Reklama

Niedziela w Warszawie

Wychowanie do pełni życia

Spotykają się, aby wzrastać w wierze i kształtować swój charakter. Poznajcie Skautów Europy z parafii Matki Bożej Królowej Meksyku.

Niedziela warszawska 15/2021, str. V

[ TEMATY ]

skauci

Archiwum Rodzinne

Skauci Europy z parafii Matki Bożej Królowej Meksyku. Pierwszy z prawej ks. proboszcz Grzegorz Jankowski

Skauci Europy z parafii Matki Bożej Królowej Meksyku. Pierwszy z prawej ks. proboszcz Grzegorz Jankowski

Kiedy 9 lat temu ks. Grzegorz Jankowski został proboszczem w laseckiej parafii, postanowił zintegrować miejscową młodzież. – Patrzyłem na dzieci, ministrantów i prosiłem: Panie Boże, ześlij mi jakąś formację, która wychowałaby ich w poczuciu odpowiedzialności i dojrzałości chrześcijańskiej – wspomina w rozmowie z Niedzielą.

Niedługo potem do domu rekolekcyjnego przyjechała grupa młodych dziewcząt. Chodziły w mundurach, zachowywały się uprzejmie, a jak spotkały księdza, to zapytały się o Msze św. sprawowane w kościele. – Zachwyciło mnie to! Poprosiłem, aby opowiedziały o Skautach Europy – mówi kapłan.

Wierni zasadom

Reklama

Kolejnym krokiem podjętym przez proboszcza było spotkanie z osobą odpowiedzialną za skauting w Polsce. Ksiądz Jankowski poprosił o przysłanie do parafii osoby, która poprowadzi grupę. Sam natomiast miał skupić się na formacji duchowej, która w skautingu oznacza „wierność zasadom duchowym, lojalność wobec religii i akceptacja obowiązków, które z niej wynikają”.

Historia skautingu zaczęła się na przełomie XIX i XX wieku. Wówczas angielski generał lord Robert Baden-Powell zauważył, że jeśli młodych obarczy się odpowiedzialnością i zaufaniem, dzieją się cuda. Anglik napisał książkę Skauting dla chłopców, która została w 1911 r. przetłumaczony na polski. Siedemdziesiąt lat później powstał ruch harcerstwa katolickiego, które w 1995 r. dołączyło do rodziny Skautingu Europejskiego.

Okiem rodzica

Inicjatywa podjęta w parafii Matki Bożej Królowej Meksyku zaczęła się rozwijać. Do laseckiej młodzieży dołączały dzieci z okolicznych miejscowości. Dzisiaj spotykają się tu wilczki (8-12 lat), harcerze i harcerki (13-17) oraz wędrowniczki i przewodnicy (od 17. roku życia). Formacja podzielona jest na grupę żeńską i męską.

Formacja skautów opiera się na wartościach chrześcijańskich. Ważne są: wspólna praca, samodzielność, obowiązkowość oraz odpowiedzialność za siebie i innych.

Reklama

Grupę wilczków prowadzi Agata Kocyan. Jej mama – Marta – przyznaje, że to najlepsza alternatywa spędzenia wolnego czasu dla dzieci i młodzieży. Poza córką skautami są również trzej młodsi synowie pani Kocyan.

– Formacja skautowa jest nam bliska ze względu na troskę o duchowy rozwój młodzieży. Zbiórka, obóz czy służba opierają się tutaj na wartościach chrześcijańskich. Ważne są: wspólna praca, samodzielność, obowiązkowość i odpowiedzialność za siebie i innych. Także obcowanie z przyrodą, przebywanie w lesie ma ogromne znaczenie – opowiada pani Marta i dodaje. – To widać także w czasie pandemii, gdzie z uwagi na ograniczenia młodzi spotykają się w małych grupach, szukając sposobu, by być ze sobą.

Na Euromoocie

Skauci Europy mogą funkcjonować w każdej parafii. Wystarczą chęci, czas i zaangażowanie proboszczów oraz świeckich.

W ocenie młodych ks. Jankowski zaangażował się na maksa. Kiedy byli na Euromoocie – światowym zjeździe kardy skautowej – kapłan razem z młodzieżą chodził po górach nawet po 20 km dziennie. – Ksiądz Grzegorz zamiast powiedzieć, że takie wędrówki są dla niego za trudne, kupił rower i wytrwale trenował przez rok, by wyruszyć z nami na kolejny szlak – opowiada Agata Kocyan.

Czy takie zaangażowanie kapłana to, aby nie za dużo? – To niewiele, patrząc na wartości, które pomagają wzrastać, kształcić i wychowywać młodych ludzi do odpowiedzialnego życia – puentuje ks. Jankowski.

2021-04-06 13:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Skauci rozpoczęli rok z bł. Salomeą

[ TEMATY ]

skauci

bł. Salomea

klaryski

Piotr Juszkiewicz

Ponad dwustu Skautów Europy, wraz z rodzicami, sympatykami i duszpasterzami spotkało się w niedzielę 9. września w kościele św. Andrzeja przy ul. Grodzkiej, przy klasztorze Sióstr Klarysek na rozpoczęciu roku harcerskiego.

Od początku przygotowań obawialiśmy się, czy wszyscy pomieszczą się w świątyni. Chcieliśmy jednak odpowiedzieć na zaproszenie Sióstr do świętowania 750 lecia narodzin dla nieba bł. Salomei pierwszej polskiej klaryski. Matka Ksieni i o. Marcin Buntow, nasz duszpasterz, franciszkanin konwentualny, zapewniali, że się zmieścimy. - I udało się, choć niemal 50 osób musiało brać udział w nabożeństwie na placu przed kościołem, gdzie jednak przygotowaliśmy specjalne nagłośnienie - mówi Piotr Kucharaczak, hufcowy.

CZYTAJ DALEJ

Wybrani do diakonatu

2021-05-08 16:15

ks. Łukasz Romańczuk

Diakoni wraz z ks. arcybiskupem i księżmi przełożonymi seminarium

Diakoni wraz z ks. arcybiskupem i księżmi przełożonymi seminarium

W Katedrze Wrocławskiej 9 kleryków przyjęło święcenia diakonatu.

Pierwszy stopień święceń przyjęli: Tomasz Grabiński z par. pw. Bożego Ciała we Wrocławiu, Marcin Kamieniak z par. pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła w Namysłowie, Wojciech Porzuczek z par. pw. Narodzenia NMP w Piekoszowie (diec. Kielecka), Wojciech Selak z par. pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu, Piotr Spaliński z par. pw. NMP Matki Pocieszenia w Oławie, Marek Stępkowski z par. pw. NMP Różańcowej we Wrocławiu - Złotnikach. Cyryl Zieliński z par. św. Jana Chrzciciel w Jaroszów (diec. świdnicka), Marek Szczepański ze Zgromadzenia Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy, Michał Ochnik ze Zgromadzenia Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: Czy jesteście gotowi oddać życie za swoje owce?

2021-05-08 20:18

Anna Bandura

Klerycy przygotowywali się do tego momentu od pięciu lat

Klerycy przygotowywali się do tego momentu od pięciu lat

Święcenia diakonatu w katedrze na Wawelu przyjęło 8 kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie.

Dla Kościoła krakowskiego 8 maja 2021 r. był dniem pełnym radości. Ośmiu kleryków przyjęło święcenia diakonatu z rąk abp. Marka Jędraszewskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję