Reklama

Policja przypomina

Uwaga na fałszywe SMS-y!

Przestępcy podszywają się pod policję, wysyłając krótkie wiadomości SMS-owe do losowo wybranych abonentów sieci telefonii komórkowych. Bądźcie czujni, nie klikajcie w link.

2021-04-27 12:56

Niedziela Ogólnopolska 18/2021, str. 59

Adobe.Stock

Nową odsłoną oszustwa jest wysyłanie fałszywych SMS-ów informujących o konieczności zapłacenia zaległego mandatu. W polu „nadawca” wyświetla się napis: policja, co ma zwiększyć wiarygodność rozsyłanej wiadomości.

Nie dajcie się zwieść, policja nigdy nie informuje o konieczności opłacenia zaległego mandatu.

Reklama

Nie wolno klikać w link wysłany tą drogą, zostaniemy bowiem przekierowani na tzw. stronę phishingową, która do złudzenia będzie przypominała znany nam panel płatności. Gdy na tej stronie wpiszemy swoje dane, umożliwimy przestępcom przejęcie naszego konta bankowego.

Dopóki nie mamy pewności, że nadawca jest prawdziwy, nie klikajmy w żadne linki ani nie odpowiadajmy na nie.

Na co należy zwrócić uwagę:

Reklama

• Wiele wiadomości phishingowych ma niepoprawną gramatykę, interpunkcję, pisownię czy też brakuje w nich polskich znaków diakrytycznych, np. nie używa się „ą” czy „ę”.

• Trzeba bezwzględnie sprawdzić, czy mail pochodzi z organizacji, na którą powołuje się nadawca.

• Urzędy administracji publicznej nigdy nie proszą przy pomocy SMS-ów czy maili o dopłatę do szczepionki czy uregulowanie należności podatkowych.

Zwracajcie również uwagę na linki przekazywane między znajomymi, sprawdzajcie, czy odniesienie faktycznie prowadzi do właściwej strony.

• Uważajcie na skrócone linki; jeśli nie ma pewności, dokąd link prowadzi, najedźcie na niego wskaźnikiem myszy (nie klikajcie), a na dole przeglądarki zostanie wyświetlony pełny jego adres.

• Zgłaszanie phishingu jest niezwykle proste i intuicyjne. Trzeba wejść na stronę internetową https://incydent.cert.pl/, wypełnić krótki formularz on-line, dołączyć podejrzaną wiadomość i wysłać.

• Jeśli macie uzasadnione podejrzenie, że padliście ofiarą oszustwa lub zauważyliście coś niepokojącego, zgłoście niezwłocznie ten fakt policji lub prokuraturze.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jan Paweł II z kliniki Gemelli pożegnał się z umierającym kard. Wyszyńskim

2021-05-13 07:13

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Po zamachu na papieża umierający kard. Wyszyński całe swoje cierpienie ofiarował w intencji ocalenia życia Jana Pawła II; 25 maja leżąc w klinice Gemelli Ojciec Święty w rozmowie telefonicznej pożegnał się z przyjacielem - powiedziała PAP Anna Rastawicka z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, jedna z najbliższych osób w otoczeniu prymasa.

Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński o zamachu na Jana Pawła II dowiedział się wieczorem 13 maja 1981 roku. "Z przekazaniem wiadomości czekano, aż będą konkretne informacje, że nie ma niebezpieczeństwa grożącego życiu papieża" - powiedziała Anna Rastawicka.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczyna się Nowenna do św. Andrzeja Boboli

2021-05-07 07:35

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

ARCHIWUM KS. PRAŁ. TADEUSZA KOŃSKIEGO

Relikwie św. Andrzeja Boboli

Relikwie św. Andrzeja Boboli

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego

Św. Andrzej Bobola żył na początku XVII wieku. Ten jezuita-misjonarz przemierzał rozległe obszary znajdujące się dzisiaj na terytorium Polski, Białorusi i Litwy, aby nieść Dobrą Nowinę ludziom opuszczonym i religijnie zaniedbanym. Uwieńczeniem jego gorliwego życia było męczeństwo za wiarę, którą poniósł 16 maja 1657 roku w Janowie Poleskim. Papież Pius XI kanonizował w Rzymie Andrzeja Bobolę 17 kwietnia 1938 roku.

CZYTAJ DALEJ

Trudna misja pielęgniarek i położnych

2021-05-14 06:07

Ewa Kamińska

Samorząd pielęgniarek i położnych został powołany 19 kwietnia 1991 r. Dzisiaj, po trzydziestu latach działalności, zrzesza w Polsce ponad 300 tys. pielęgniarek i położnych. Na terenie działania Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Lublinie czynnych zawodowo jest ich ponad 8 tysięcy, w tym także wielu mężczyzn. Organizacja czuwa nad należytym wykonywaniem tych zawodów, stoi na straży godności zawodowej, kwalifikacji, kompetencji i profesjonalizmu. Działa też na rzecz rozwoju i profesjonalizacji zawodów, które reprezentuje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję