Reklama

Niedziela w Warszawie

Papież pozdrowił Marsz Życia

[ TEMATY ]

marsz

życie

razem.tv

Kilka tysięcy osób wzięło udział w Marszu Świętości Życia, który był okazją do manifestacji wartości rodzinnych i pro-life

Marsz Świętości Życia rozpoczął się jednocześnie w archikatedrze warszawskiej, jak i w katedrze warszawsko-praskiej. Eucharystii po prawej stronie Wisły przewodniczył kard. Lorenzo Baldisseri, sekretarz generalny Synodu Biskupów o Rodzinie.

Po Mszy św. uformował się praski Marsz dla życia, który po przejściu przez most Śląsko-Dąbrowski połączył się z wiernymi archidiecezji warszawskiej czekającymi na placu Zamkowym.

ZOBACZ MATERIAŁ WIDEO

Reklama

- W walce o życie chodzi nie tylko o życie fizyczne, ale i o życie nadprzyrodzone każdego człowieka - mówił bp Rafał Markowski. Podziękował on wszystkim, którzy pojawili się na Marszu, by dać swoje świadectwo zaangażowania w ochronę życia od poczęcia.

W czasie Marszu rodziny i osoby niepełnosprawne niosły przepisaną na gigantycznym, kilkudziesięciometrowym białym płótnie homilię Jana Pawła II wygłoszoną w Kaliszu oraz papieską encyklikę „Humanae vitae”.

- Lekarze, do których się zaliczam, mają szczególny przywilej, że mogą dać życie. To jest nasz przywilej, ale też obowiązek - mówił do uczestników prof. Bogdan Chazan, były dyrektor stołecznego Szpitala im. Świętej Rodziny. Jego zdaniem, w ostatnim czasie podejmowane są działania mające na celu zmniejszenie wartości życia, czy osłabienie prawa, które ma służyć życiu. - Według danych NFZ, w 2014 r. doszło w Polsce do 1812 aborcji. Taka olbrzymia liczba dzieci została zabita. Jest to dwa razy więcej niż w roku 2012 - podkreślił prof. Chazan.

W manifestacji poparcia dla życia uczestniczyły zwłaszcza młode małżeństwa z dziećmi, przedstawiciele ruchów katolickich i warszawskich parafii. - Przyszedłem, aby pokazać, że ludzkie życie jest największą wartością. Podczas tego Marszu mogę się przekonać, że osób z takimi poglądami jak moje jest znacznie więcej - mówi „Niedzieli” Maciej Bartoszewski, który przeszedł na Marsz z żoną i trójką dzieci.

Marsz zakończył się przed bazyliką Świętego Krzyża, gdzie wysłuchano pozdrowienia papieża Franciszka. - Łączę się z uczestnikami Marszu Świętości Życia, który odbywa się w Warszawie, zachęcając, by zawsze bronili i wspierali ludzkie życie - powiedział Ojciec Święty Franciszek podczas modlitwy Anioł Pański w Watykanie.

2015-04-20 11:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lubelski marsz w obronie TV Trwam i wolnych mediów

W niedzielę, 17 listopada, ulicami Lublina przejdzie kolejny marsz w obronie TV Trwam. Uczestnikom przyświecać będzie hasło: „NIE MA WOLNOŚCI BEZ CZĘSTOTLIWOŚCI – JESTEM, CZUWAM, TRWAM!”.

CZYTAJ DALEJ

Otwarcie nowego skrzydła SOSW nr 10 we Wrocławiu

2022-12-07 15:48

Ilona Baran

7 sal lekcyjnych wyposażonych w nowoczesne tablice multimedialne, 2 świetlice i sala do muzykoterapii dla dzieci z niepełnosprawnościami - to wszystko znajduje się w rozbudowanym budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 10 przy ul Parkowej.

Dziś świętujemy dobro, którym chcemy się dzielić. Dobro to płynie od człowieka do człowieka. Kiedy nim się dzielimy, ono staje się jeszcze bardziej naszym udziałem - mówił bp Maciej Małyga, a następnie pobłogosławił nową część SOSW oraz cały personel.

CZYTAJ DALEJ

Irak: ONZ uznał zbrodnie Państwa Islamskiego przeciw chrześcijanom

2022-12-07 20:01

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

ONZ

islam

Irak

Karol Porwich/Niedziela

Organizacja Narodów Zjednoczonych oficjalnie uznała, że chrześcijanie w Iraku padli ofiarą zbrodni wojennych ze strony Państwa Islamskiego. Takie uznanie na szczeblu międzynarodowym przywraca nam godność i stanowi przestrogę na przyszłość – komentuje chaldejski arcybiskup Irbilu.

Raport został przygotowany przez grupę śledczą ONZ. Przedstawiono go w ubiegłym tygodniu na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa. Przeprowadzone dochodzenie i zgromadzone dowody pokazują, że, kiedy Państwo Islamskie przejęło kontrolę nad Równiną Niniwy, Mosulem i innymi irackimi miastami, jego bojownicy popełnili zbrodnie przeciw ludzkości, a na ich działania były wymierzone przede wszystkim w chrześcijan. Raport wspomina o wysiedleniach, nawracaniu siłą na islam, konfiskacie mienia, burzeniu kościołów oraz innych zabytków sakralnych i wykopalisk archeologicznych. Brali w tym udział najważniejsi przywódcy Państwa Islamskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję