Reklama

Wiadomości

Jemen ma twarz kobiety

Iqbal Ali Saif była tuż przed terminem porodu, kiedy poczuła straszny ból i zrozumiała, że musi dotrzeć do lekarza. Na szczęście z tymczasowego obozu, gdzie mieszka, miała blisko do przychodni w Imranie, którą wspiera Caritas Polska. Dzięki temu uratowano ją i dziecko.

Niedziela Ogólnopolska 18/2021, str. 18

Caritas Polska

Wizyta w poradni ginekologiczno-położniczej

Wizyta w poradni ginekologiczno-położniczej

W Jemenie tylko 3 porody na 10 odbywają się w placówkach medycznych. W ogarniętym wojną domową kraju od 2013 r. śmiertelność wśród matek wzrosła ponad dwukrotnie – z 5 do 12 zgonów dziennie. Jeden na 37 noworodków umiera podczas pierwszego miesiąca życia. Dwie trzecie Jemeńczyków jest pozbawionych dostępu do opieki zdrowotnej.

– Iqbal mieszka z rodziną w obozie, który powstał przy drodze niedaleko Imranu, kiedy ludzie uciekali przed wojną z Ta’izzu, trzeciego co do wielkości miasta w Jemenie. Przyszła do poradni w momencie, gdy zaczęła rodzić. Zdiagnozowano u niej niewspółmierność matczyno-płodową i skierowano do szpitala w Adenie. Dzięki temu udało się uratować i ją, i dziecko – opowiada Rasha Al Qadi, koordynatorka projektów Caritas Polska w Jemenie.

Jedyna nadzieja dla kobiet

Reklama

Iqbal jest jedną z pacjentek poradni ginekologiczno-położniczej działającej w przychodni w Imranie. Dzięki wsparciu Caritas Polska, która wraz z Polską Akcją Humanitarną wyremontowała i wyposażyła całą przychodnię, utworzono tu dwa gabinety przyjęć i salę do porodów. W poradni przyjmują dwie położne, a w nagłych i skomplikowanych przypadkach pomaga lekarka. W ubiegłym roku w poradni udzielono 800 konsultacji i przyjęto 75 porodów. Dla mieszkanek Imranu, pobliskiego obozu dla uchodźców wewnętrznych (od początku wojny w obrębie kraju zostały przesiedlone 4 mln osób, które musiały opuścić swe domy z powodu wojny) i okolicznych miejscowości – to jedyna szansa na uzyskanie pomocy medycznej.

Nie przestawajcie nas wspierać

Saida Numan Hadi z Imranu urodziła w poradni dziecko i choć z braku prądu poród przebiegał przy świetle latarki, jest szczęśliwa, że otrzymała fachową pomoc.

– Mam nadzieję, że nadal będziecie wspierać poradnię i uda się kupić aparat USG. Takie badania można zrobić tylko w Adenie, odpłatnie, a nasze zarobki pozwalają nam na zaspokojenie jedynie podstawowych potrzeb – wyjaśnia kobieta.

Reklama

Ośrodek zdrowia w Imranie zapewnia nie tylko opiekę ginekologiczno-położniczą. Bezpłatne porady, podstawowa diagnostyka, zabiegi i szczepienia są dostępne dla 6 tys. mieszkańców Imranu i okolic. Zakup sprzętu, środków opatrunkowych i lekarstw, szkolenie i opłacenie personelu – wszystko to jest możliwe dzięki darczyńcom, którzy wspomagają działania Caritas Polska. W tym roku organizacja planuje objąć opieką medyczną 34 tys. osób, wspierając poza przychodnią w Imranie podobne placówki w trzech innych miejscowościach w gubernatorstwie Aden.

– W nowych lokalizacjach niezbędne będą remonty i doprowadzenie wody, potrzeba też funduszy na wyposażenie przychodni i wynagrodzenia dla medyków – wylicza Tomasz Kania, szef misji Caritas Polska w Jemenie.

– Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy pomagają nam rozwijać to wspólne dzieło, i zachęcam do budowania go dalej z nami. Mimo wszystkich naszych problemów żyjemy w warunkach pokoju, chorzy mogą liczyć na pomoc medyczną, a nie wszędzie jest to oczywiste – przypomina ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Jak pomóc?

• Dokonując wpłaty na stronie

caritas.pl/Jemen

• Wpłacając dowolną kwotę na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem JEMEN

• Wysyłając SMS pod numer 72052 o treści JEMEN

(koszt 2,46 zł z VAT).

Za treść artykułu odpowiada wyłącznie Caritas Polska.

2021-04-27 12:56

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup tarnowski wręczył nominacje neoprezbiterom

2021-06-02 07:58

[ TEMATY ]

Tarnów

Diecezja Tarnowska

1 czerwca br. Biskup Tarnowski Andrzej Jeż wręczył nominacje na pierwsze parafie czternastu neoprezbiterom diecezji tarnowskiej.

Posłani kapłani przyjadą do tych parafii w ostatnich dniach sierpnia. Zapraszamy do zapoznania się z poniższą listą.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłańskie w diecezji sosnowieckiej

2021-06-17 08:29

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

diecezja.sosnowiec.pl

Czerwiec to w polskich diecezjach tradycyjnie czas zmian na różnych odcinkach duszpasterskiego frontu. Część księży pracujących na parafiach lub w instytucjach diecezjalnych zostaje skierowanych do wykonywania nowych zadań.

Nie inaczej jest i w tym roku. Podczas konferencji księży dziekanów zorganizowanej w Domu "Szilo" w Czeladzi 16 czerwca br. bp Grzegorz Kaszak wręczył księżom nowe dekrety.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: Uroczystości ku czci konsula Sousy Mendesa, wojennego wybawcy Tuwima i Słonimskiego

2021-06-17 17:18

[ TEMATY ]

Portugalia

II wojna światowa

konsul

Wikipedia

Aristides Sousa Mendes z rodziną

Aristides Sousa Mendes z rodziną

W Portugalii upamiętniono postać zmarłego w 1954 roku Aristidesa de Sousy Mendesa. Podczas II wojny światowej ten portugalski konsul we francuskim Bordeaux wystawił w 1940 roku kilkadziesiąt tysięcy wiz do neutralnej Portugalii osobom uciekającym przed Niemcami, w tym Julianowi Tuwimowi i Antoniemu Słonimskiemu.

Jak powiedział PAP Jose de Sousa Mendes, bratanek konsula, czwartkowe uroczystości zbiegają się z 80. rocznicą ukarania dyplomaty za świadome zlekceważenie przepisów. Zobowiązywały one do odmawiania wiz m.in. uciekinierom wojennym oraz osobom pochodzenia żydowskiego. Wśród osób, którym pomógł Sousa Mendes byli m.in. polscy literaci Tuwim i Słonimski z żonami, a także hiszpański malarz Salvador Dali i austriacki arcyksiążę Otto von Habsburg.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję