Reklama

Niedziela Podlaska

Patron ludzkiej pracy

1 maja obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika. Taki tytuł, a ściślej – Robotnika, w diecezji drohiczyńskiej noszą trzy świątynie.

Niedziela podlaska 18/2021, str. IV

[ TEMATY ]

św. Józef

Rok Świętego Józefa

Ks. Zenon Czumaj

Obraz św. Józefa Rzemieślnika w kościele w Nurcu Stacji

Obraz św. Józefa Rzemieślnika w kościele w Nurcu Stacji

Wszystkie obiekty sakralne na terenie naszej diecezji, które noszą wezwanie św. Józefa Robotnika, łączy nie tylko patron, ale też identyczny status jako kaplic dojazdowych. Znajdują się one w: Lipnie (parafia Sarnaki), Korycinach (parafia Rudka) i Krzemieniu (parafia Jabłonna Lacka). Również początki każdej z nich sięgają roku 1982.

Lipno

Najstarszą świątynią w diecezji, noszącą tytuł św. Józefa Robotnika, jest kaplica w Lipnie – rodzinnej wsi pierwszego biskupa drohiczyńskiego Władysława Jędruszuka. Nie była ona pierwszą w historii tej miejscowości, gdyż poprzedziły ją dwie: najpierw maleńka ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny z 1933 r., a następnie Nawiedzenia Matki Bożej, zbudowana dwadzieścia lat później. Po kolejnych trzech dziesięcioleciach bp Jan Mazur, ówczesny pasterz diecezji siedleckiej, dokonał poświęcenia nowej, dużej kaplicy „Józefowej”, wzniesionej za czasów proboszcza ks. Władysława Śledziewskiego. Budowa, rozpoczęta w 1982 r., postępowała bardzo szybko, chociaż prace wykończeniowe kontynuowano jeszcze po jej oddaniu do użytku.

Reklama

Kaplica, która niedługo będzie już świętować czterdziestolecie istnienia, służy nie tylko mieszkańcom wsi. Tradycją stała się „Piesza nowenna” do jej patrona w marcu, gdy z kościoła parafialnego pielgrzymują tu przez dziewięć dni wierni całej parafii. Drugi charakterystyczny dla tego miejsca zwyczaj związany jest z faktem, że Lipno to „kraina jabłek”. Miejscowi sadownicy zawierzają swoje „warsztaty pracy” św. Józefowi, czego symbolem są przynoszone przez nich gałązki jabłoni, błogosławione przez kapłana podczas uroczystości odpustowej 1 maja.

Koryciny

Największą świątynią św. Józefa Robotnika na terenie diecezji drohiczyńskiej jest kaplica w Korycinach. Inicjatorem budowy kaplicy był długoletni proboszcz parafii Rudka, ks. Michał Badowski, który miał wielkie nabożeństwo do Oblubieńca Maryi. Odpust w jego marcowe święto obchodzono już w kościele parafialnym, stąd nowej świątyni nadano tytuł związany ze wspomnieniem w maju.

Przygotowania do budowy rozpoczęto w 1982 r., ale właściwe prace mogły nastąpić dopiero po dwóch latach. Szczególnie zaangażowany był w nie ks. Krzysztof Żero, ówczesny wikariusz rudzki. Już pod koniec 1984 r. budowla, większa od wielu kościołów parafialnych, w stanie surowym była ukończona. Zaprojektowana przez Jana Krutula z Białegostoku, wraz z salą katechetyczną, ma blisko 600 metrów kwadratowych powierzchni.

Reklama

W uroczystościach jej poświęcenia 27 października 1985 r. uczestniczyło czterech hierarchów, w tym metropolita z Białegostoku i miejscowy ordynariusz – bp Władysław Jędruszuk (wtedy jako administrator apostolski diecezji pińskiej). W odpowiedzi na popartą przez niego prośbę ks. Badowskiego 7 maja 1986 r. świątynia otrzymała przywilej odpustu zupełnego na dzień 1 maja lub najbliższą niedzielę, nadany mocą specjalnych uprawnień od Stolicy Apostolskiej przez prymasa Polski kard. Józefa Glempa.

Krzemień

Najwięcej trudu kosztowało doprowadzenie do szczęśliwego końca wybudowanie kaplicy św. Józefa Robotnika w nadbużańskim Krzemieniu, a właściwie na gruntach tej miejscowości, ale bliżej sąsiedniego Krzemienia-Wieski. Właśnie różne koncepcje lokalizacji przyhamowały rozpoczęcie prac, chociaż część materiałów mieszkańcy okolicznych miejscowości zaczęli gromadzić już w roku 1982. Starania o jej budowę podjął proboszcz z Jabłonny Lackiej ks. Jan Laskowski. Właściwe prace rozpoczął jednak jego następca ks. Józef Frańczuk. Mając za osobistego patrona właśnie św. Józefa, udało mu się doprowadzić dzieło do skutku.

Duża kaplica w prostym, tradycyjnym kształcie została ukończona w 1986 r. Budowali ją przede wszystkim mieszkańcy trzech Krzemieni: Starejwsi, Wieski i Zagacia. Wspomagali ich wierni z Dzierzb oraz inni ludzie dobrej woli, w tym dawni parafianie, którzy opuścili ojczyznę. Duchowym zwieńczeniem tej pracy było uroczyste pobłogosławienie nowego domu Bożego, czego dokonał w dniu jej patrona – 1 maja 1994 r. – bp Jan Chrapek.

2021-04-27 12:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Józefie... opiekunie Kościoła Świętego

2021-05-27 19:16

[ TEMATY ]

św. Józef

fot.MK

Każdy z nas już u początku swojego życia doświadczył jakiejś formy opieki ze strony drugiego człowieka. Jednak nie zależnie od tego czy jesteśmy dziećmi, dorosłymi czy osobami starszymi potrzebujemy nieustannej opieki i wsparcia ze strony innych osób. Jest to tak oczywiste zadanie, dla nas ludzi aby być oparciem, i pomocą dla innych, ale niekiedy trudne zwłaszcza, kiedy sami potrzebujemy opieki. Bywa, że w ciągu życia, towarzyszy

nam wielu wiernych opiekunów, jednak niekiedy ich szybko zapominamy a nawet w ogóle ich nie zauważamy. Papież Franciszek piszę w liście apostolskim Patris Corde, że właśnie nasze codzienne życie jest tkane przez takie zwykłe osoby. Dlatego tak ważne jest, abyśmy zawsze mięli te osoby w pamięci. Co więcej poruszani ich przykładem sami również podejmowali nie tylko trud opieki, ale i staranie o to aby być jak najlepszymi opiekunami.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP: Wyrażam głęboki smutek po rezolucji Europarlamentu

2021-06-25 07:30

[ TEMATY ]

aborcja

abp Stanisław Gądecki

BP KEP

Abp Stansław Gądecki

Abp Stansław Gądecki

Wyrażam głęboki smutek po rezolucji Europarlamentu, w której wzywa się do zapewnienia możliwości zabijania dzieci nienarodzonych - napisał przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Parlament przyjął raport, w którym m.in. określa aborcję jako „podstawową opiekę zdrowotną”.

Abp Gądecki napisał na Twitterze: “Wyrażam głęboki smutek po rezolucji Europarlamentu, w której wzywa się do zapewnienia możliwości zabijania dzieci nienarodzonych Parlament Kultura życia, o jakiej myśleli Ojcowie Założyciele UE przeradza się w kulturę śmierci i wykluczenia, a ideologia bierze górę nad rozumem”.

CZYTAJ DALEJ

Tomasz Wolny: Brońmy tych, którzy sami obronić się nie mogą

2021-06-25 12:59

[ TEMATY ]

aborcja

youtube.com

Aborcja jest złem ponieważ zawsze oznacza śmierć dziecka, a przecież każde ludzkie życie jest bezcenne, niepowtarzalne, równe - powiedział znany dziennikarz i prezenter Tomasz Wolny w spocie promującym inicjatywę "Każde życie jest cudem".

Jak zaznacza dziennikarz: - Rolą silniejszego jest obrona tych najsłabszych. Którzy, w przypadku aborcji, sami nie są w stanie się obronić. Ta obrona musi być jednak obroną poprzez szacunek i wrażliwość na poglądy tych, którzy myślą w tej sprawie zupełnie inaczej. Musi być jednak obroną, która jest odważnym głosem prawdy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję