest aktywny w internecie. To ważne dla jego politycznej przyszłości, np. próby powrotu do Białego Domu w 2024 r. czy choćby zdobycia Partii Republikańskiej. Strona 45office.com ma ułatwić kontakt z wyborcami i pamięć o jego dziedzictwie. To przede wszystkim formularze kontaktowe, za których pomocą można wysłać wiadomość do byłego prezydenta i jego żony, zaprosić ich na organizowaną przez siebie konferencję, czy – to dla dziennikarzy – zapytać o opinię. Strona główna witryny wyświetla zdjęcia Trumpa z różnymi osobami z okresu, gdy był prezydentem. Zamierza on jednak stworzyć własne medium społecznościowe, które pozwoli na ominięcie cenzury stosowanej przez Twittera czy Facebooka. Ma być gotowe jeszcze w tym roku.

j.k.

2021-04-06 13:06

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Osiem rad jak być szczęśliwym

2023-01-28 20:00

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie Słowa Bożego

Sr. Amata CSFN

Ewangelia: Mt 5, 1-12a

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: wielokrotnie wydawało się, że Kościół się skończył, tymczasem się rozwija

2023-01-28 08:02

[ TEMATY ]

Kościół

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Wielokrotnie wydawało się, że Kościół się skończył i wiara w Chrystusa nie przetrwa. Tymczasem wbrew temu, co się mogło wydawać, Kościół się nadal rozrasta - powiedział wczoraj abp Marek Jędraszewski w krakowskim seminarium duchownym.

W homilii arcybiskup powiedział, że prawda o królestwie Bożym była wielokrotnie konfrontowana przez pierwszych chrześcijan, których poddawano prześladowaniom. Wielokrotnie wydawało się, że Kościół się skończył i wiara w Chrystusa nie przetrwa. Tymczasem wbrew temu, co się mogło wydawać, Kościół się nadal rozrasta. „Zasiewem Kościoła jest męczeńska krew chrześcijan” – powiedział Tertulian.

CZYTAJ DALEJ

Izrael: przerażenie i współczucie po ataku na synagogę w Jerozolimie

2023-01-28 13:27

PAP/EPA/ATEF SAFADI

Atak na synagogę w osiedlu Neve Jaakov we Wschodniej Jerozolimie w piątek wieczorem, w wyniku którego zginęło siedem osób i kilkoro zostało rannych, wywołał międzynarodową konsternację. Przedstawiciele Kościoła i polityki potępili ten czyn i złożyli wyrazy współczucia bliskim.

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres wyraził szczególne zaniepokojenie, że do ataku doszło w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Polityk wezwał do "maksymalnej powściągliwości" w świetle obecnej eskalacji przemocy w Izraelu i na okupowanych terytoriach palestyńskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję