Reklama

Aspekty

Dla małżeństwa i rodziny

Zapraszam nie tylko tych, którzy chcą być doradcami życia rodzinnego, ale przede wszystkim tych, którzy chcą zainwestować w swoje małżeństwo i rodzinę – mówi ks. dr Mariusz Dudka.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 16/2021, str. VI

[ TEMATY ]

rodzina

Archiwum Aspektów

Ks. dr Mariusz Dudka

Ks. dr Mariusz Dudka

Pierwsze spotkanie w ramach Studium Nad Małżeństwem i Rodziną im. Bp. Wilhelma Pluty odbędzie się 24 kwietnia w Instytucie Edyty Stein przy parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze.

Pogłębienie wiedzy

Studium jest szkołą składającą się z wykładów, warsztatów, konwersatoriów, mających na celu pogłębienie wiedzy na temat małżeństwa i rodziny w aspekcie teologii i etyki katolickiej oraz współczesnych nauk o człowieku – psychologii, pedagogiki, socjologii, prawa, medycyny. W ramach studium realizowany będzie certyfikowany kurs rozpoznawania płodności I i II stopnia prowadzony przez instruktorów Naturalnego Planowania Rodziny. – Studium jest przestrzenią, w której dokonuje się forma intelektualnego zgłębienia wielu rzeczywistości związanych z życiem małżeńskim i rodzinnym. Podejmuje kwestie związane z pojęciem teologicznym, psychologicznym, prawnym, a także bardzo dużo kwestii medycznych, ponieważ studium to również ukształtowuje nowych doradców życia rodzinnego – mówi ks. dr Mariusz Dudka. – Doradca życia rodzinnego w najczęstszym odniesieniu spotyka się z parami przed zawarciem sakramentalnego związku małżeńskiego, aby poruszyć kwestie z dziedziny płodności, ale nie tylko. Bardzo często pokazuje konieczność budowania właściwych relacji, budowania więzi na poziomie komunikacji, rozwiązywania różnego rodzaju trudności, konfliktów. Stąd do poradni w pierwszej fazie mogą przyjść osoby potrzebujące, których trzeba będzie wysłuchać, przekazać pewną poradę, a może też właściwie ukierunkować na jakąś specjalistyczną pomoc.

Dobra inwestycja

Propozycja edukacji w studium skierowana jest do wszystkich, którzy chcą zgłębić refleksję nad życiem i rozwojem człowieka w małżeństwie i rodzinie, a zdobytą wiedzę pragną wykorzystać we własnym życiu bądź pomagać innym. Ukończenie studium daje kwalifikacje do zaangażowania się i pracy w parafialnym poradnictwie rodzinnym. Jak mówi ks. Dudka, formalne aspekty uczestnictwa w studium są uwarunkowane od oczekiwań jego uczestników. – Jeśli ktoś chce wziąć udział w studium jako wolny słuchacz, a nie chce być doradcą życia rodzinnego, to nie wymagamy od takiej osoby właściwie żadnych dokumentów. W momencie, gdy robi to w celu uzyskania odpowiednich kwalifikacji, by pracować w poradni, wtedy oczekujemy od takiej osoby zakończenia egzaminu I stopnia z Naturalnych Metod Rozpoznawania Płodności oraz pozytywnej opinii proboszcza, który rekomenduje danego uczestnika studium, ponieważ docelowo będzie on jego najbliższym współpracownikiem w dziedzinie poradni przy parafii – wyjaśnia ks. Dudka. – Tak jak lekarz, który po kilkunastu latach pełnienia zawodu, nic nie doczytuje, nie robi nic w dziedzinie swojego rozwoju w kwestii medycyny, to tym samym się uwstecznia. Wydaje się, że podobnie jest z realizacją życia małżeńskiego i życia w rodzinie. To naturalne, że należałoby zainwestować swój czas i przestrzeń na poziomie małżeństwa i rodziny, żeby zrobić coś więcej w celu zwiększenia swoich kompetencji do realizacji takiego powołania. Dlatego zapraszam do studium nie tylko tych, którzy chcą być doradcami życia rodzinnego, ale przede wszystkim tych, którzy chcą zainwestować w swoje małżeństwo i rodzinę – kończy diecezjalny duszpasterz rodzin.

2021-04-14 07:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ochroń swoje dziecko!

Pięści zaciskają się w gniewie, rodzi się bunt. Nieuporządkowane życie seksualne przybiera różne formy. Nic jednak nie równa się ze złem seksualnego wykorzystywania dzieci.

Dzień na chybił trafił – czwartek 23 lipca, krótki przegląd wiadomości z kraju. Na koloniach w Ch. 43-letni opiekun usiłował zgwałcić 14-letniego chłopca; sąd w B. wydał wyrok skazujący za nakłanianie wychowanka domu dziecka do przesłania swoich nagich zdjęć; podczas spaceru z 10-letnią córką mieszkanka P. znalazła plastikową butelkę zawierającą list od pedofila. Do butelki przywiązano cukierki. Dziewczynka myślała, że to część gry w podchody. Znalezienie tych wiadomości zajęło mi 10 minut.

CZYTAJ DALEJ

Matka ofiarowująca

2023-01-23 17:34

Niedziela Ogólnopolska 5/2023, str. 12-13

[ TEMATY ]

Matka Boża Gromniczna

Archiwum prywatne

Czy można Bogu ofiarować Boga? Czy Matka Boża ma taką moc, aby obronić nas przed skutkami burz i piorunów? To pytania, które niesie ze sobą święto celebrowane w liturgii jako Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni, a w wierze ludu nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Jaką tajemnicę celebrujemy: Ofiarowanie Jezusa w świątyni czy Matki Bożej Gromnicznej? Wcale nie trzeba przeciwstawiać sobie obu tych rzeczywistości. Spójrzmy na to, co nam przynosi biblijny opis. Kluczem do tej lektury jest fakt, że poszczególne wydarzenia biblijne trzeba rozważać w całości tajemnicy miłości Boga do człowieka. Scena ofiarowania w świątyni opisana przez św. Łukasza stawia w centrum Mesjasza, Boga mocnego, Wybawcę. Ludzkimi oczami widzimy małe Dziecię, które zostaje przyniesione do świątyni, z kolei oczom wiary ukazuje się wszechmocny Zbawiciel człowieka. W centrum tej sceny jest więc Jezus, a nie Maryja i Józef. Rozgrywa się ona w ramach tradycji żydowskiego prawa, które nakazywało wykupić pierworodnego ze służby Jahwe w świątyni (por. Wj 13, 12-13). Nigdzie jednak w Ewangelii nie znajdziemy wzmianki, że Józef uiścił taką zapłatę. Może autor zaznaczył w ten sposób, że Syn Boży całkowicie należy do Boga, dlatego nie może w żaden sposób zostać „wykupiony”...

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 20-lecie Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani”

2023-01-29 18:56

[ TEMATY ]

Jasna Góra

chór

Jasna Góra/Facebook

Jubileusz 20-lecia istnienia świętuje Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”. Na co dzień bierze czynny udział w życiu Sanktuarium, wzbogacając śpiewem nabożeństwa oraz największe uroczystości. Jego działalność wpisuje się też w muzyczne tradycje klasztoru. Jubileuszową Mszę św. celebrowali abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Po niej odbył się uroczysty koncert kolęd.

- Wasz śpiew pomaga ludziom doświadczyć obecności Boga - mówił kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak na rozpoczęcie dziękczynnej Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję