Reklama

Policja przypomina

Uwaga na fałszywe SMS-y!

Przestępcy podszywają się pod policję, wysyłając krótkie wiadomości SMS-owe do losowo wybranych abonentów sieci telefonii komórkowych. Bądźcie czujni, nie klikajcie w link.

Niedziela Ogólnopolska 18/2021, str. 59

Adobe.Stock

Nową odsłoną oszustwa jest wysyłanie fałszywych SMS-ów informujących o konieczności zapłacenia zaległego mandatu. W polu „nadawca” wyświetla się napis: policja, co ma zwiększyć wiarygodność rozsyłanej wiadomości.

Nie dajcie się zwieść, policja nigdy nie informuje o konieczności opłacenia zaległego mandatu.

Reklama

Nie wolno klikać w link wysłany tą drogą, zostaniemy bowiem przekierowani na tzw. stronę phishingową, która do złudzenia będzie przypominała znany nam panel płatności. Gdy na tej stronie wpiszemy swoje dane, umożliwimy przestępcom przejęcie naszego konta bankowego.

Dopóki nie mamy pewności, że nadawca jest prawdziwy, nie klikajmy w żadne linki ani nie odpowiadajmy na nie.

Na co należy zwrócić uwagę:

Reklama

• Wiele wiadomości phishingowych ma niepoprawną gramatykę, interpunkcję, pisownię czy też brakuje w nich polskich znaków diakrytycznych, np. nie używa się „ą” czy „ę”.

• Trzeba bezwzględnie sprawdzić, czy mail pochodzi z organizacji, na którą powołuje się nadawca.

• Urzędy administracji publicznej nigdy nie proszą przy pomocy SMS-ów czy maili o dopłatę do szczepionki czy uregulowanie należności podatkowych.

Zwracajcie również uwagę na linki przekazywane między znajomymi, sprawdzajcie, czy odniesienie faktycznie prowadzi do właściwej strony.

• Uważajcie na skrócone linki; jeśli nie ma pewności, dokąd link prowadzi, najedźcie na niego wskaźnikiem myszy (nie klikajcie), a na dole przeglądarki zostanie wyświetlony pełny jego adres.

• Zgłaszanie phishingu jest niezwykle proste i intuicyjne. Trzeba wejść na stronę internetową https://incydent.cert.pl/, wypełnić krótki formularz on-line, dołączyć podejrzaną wiadomość i wysłać.

• Jeśli macie uzasadnione podejrzenie, że padliście ofiarą oszustwa lub zauważyliście coś niepokojącego, zgłoście niezwłocznie ten fakt policji lub prokuraturze.

2021-04-27 12:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany personalne w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

2021-06-23 13:38

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

Katarzyna Krawcewicz

W środę 23 czerwca bp Tadeusz Lityński wręczył dekrety tym księżom, którzy w okresie wakacyjnym zmieniają placówkę duszpasterską. Poniżej publikujemy listę tegorocznych zmian personalnych w diecezji. Proboszczowie i administratorzy parafii obejmują urzędy 2 sierpnia, natomiast wikariusze parafialni – 25 sierpnia. Inne terminy podano w nawiasach. Lista nie obejmuje zmian personalnych w parafiach prowadzonych przez zgromadzenia zakonne.

PROBOSZCZOWIE

CZYTAJ DALEJ

Zmarła Mama bp. Michała Janochy

2021-06-24 09:21

[ TEMATY ]

śmierć

Karol Porwich/Niedziela

W wieku 98 lat zmarła Maria Janocha - matka biskupa pomocniczego Archidiecezji Warszawskiej. Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek 28 czerwca w Świątyni Opatrzności Bożej. Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie...

We wtorek 22 czerwca zmarła w wieku 98 lat ś.† p. Maria Janocha z domu Olszewska

CZYTAJ DALEJ

Leśniów zaprasza małżeństwa

2021-06-25 11:03

[ TEMATY ]

rekolekcje

małżeństwo

sanktuarium

Leśniów

Tú Anh/Pixabay 

W sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin rozpoczynają się pierwsze w tym roku rekolekcje małżeńskie.

Potrwają w dniach 25-27 czerwca. Poprowadzi je ks. dr Mariusz Bakalarz, prezes zarządu Instytutu NIEDZIELA, wicekanclerz Kurii Metropolitalnej w Częstochowie i rzecznik archidiecezji częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję