Reklama

Tajemnica losu

Jak wiele dobra, mądrości i piękna mogą pomieścić jedno życie i jedna książka?

Udaną próbę odpowiedzi na to pytanie podejmuje Tadeusz Wrona w najnowszym tomie poezji Chodząc po swoich śladach. Znajdziemy w nim głęboko refleksyjną poezję, poruszającą tematy wiary, wierności ideałom, bliskości z drugim człowiekiem i przyrodą. Krocząc po własnych śladach, autor kształtuje semantyczno-aksjologiczny układ odniesienia dla ludzkiej kondycji. Jego poezja jest niczym lustro, w którym możemy przyjrzeć się samym sobie.

Reklama

Tadeusz Wrona wyrusza w liryczną wędrówkę z bogatym bagażem doświadczeń. Jest działaczem Solidarności i doświadczonym samorządowcem, a także wziętym felietonistą, który wnikliwie obserwuje rzeczywistość. Wspomniane cechy nadają jego poezji wysublimowany i dojrzały smak, który docenią nie tylko koneserzy lirycznych uniesień. Arkadiusz Frania – poeta, prozaik i krytyk literacki tak pisze o twórczości Wrony: „W tej poezji nastał najważniejszy i najbliższy czas na proste rozwiązania i ostateczne rozstrzygnięcia: przestrzeń eksploracji lirycznej mieści się zatem w czworokącie (...): «ja», «Ona», «przyroda», «Bóg». (...) tkanka codzienności i zwykłej-niezwykłej krzątaniny wokół spraw doczesnych nasycona jest wyczuwalną tajemnicą losu”.

W przedmowie do tomiku Katarzyna Woynarowska, dziennikarka Niedzieli i autorka zbiorów reportaży, zauważyła, że: „Poezja jest jak ta godzina tuż przed świtem, gdy doznajemy olśnienia... Nic więcej wtedy nie trzeba, niczego nie brakuje... Podobnie jest z wierszami. Uzupełniają nas. Sprawiają, że więcej czujemy, rozumiemy, przeczuwamy... Ci, którym poezja potrzebna jest do oddychania, wiedzą, w czym rzecz. To dla nich jest najnowszy tomik wierszy Tadeusza Wrony”.

Chodząc po swoich śladach
Tadeusz Wrona
Wydawnictwo: Biblioteka „Niedzieli”
Liczba stron: 138
Cena: 15 zł
Zamówienia: tel. 34 365 19 17, w godz. 7-15, kolportaz@niedziela.pl

2021-04-27 12:56

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Życie cudem jest...

2021-06-15 11:59

Niedziela Ogólnopolska 25/2021, str. 3

[ TEMATY ]

aborcja

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Jarosław Grabowski

Ks. Jarosław Grabowski

Każda aborcja ma twarz konkretnej osoby – niewinnej, bezbronnej, samotnej, zdanej na łaskę lub niełaskę rodziców.

Czy istnieje jakaś istotna różnica między człowiekiem, który jeszcze się nie narodził, a tym, który już ogląda świat? Nie ma, prawda? Nie ma znaczenia fakt, czy ma on chwilę swych urodzin jeszcze przed, czy już za sobą. Jasność sytuacji psują bezsensowne dyskusje na temat: kiedy człowiek zaczyna istnieć? Wszyscy doskonale wiedzą, że w chwili poczęcia – jest to fakt niepodważalny z biologicznego i medycznego punktu widzenia. „Wszyscy ludzie są istotami ludzkimi od momentu poczęcia. Suma indywidualnych cech charakterystycznych dla każdego człowieka, jak kolor włosów, oczu czy predyspozycje, jest zdeterminowana w tym właśnie momencie” – stwierdził dr Jérôme Lejeune, ceniony francuski genetyk. Inny wybitny naukowiec –dr Jérôme Gasser, embriolog z Akademii Medycznej w stanie Luizjana, mówi wprost: „Istota ludzka nigdy nie jest bezładną masą protoplazmy lub komórek”. Współczesna embriologia nie pozostawia wątpliwości co do tego, że ludzki embrion stanowi odrębną jednostkę należącą do gatunku homo sapiens. Jednakże ustalenia embriologii jedynie przemawiają za postawą absolutnego uszanowania poczętej istoty ludzkiej, ale nie są impulsem do przyjęcia takiej postawy.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłańskie w diecezji sosnowieckiej

2021-06-17 08:29

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

diecezja.sosnowiec.pl

Czerwiec to w polskich diecezjach tradycyjnie czas zmian na różnych odcinkach duszpasterskiego frontu. Część księży pracujących na parafiach lub w instytucjach diecezjalnych zostaje skierowanych do wykonywania nowych zadań.

Nie inaczej jest i w tym roku. Podczas konferencji księży dziekanów zorganizowanej w Domu "Szilo" w Czeladzi 16 czerwca br. bp Grzegorz Kaszak wręczył księżom nowe dekrety.

CZYTAJ DALEJ

Serce Jezusa, odwieczne upragnienie świata...

2021-06-17 21:30

[ TEMATY ]

rozważania

nabożeństwa czerwcowe

Najświętsze Serce Pana Jezusa

Photo by Real Cowboys Drive Cadillacs on Foter.com

Jak bardzo Jezus ukochał nas ludzi. Mistrz z Nazaretu z pewnością wiedział, że bez Niego sobie nie poradzimy.

Jako człowiek doświadczam często prawdy, że najszczęśliwsze chwile w życiu to te, w których czujemy się ogarnięci Bożą miłością. Są to najczęściej te chwile, które spędzamy z Jezusem, przy Jezusie i które poświęcamy dla Jezusa. Chwile, które spędzam na adoracji Najświętszego Sakramentu należą do najpiękniejszych chwil w życiu; są to chwile oczekiwane i upragnione, chwile, które pozwalają mi rozmawiać z Jezusem jak z najbliższym Przyjacielem. Jemu mogę powiedzieć o wszystkim, nawet o najskrytszych tajemnicach. A jeśli brakuje słów, wówczas patrzymy na siebie, patrzymy… Najważniejsze że jest Chrystus, że pozostał z nami w Najświętszym Sakramencie…

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję