Reklama

Niedziela w Warszawie

Wychowanie do pełni życia

Spotykają się, aby wzrastać w wierze i kształtować swój charakter. Poznajcie Skautów Europy z parafii Matki Bożej Królowej Meksyku.

Niedziela warszawska 15/2021, str. V

[ TEMATY ]

skauci

Archiwum Rodzinne

Skauci Europy z parafii Matki Bożej Królowej Meksyku. Pierwszy z prawej ks. proboszcz Grzegorz Jankowski

Skauci Europy z parafii Matki Bożej Królowej Meksyku. Pierwszy z prawej ks. proboszcz Grzegorz Jankowski

Kiedy 9 lat temu ks. Grzegorz Jankowski został proboszczem w laseckiej parafii, postanowił zintegrować miejscową młodzież. – Patrzyłem na dzieci, ministrantów i prosiłem: Panie Boże, ześlij mi jakąś formację, która wychowałaby ich w poczuciu odpowiedzialności i dojrzałości chrześcijańskiej – wspomina w rozmowie z Niedzielą.

Niedługo potem do domu rekolekcyjnego przyjechała grupa młodych dziewcząt. Chodziły w mundurach, zachowywały się uprzejmie, a jak spotkały księdza, to zapytały się o Msze św. sprawowane w kościele. – Zachwyciło mnie to! Poprosiłem, aby opowiedziały o Skautach Europy – mówi kapłan.

Wierni zasadom

Reklama

Kolejnym krokiem podjętym przez proboszcza było spotkanie z osobą odpowiedzialną za skauting w Polsce. Ksiądz Jankowski poprosił o przysłanie do parafii osoby, która poprowadzi grupę. Sam natomiast miał skupić się na formacji duchowej, która w skautingu oznacza „wierność zasadom duchowym, lojalność wobec religii i akceptacja obowiązków, które z niej wynikają”.

Historia skautingu zaczęła się na przełomie XIX i XX wieku. Wówczas angielski generał lord Robert Baden-Powell zauważył, że jeśli młodych obarczy się odpowiedzialnością i zaufaniem, dzieją się cuda. Anglik napisał książkę Skauting dla chłopców, która została w 1911 r. przetłumaczony na polski. Siedemdziesiąt lat później powstał ruch harcerstwa katolickiego, które w 1995 r. dołączyło do rodziny Skautingu Europejskiego.

Okiem rodzica

Inicjatywa podjęta w parafii Matki Bożej Królowej Meksyku zaczęła się rozwijać. Do laseckiej młodzieży dołączały dzieci z okolicznych miejscowości. Dzisiaj spotykają się tu wilczki (8-12 lat), harcerze i harcerki (13-17) oraz wędrowniczki i przewodnicy (od 17. roku życia). Formacja podzielona jest na grupę żeńską i męską.

Formacja skautów opiera się na wartościach chrześcijańskich. Ważne są: wspólna praca, samodzielność, obowiązkowość oraz odpowiedzialność za siebie i innych.

Podziel się cytatem

Reklama

Grupę wilczków prowadzi Agata Kocyan. Jej mama – Marta – przyznaje, że to najlepsza alternatywa spędzenia wolnego czasu dla dzieci i młodzieży. Poza córką skautami są również trzej młodsi synowie pani Kocyan.

– Formacja skautowa jest nam bliska ze względu na troskę o duchowy rozwój młodzieży. Zbiórka, obóz czy służba opierają się tutaj na wartościach chrześcijańskich. Ważne są: wspólna praca, samodzielność, obowiązkowość i odpowiedzialność za siebie i innych. Także obcowanie z przyrodą, przebywanie w lesie ma ogromne znaczenie – opowiada pani Marta i dodaje. – To widać także w czasie pandemii, gdzie z uwagi na ograniczenia młodzi spotykają się w małych grupach, szukając sposobu, by być ze sobą.

Na Euromoocie

Skauci Europy mogą funkcjonować w każdej parafii. Wystarczą chęci, czas i zaangażowanie proboszczów oraz świeckich.

W ocenie młodych ks. Jankowski zaangażował się na maksa. Kiedy byli na Euromoocie – światowym zjeździe kardy skautowej – kapłan razem z młodzieżą chodził po górach nawet po 20 km dziennie. – Ksiądz Grzegorz zamiast powiedzieć, że takie wędrówki są dla niego za trudne, kupił rower i wytrwale trenował przez rok, by wyruszyć z nami na kolejny szlak – opowiada Agata Kocyan.

Czy takie zaangażowanie kapłana to, aby nie za dużo? – To niewiele, patrząc na wartości, które pomagają wzrastać, kształcić i wychowywać młodych ludzi do odpowiedzialnego życia – puentuje ks. Jankowski.

2021-04-06 13:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ratunku, moje dziecko jest skautem Europy!

Niedziela wrocławska 31/2019, str. 6-7

[ TEMATY ]

skauci

Ula Bugała

Harcerka uśmiecha się i śpiewa w kłopotach – mówi jeden z punktów Prawa Harcerskiego

Harcerka uśmiecha się i śpiewa w kłopotach – mówi jeden z punktów
Prawa Harcerskiego

– Największy szok przeżywają rodzice skauta, kiedy latem odwiedzają obóz – usłyszałam kiedyś. Przyjeżdżają do lasu, parkują samochód na piaszczystej drodze…i…?

Domy na drzewach

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Nowe sanktuarium bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

2021-09-18 20:40

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasowski

Jako prymas Polski przemierzał cały kraj, aby wzywać do jedności, do miłowania innych i przebaczenia - mówił abp Jan Pawłowski podczas uroczystości ustanowienia sanktuarium błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kobylance. Delegat papieski przewodniczył mszy świętej w kościele koło Stargardu.

Tu Prymas lubił zatrzymywać się podczas wizyt w Szczecinie i Stargardzie, przyjaźnił się też z pierwszym proboszczem i założycielem tej parafii ks. Piotrem Głogowskim. Od lat parafianie modlili się o beatyfikację Prymasa. Od 2017 roku po domach parafii pielgrzymował obraz Matki Bożej Częstochowskiej podarowany przez Prymasa. Wtedy też powstała myśl, żeby tu było sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję