Reklama

Prasa zagraniczna

Przeciw paszportom szczepionkowym

Część brytyjskich duchownych różnych wspólnot religijnych stanowczo sprzeciwia się wprowadzeniu certyfikatów pocovidowych, tzw. paszportów szczepionkowych. Taki pomysł jest rozważany przez brytyjski rząd, ale wzbudza on wiele kontrowersji. Krytycy podkreślają, że jego implementacja grozi dyskryminacją i wprowadzeniem dwuwarstwowego społeczeństwa.

agenzia fides
Czy zakażą transmisji Mszy św.?

Według oficjalnych danych episkopatu Korei Płd., na 5,9 mln tamtejszych katolików tylko 8631, czyli 0,15%, w czasie pandemii uczestniczyło fizycznie w nabożeństwach w swoich parafialnych kościołach. Odnotowano o 62% mniej chrztów św. i o 43% mniej zawartych małżeństw. Kiedy zagrożenie minie, trzeba pomyśleć, co z tym zrobić. Rozważany jest nawet zakaz transmisji nabożeństw w internecie. Tylko co z chorymi, którzy nie mogą fizycznie uczestniczyć w Eucharystii?

Crux
Niemcy rzucają rękawicę

Reklama

Powszechnie odczytuje się to jako rzucenie wyzwania Watykanowi i kolejny krok, który grozi schizmą. Chodzi o marcowe stanowisko Kongregacji Nauki Wiary potwierdzające tradycyjne nauczanie Kościoła, że nie ma i nie może być takiego obrzędu jak błogosławienie par homoseksualnych. Część niemieckich biskupów skrytykowała albo z rezerwą odniosła się do stanowiska Watykanu, choć znaleźli się i tacy – np. kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii oraz biskupi Stephan Burger z Fryburga i Rudolf Voderholzer z Ratyzbony – którzy je w tej sprawie wspierają. Jako prowokacyjne należy zatem uznać organizowanie ogólnoniemieckiego eventu z błogosławieniem par homoseksualnych. Przewidziano go na 10 maja. Niektórzy biskupi, m.in. Franz-Josef Overbeck z Essen, zapowiedzieli, że nie wyciągną kanonicznych konsekwencji wobec księży, którzy będą błogosławili takie związki.

Mondo Missione
Koszt zielonej rewolucji

Czeka nas – chociaż niektórzy mówią, że już trwa – zielona rewolucja, w tym dekarbonizacja wytwarzania energii. Praktycznie jedyną dostępną dla indywidualnych użytkowników opcją pozyskiwania zielonej energii jest postawienie na dachu swojego domu lub na działce instalacji fotowoltaicznej. Mogłoby się wydawać, że to takie proste – jeśli się na to zdecydujemy, łatwo przyczynimy się do ratowania ziemi i spełnimy ekologiczny dobry uczynek. Istnieje jednak ryzyko, że zakupione przez nas panele będą wytworzone z polisilikonu produkowanego w prowincji Lo Xinjiang, w regionie zamieszkałym przez prześladowaną i wykorzystywaną przez chiński reżim mniejszość ujgurską. Aż 50% światowej produkcji polisilikonu pochodzi właśnie z tego regionu. Dlaczego akurat stamtąd? Oczywiście, liczy się kalkulacja biznesowa. Decydują o tym tania siła robocza i niskie ceny energii elektrycznej, która jest potrzebna, żeby piasek przetworzyć na polisilikon.

Il Sismografo
Nadal do wyjaśnienia

W sprawie kard. George’a Pella, który – niesłusznie oskarżony o przestępstwo pedofilii – spędził ponad 400 dni w więzieniu, znosząc cierpliwie upokorzenia i udręki, nadal nie wszystko zostało wyjaśnione. Dziennikarze portalu „Il Sismografo” zwrócili uwagę na ogłoszony w lutym 2019 r. proces kanoniczny kardynała. O ile ścieżka prawna w Australii się zakończyła i kard. Pell został uniewinniony, to nie wiemy nic o procesie kanonicznym prowadzonym przez Kongregację Nauki Wiary. Jedyna wypowiedź Biura Prasowego Watykanu pochodzi z lutego, kiedy to pełniący urząd kierownika Sala Stampa Alessandro Gisotti wyjaśnił, że postępowanie toczy się według norm i rytmu kanonicznego. Od tamtej pory – a minęły już 2 lata – cisza. Dziennikarze zwrócili uwagę, że w równie tajemniczej sprawie kardynała kurialnego Giovanniego Angela Becciu mówi się, iż może go sądzić tylko papież. Co zatem z przypadkiem kard. Pella, którego sądzi Kongregacja?

2021-04-27 12:56

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Reklama w Tygodniku Katolickim „NIEDZIELA”

Karol Porwich/Niedziela

„Niedziela” to:

• ogólnopolski tygodnik katolicki, istniejący na rynku od 1926 roku

• informacje o życiu Kościoła w Polsce i na świecie, o sprawach społecznych, rodzinnych, gospodarczych i kulturalnych

• obecność w polskich parafiach w kraju i poza granicami (Włochy, USA, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania), w sieciach kolporterskich i na Poczcie Polskiej

• szczególna obecność w 19 diecezjach w Polsce, w których ukazują się edycje diecezjalne: warszawska, krakowska, częstochowska, wrocławska, sosnowiecka, podlaska, bielska, świdnicka, szczecińska, toruńska, zamojska, przemyska, legnicka, zielonogórska, rzeszowska, sandomierska, łódzka, kielecka, lubelska

• 68 stron ogólnopolskich i 8 diecezjalnych

• portal www.niedziela.pl

• księgarnia (www.ksiegarnia.niedziela.pl) – ponad 350 publikacji książkowych

• studio radiowe Niedziela FM oraz telewizyjne Niedziela TV z możliwością przygotowania materiałów w jakości HD, własny kanał na YouTube, materiały na portalu www.niedziela.pl, zamówienia realizowane dla TV Trwam, TVP i lokalnej telewizji

• jest obecna w internecie, w rozgłośniach radiowych, w niektórych telewizjach regionalnych

Reklama w naszym Tygodniku jest potwierdzeniem wiarygodności firmy - do tego przyzwyczailiśmy naszych Czytelników.
Wyniki ankiety przeprowadzonej na zlecenie "Niedzieli" przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego pozwoliły ustalić profil Czytelników "Niedzieli":

• wiek - 28 - 65 lat

• wykształcenie - wyższe i średnie

• kobiety i mężczyźni w proporcjach 48% do 52%

• mieszkańcy dużych i średnich miast oraz wsi
Kolportaż - 60% parafie, 40% Poczta Polska, KOLPORTER i inne firmy kolporterskie;

Nakład: zmienny od 85 tys. do 115 tys. w zależności od okoliczności

Kontakt
Zamówienie reklamy lub ogłoszenia można przesłać:

Reklama
   Krzysztof Walaszczyk
   Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
   marketing@niedziela.pl

Ogłoszenia
   Barbara Kozyra
   tel. (34) 369 43 65
   tel. na centralę: (34) 365 19 17 w. 365
   ogloszenia@niedziela.pl

drogą pocztową pod adresem:
   Redakcja Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa


CZYTAJ DALEJ

Łódź: Uroczystości pogrzebowe śp. Mamy Arcybiskupa Grzegorza Rysia

2021-06-15 14:26

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

diecezja.pl

O godz. 11:00 w krakowskiej parafii pw. Matki Boskiej Fatimskiej 15 czerwca odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Marii Ryś - Mamy Arcybiskupa Grzegorza Rysia. Mszy Świętej przewodniczył sam arcybiskup wygłaszając do zgromadzonych swoje słowo.

Metropolita Łódzki rozpoczął od wyznania, że mniej więcej dwie godziny po śmierci swojej mamy poprosił Boga, by w tekstach czytań opowiedział życie Jego Mamy swoim słowem. By pokazał, co On mówił Jej życiem i co z Jej życia chce pokazać w czasie dzisiejszej Liturgii.

CZYTAJ DALEJ

Irak: irytacja z powodu książki o Biblii obrażającej chrześcijaństwo

2021-06-17 18:13

[ TEMATY ]

książka

Irak

Javier C. Acosta/fotolia.com

W Ibrilu, stolicy regionu kurdyjskiego w Iraku, ukazała się książka na temat Nowego Testamentu, która wywołała krytykę ze strony chrześcijan. „Należy ubolewać, że od czasu do czasu ktoś, komu brakuje metodyki naukowej, publikuje artykuł, książkę lub oświadczenie, w sposób jednoznaczny obrażające religię chrześcijańską i jej symbole”, napisał cytowany przez niemiecką agencją katolicką KNA patriarcha chaldejski, kard. Louis Sako, w opublikowanej 17 czerwca reakcji na książkę.

Jej autor, Riber Mohammed Khalil, nie jest ani ekspertem w dziedzinie teologii, ani nie dysponuje głęboką znajomością nauk biblijnych, napisał patriarcha Sako, posiadający dwa doktoraty: z zakresu teologii Ojców Kościoła oraz historii starożytnego Iraku, jest także magistrem prawa islamskiego. Zdaniem patriarchy, odnosi się wrażenie, że swoim dziełem autor miał na celu obrazę religii chrześcijańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję