Reklama

Niedziela Częstochowska

Zawierciańska Królowa

Jesteśmy szczęśliwi, że Opatrzność dała nam tę Patronkę. Wyraża się to w czci, jaką parafianie otaczają obraz Matki Bożej umieszczony w bocznej kaplicy kościoła.

2021-04-06 13:06

Niedziela częstochowska 15/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Zawiercie

prezentacja parafii

Archiwum KSM Archidiecezji Częstochowskiej

Kościół zbudowano w tej części Zawiercia, w której mieszkało wielu pracowników huty

Kościół zbudowano w tej części Zawiercia, w której mieszkało wielu pracowników huty

Staramy się, aby nie brakowało odniesień do Tej, która uczy kroczenia drogami wiary – mówi proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zawierciu ks. Jacek Reczek.

Kościół znajduje się w centrum miasta. Wiele się tu dzieje, a parafianie są zawsze chętni do pomocy.

Wspólnota siłą

Reklama

W parafii działa kilka wspólnot. – Są te „uświęcone” już tradycją, jak Żywy Różaniec czy młodzieżowa oaza, ale i zupełnie nowe. W ostatnim czasie wiele osób formuje się np. w Szkole Nowej Ewangelizacji. To bardzo dynamiczna wspólnota, przyciągająca na czwartkowe spotkania wielu stosunkowo młodych ludzi. Inną, trochę „starszą” jest grupa „Matki w modlitwie” – mówi Niedzieli ks. Reczek. Dodaje, że wspólnota ta nadaje swoistego rodzinnego klimatu. – Jak sama nazwa wskazuje, wspólnota jednoczy mamy, które gromadzą się każdego tygodnia, by wspólnie modlić się za dzieci. To one były inicjatorkami obchodzonego w przedcovidowych czasach Święta Rodziny – festynu parafialnego. Należy wspomnieć o Liturgicznej Służbie Ołtarza, która jest naszą chlubą, a także parafialnym skautingu – dopowiada proboszcz. Nie brak też osób, które potrafią wiele godzin ofiarować na rzecz parafii. – To ich, może nawet dla innych niewidoczne poświęcenie, są czymś niesamowicie ważnym i jesteśmy im winni wielką wdzięczność – uważa ks. Reczek.

Trudne czasy

Koronawirus sprawił, że życie każdej kościelnej wspólnoty wywróciło się do góry nogami. – Tak jak wszyscy, staramy się mimo wszystko nie poddawać. Mimo ograniczeń życie toczy się w miarę normalnym rytmie. Kiedy jest to możliwe, organizujemy spotkania z młodzieżą i dziećmi klas III, aby jak najlepiej przygotowali się do przyjęcia sakramentów. Wielką zaletą kościoła jest jego rozmiar. Możemy, przy zachowaniu wszelkich rygorów, prowadzić w miarę normalne życie – kontynuuje ks. Reczek. Pytamy proboszcza również o niełatwą posługę gospodarza: – Z biegiem lat coraz bardziej odkrywam odpowiedzialność, jaka spoczywa na barkach proboszcza. Nie tylko w sprawach materialnych czy organizacyjnych, ale w sferze ducha, która zobowiązuje nas do troski o to, by parafia była otwarta przede wszystkim na Boże działanie. Oczywiście, mam świadomość, że z mojej strony nie brak potknięć, ale wiem także o wielkiej życzliwości parafian, którzy się za nas modlą. W imieniu księży naszej parafii chcę za to serdecznie podziękować i zapewnić, że naprawdę to czujemy.

Patriotyzm od zawsze

Kościół został zbudowany w tej części Zawiercia, w której zamieszkiwało wielu pracowników tutejszej huty.

– W czasach „karnawału Solidarności”, a także po ogłoszeniu stanu wojennego parafia stała się punktem odniesienia dla dążeń patriotycznych. Tutaj odprawiano Msze św. za ojczyznę dzięki niezłomnej postawie ówczesnego proboszcza ks. Zygmunta Sroki oraz parafian. Ta patriotyczna tradycja przetrwała do dziś, dlatego właśnie ten kościół jest co roku miejscem obchodów Święta Niepodległości dla całego miasta – dodaje proboszcz. Podkreśla także wystrój, który jest dziełem jednego artysty – prof. Wincentego Kućmy. – Jest autorem rzeźb i witraży, które zdobią surową bryłę budynku. Kunszt i symbolika, które wcielił on w dzieło, sprawiają, że mimo rozmiarów kościół ma niepowtarzalną atmosferę, sprzyjającą modlitwie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Być jak brat Albert

Niedziela częstochowska 45/2020, str. VI

[ TEMATY ]

Zawiercie

prezentacja parafii

Agata Kowalska/Niedziela

Kościół św. brata Alberta Chmielowskiego w Zawierciu

Kościół św. brata Alberta Chmielowskiego w Zawierciu

Naszą wędrówkę po kościołach archidiecezji częstochowskiej kontynuujemy w parafii św. Brata Alberta Chmielowskiego w Zawierciu.

W 1985 r. wykupiono działkę pod budowę kościoła. Budowę rozpoczęto 3 lata później, a 17 czerwca 1992 r. świątynię konsekrował abp Stanisław Nowak.

CZYTAJ DALEJ

Organizacje upamiętniające Jana Pawła II pozywają polityków lewicy o znieważenie papieża

2021-04-21 12:35

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Grzegorz Gałązka

Stowarzyszenie Pamięć Jana Pawła II oraz Fundacja Instytut Działalności Religijnej wystąpiły z pozwami cywilnymi przeciwko politykom lewicy - Joannie Senyszyn i Robertowi Biedroniowi za to, że znieważyli oni w publicznych wypowiedziach papieża-Polaka, oskarżając go o współudział w tuszowaniu przestępstw pedofilii. Organizacje reprezentuje Instytut Ordo Iuris.

Jak wyjaśnił podczas briefingu dla dziennikarzy adw. Paweł Szafraniec z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris, pozwy dotyczą wypowiedzi obojga polityków w mediach i w serwisach społecznościowych.

CZYTAJ DALEJ

Szczecin: Powstaje ogród terapeutyczny dla pacjentów z chorobami psychicznymi

2021-04-22 13:33

Adobe Stock

W szczecińskim szpitalu "Zdroje" powstaje ogród terapeutyczny, w którym pacjenci z chorobami psychicznymi będą pielęgnować rośliny. Według specjalistów, to doskonałe uzupełnienie tradycyjnych form leczenia i terapii.

Placówka przy ul. Mącznej usytuowana jest na skraju Puszczy Bukowej. Pragnąc wykorzystać walory tego miejsca specjaliści z Dziennego Oddziału Psychiatrycznego postanowili rozszerzyć wachlarz dostępnych form leczenia o hortiterapię – poinformowały w czwartek służby prasowe Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "Zdroje". Jak podały, to od lat znana i z powodzeniem stosowana na zachodzie terapia bazująca na związku człowieka z przyrodą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję