Reklama

Policja przypomina

Uwaga na fałszywe SMS-y!

Przestępcy podszywają się pod policję, wysyłając krótkie wiadomości SMS-owe do losowo wybranych abonentów sieci telefonii komórkowych. Bądźcie czujni, nie klikajcie w link.

Niedziela Ogólnopolska 18/2021, str. 59

Adobe.Stock

Nową odsłoną oszustwa jest wysyłanie fałszywych SMS-ów informujących o konieczności zapłacenia zaległego mandatu. W polu „nadawca” wyświetla się napis: policja, co ma zwiększyć wiarygodność rozsyłanej wiadomości.

Nie dajcie się zwieść, policja nigdy nie informuje o konieczności opłacenia zaległego mandatu.

Reklama

Nie wolno klikać w link wysłany tą drogą, zostaniemy bowiem przekierowani na tzw. stronę phishingową, która do złudzenia będzie przypominała znany nam panel płatności. Gdy na tej stronie wpiszemy swoje dane, umożliwimy przestępcom przejęcie naszego konta bankowego.

Dopóki nie mamy pewności, że nadawca jest prawdziwy, nie klikajmy w żadne linki ani nie odpowiadajmy na nie.

Na co należy zwrócić uwagę:

Reklama

• Wiele wiadomości phishingowych ma niepoprawną gramatykę, interpunkcję, pisownię czy też brakuje w nich polskich znaków diakrytycznych, np. nie używa się „ą” czy „ę”.

• Trzeba bezwzględnie sprawdzić, czy mail pochodzi z organizacji, na którą powołuje się nadawca.

• Urzędy administracji publicznej nigdy nie proszą przy pomocy SMS-ów czy maili o dopłatę do szczepionki czy uregulowanie należności podatkowych.

Zwracajcie również uwagę na linki przekazywane między znajomymi, sprawdzajcie, czy odniesienie faktycznie prowadzi do właściwej strony.

• Uważajcie na skrócone linki; jeśli nie ma pewności, dokąd link prowadzi, najedźcie na niego wskaźnikiem myszy (nie klikajcie), a na dole przeglądarki zostanie wyświetlony pełny jego adres.

• Zgłaszanie phishingu jest niezwykle proste i intuicyjne. Trzeba wejść na stronę internetową https://incydent.cert.pl/, wypełnić krótki formularz on-line, dołączyć podejrzaną wiadomość i wysłać.

• Jeśli macie uzasadnione podejrzenie, że padliście ofiarą oszustwa lub zauważyliście coś niepokojącego, zgłoście niezwłocznie ten fakt policji lub prokuraturze.

2021-04-27 12:56

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Stary oszalał! Zwołuje sobór!”. Ojciec Knabit o reformie liturgicznej

2021-10-18 11:57

[ TEMATY ]

liturgia

o. Leon Knabit

Karol Porwich

Od Soboru Trydenckiego Kościół, broniąc swojej tożsamości przed zapędami ruchów związanych z reformacją, ujednolicił przepisy liturgiczne, uważając słusznie, że liturgia ma w wiernych podtrzymywać świadomość świętości Boga, Kościoła, wiary i chrześcijańskich wartości.

Porządek liturgii skodyfikowany w XVI w. pozostawał niezmienny aż do II soboru watykańskiego. Od Soboru Trydenckiego liturgia była „świętą czynnością”, której przepisów nikt się nie ważył kwestionować. W seminariach klerycy uczyli się dokładnie zarówno skomplikowanych przepisów (rubryk), jak i gestów oraz słów, które wsparte językiem łacińskim dawały gwarancję jedności Kościoła na całym świecie. Jedność wiary, jedność kultu, jedność dyscypliny. W tym upatrywano lekarstwo na wszystkie tendencje odśrodkowe, które nękały wspólnotę katolicką.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: Różaniec święty w objawieniach maryjnych – Pontevedra

2021-10-19 20:29

[ TEMATY ]

różaniec

#NiezbędnikRóżańcowy

karol Porwich

Z pięknej Portugalii, której ziemię swoją obecnością w 1917 roku zaszczyciła Matka Boża przenosimy się do Hiszpanii, która także stała się miejscem objawienia Najświętszej Maryi Panny. Było to 10 grudnia 1925r. w Pontevedra, gdzie Matka Boża przyszła do „widzącej” Łucji z Fatimy, która w 1922 roku wstąpiła do zgromadzenia dorotanek w Pontevedre.

U boku Matki Bożej znajdowało się Dzieciątko Jezus, podniesione na świetlistej chmurze. Najświętsza Maryja Panna położyła swoją dłoń na ramieniu Siostry Łucji i tak jak czyniła to już poprzednio, ukazała jej Serce otoczone cierniami, które Ona trzymała w drugiej ręce i oznajmiła: „Córko moja, spójrz. Serce moje otoczone cierniami, którymi niewdzięczni ludzie przez bluźnierstwa i niewdzięczność stale ranią. Przynajmniej ty staraj się nieść mi radość i oznajmij w moim imieniu, że przybędę w godzinie śmierci z łaskami potrzebnymi do zbawienia do tych wszystkich, którzy przez pięć miesięcy w pierwsze soboty odprawią spowiedź, przyjmą Komunię świętą, odmówią jeden różaniec i przez piętnaście minut rozmyślania nad tajemnicami różańcowymi, towarzyszyć mi będą w intencji zadośćuczynienia”.

CZYTAJ DALEJ

Inauguracja nowego roku akademickiego w seminarium w Gorzowie

2021-10-20 10:10

[ TEMATY ]

seminarium

gorzów

Karolina Krasowska

W seminarium w Gorzowie pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego rozpoczęła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego.

W uroczystości uczestniczą klerycy, formatorzy, wykładowcy lokalnych uczelni oraz rodzina i bliscy kleryków. Uroczystej Mszy św. w kaplicy seminaryjnej przewodniczy bp. Tadeusz Lityński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję