Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Ekologia w działaniach Caritas

W diecezji rozstrzygnięto dwa konkursy w ramach projektu Ekologia integralna encykliki Laudato Si’ w działaniu wspólnot Caritas i społeczności lokalnych – skierowane do szkolnych kół oraz parafialnych zespołów Caritas.

Niedziela sosnowiecka 17/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Caritas

ekologia

Caritas Diecezji Sosnowieckiej

W ramach projektu Caritas powstają m.in. przyszkolne ogrody

W ramach projektu Caritas powstają m.in. przyszkolne ogrody

Celem konkursów było podniesienie świadomości i kształtowanie postaw ekologicznych naszego społeczeństwa poprzez przełożenie zasad ekologii integralnej encykliki Laudato Si’ na wymiar praktyczny w życiu Kościoła i społeczności parafialnych – wyjaśnia Marta Kozak, koordynatorka programu Ekologia integralna encykliki Laudato Si’ w działaniu wspólnot Caritas i społeczności lokalnych w naszej diecezji. Dlatego też nadesłane na konkurs projekty starają się przyczynić do podniesienia świadomości ekologicznej lokalnych wspólnot, zmiany modelu konsumpcji – upowszechniają model ekonomii dzielenia się dobrami, zachęcają do ograniczenia konsumpcji, promowania wielokrotnego wykorzystywania przedmiotów, ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów, przeciwdziałania zanieczyszczaniu powietrza czy ochrony lub przywracania bioróżnorodności.

Reklama

– W ujęciu chrześcijańskim przyroda sama w sobie nie jest święta, jest ona raczej przestrzenią, w której manifestuje się świętość, mądrość i miłość Stwórcy. Stworzony świat jest bowiem radykalnie różny od stwarzającego go Boga, który wyznaczył światu określone cele. Katechizm Kościoła Katolickiego wskazuje jednoznacznie, że Bóg nie stworzył świata jedynie po to, by bezwarunkowo zaspokajał ludzkie potrzeby. Bóg stworzył świat także „dla objawienia swojej doskonałości przez dobra, jakich udziela stworzeniom”. Wydaje się, że dobrą praktyką w realizacji ekologii dnia codziennego jest edukacja prowadzona od najmłodszych lat. Najlepiej jeśli odbywa się dwutorowo. Po pierwsze powinna skupiać się na wdrażaniu treści ekologicznych za pomocą kształcenia dzieci i młodzieży począwszy od przedszkola, następnie na wszystkich szczeblach edukacji. I po drugie – przy pomocy środków społecznego przekazu lub dowolnych metod kształcenia indywidualnego czy grupowego – tłumaczy Marta Kozak.

W obu wspomnianych wyżej konkursach pojawiła się zaskakująco duża liczba zgłoszeń. Okazało się, że zainteresowanie konkursem przekroczyło przewidywania organizatorów. Wszystkie nadesłane projekty były bardzo ciekawe. Niestety w konkursie zachodzi konieczność wyboru zwycięzców, a ich liczba była ograniczona. W konkursach środki na realizację przedstawionych pomysłów mogły dostać jedynie 4 zespoły projektowe, które uzyskały największą liczbę punktów. I tak zwycięskimi zespołami w ramach inicjatywy ekologicznej Szkolnych Kół Caritas Diecezji Sosnowieckiej zostały placówki: Zespół Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu, IX Liceum Ogólnokształcące im. Wisławy Szymborskiej w Sosnowcu, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Baranowskiego w Sławkowie, a także Przedszkole „Radosna Wyspa” w Sosnowcu. Podkreślmy, że Zespół Szkół Elektronicznych i Informatycznych zdobył najwyższą liczbę punktów spośród wszystkich zgłoszeń. W kategorii parafialnych zespołów Caritas nagrodzone zostały: zespół Caritas z parafii św. Stanisława w Czeladzi, zespół Caritas z parafii św. Rafała Kalinowskiego w Sosnowcu, zespół Caritas stowarzyszenia „Betlejem” w Jaworznie oraz zespół Caritas z parafii Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Sosnowcu. – Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy i czekamy na owoce waszych prac – zaznacza Marta Kozak.

Projekt Caritas powstał w odpowiedzi na wezwanie papieża Franciszka do troski o nasz wspólny dom – Ziemię. Jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a jego realizatorem jest Caritas.

2021-04-21 10:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy katolik może być ekologiem?

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 29/2013, str. 7

[ TEMATY ]

ekologia

pixelshoot / Foter.com / CC BY

Tytułowy dylemat, wbrew pozorom niesofistyczny zgoła, staje się realny nie tylko w kontekście ostatnio głośnych, acz powierzchownych, pozbawionych merytorycznych przesłanek sporów wokół prawa naturalnego. Pozostawiając owe spory na boku, przypomnę jedynie, że z górą 20 lat temu w podobnym tonie usiłowano prawo naturalne zdyskredytować, a byli i tacy, którzy namiętnie używali nawet prawa natury jako jego zamiennika. No, ale to był czas „heroicznej walki z widmem państwa wyznaniowego”. A i dziś pojawiają się głosy, że ludzie wierzący, wstecznicy ex definitione, są przeciw ekologii, naturze (sic!), ochronie środowiska i tzw. prawom zwierząt. Tu manipuluje się nawet (dam głowę, że nieczytaną) myślą św. Franciszka z Asyżu o „naszych braciach mniejszych”. Proszę zatem zadać sobie przykładowe pytania jednocześnie w tej materii fundamentalne i praktyczne jak najbardziej. Czy chcą Państwo żyć w uporządkowanym i czystym otoczeniu? Czy chcą oddychać świeżym powietrzem w czystych lasach i parkach? Czy są Państwo gotowi starannie i niejakim poświęceniem opiekować się zwierzętami domowymi? Czy wreszcie, odwrotnie nieco, wysiłek (opłacalny!) segregowanie śmieci warunkujący m.in. ową czystość otoczenia wywołuje Państwa niechęć? Czy macie skłonność do znęcania się nad zwierzętami i traktowania ich jak rzeczy etc.? Choć nie mam wątpliwości, że na pierwszy zestaw przykładowych, acz fundamentalnie zdroworozsądkowych pytań, odpowiedzieli Państwo pozytywnie, tak jak na drugi negatywnie, to przecież taka postawa nie wyczerpuje jeszcze wzoru człowieka światłego i postępowego, w domyśle ekologa. Ludzie kierujący się w życiu elementarną roztropnością i inspirowani biblijnym imperatywem: „Czyńcie sobie ziemię poddaną” (por. Rdz 1, 28) to jeszcze nie ekolodzy. Może i dobrze? Ekolog bowiem to ktoś jednak motywowany ideologicznie (lewacko?) i „kochający” Ziemię, środowisko i zwierzęta... ponad wszystko. Zatem dla tych idei gotów na każde (!) poświęcenie. Jeśli potrzeba komuś czegoś w tej materii bardzo konkretnego i obrazowego zarazem, to proszę udać się do Augustowa i zapytać mieszkańców duszących się od spalin przejeżdżających tam tysięcy TIR-ów na dobę o sławetną obwodnicę przed laty zablokowaną skutecznie przez ekologów wspartych przez agendy UE. Ujmując rzecz trywialnie, żabki mają się dobrze, a ludzie nadal giną pod kołami ciężarówek. Czy zatem warto dbać o środowisko w miarę możliwości? Oczywiście, że tak, ale i „nie dać się zwariować”, bo to rodzaj higieny, tyle że psychicznej.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa przy pomniku Gloria Victis w rocznicę godziny „W”

2021-08-01 17:26

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

PAP/Tomasz Gzell

W intencji poległych Powstańców Warszawskich modlono się w rocznicę godziny „W” pod pomnikiem Gloria Victis (Chwała Zwyciężonym) na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. – Ich heroiczna miłość Ojczyzny niech będzie źródłem natchnień dla nas i kolejnych pokoleń Polaków – powiedział w 77. rocznicę bohaterskiego zrywu abp Józef Guzdek, metropolita białostocki-nominat, administrator apostolski Ordynariatu Polowego.

Pod pomnik przybyli prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki, premier Mateusz Morawiecki, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, przedstawiciele rządu, parlamentu, generałowie Wojska Polskiego oraz kombatanci. Obecny był też abp Józef Guzdek.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież wznawia audiencje w auli Pawła VI

2021-08-02 15:31

[ TEMATY ]

Franciszek

Katarzyna Artymiak

Po wakacyjnej przerwie w lipcu, w najbliższą środę 4 sierpnia o godz. 9.15 Franciszek będzie przewodniczył audiencji generalnej w auli Pawła VI – poinformował serwis vaticannews.

Zgodnie ze zwyczajem, w lipcu środowe spotkania papieża były zawieszone, aby umożliwić mu okres odpoczynku. W tym roku przerwa zbiegła się również z rekonwalescencją papieża Franciszka, który 4 lipca przeszedł operację jelita grubego w klinice Gemelli. Dokładnie miesiąc po operacji, Franciszek wznowi swoją zwykłą działalność o godz. 9.15, kontynuując cykl katechez o Liście do Galatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję