Reklama

Niedziela Przemyska

STRACHOCINA

Międzynarodowe czuwanie Rycerstwa Niepokalanej

W różnych językach brzmiała modlitwa różańcowa prowadzona przez młodzież Rycerstwa Niepokalanej do wielu krajów na świecie.

Niedziela przemyska 18/2021, str. III

[ TEMATY ]

Rycerstwo Niepokalanej

S. Wiktoria M. Komańska SFMI

Modlitwę animowała schola Rycerstwa Niepokalanej

Modlitwę animowała schola Rycerstwa Niepokalanej

Święty Maksymilian powiedział: „Sprawiamy więc na pewno wielką przyjemność Matce Bożej, gdy odmawiamy Różaniec i ściągamy na siebie i rodziny nasze dużo błogosławieństw od Boga”. Od maja 2020 r., co sobotę, członkowie tej wspólnoty o zasięgu międzynarodowym uczestniczą w modlitwie różańcowej prowadzonej w różnych miejscach na całym świecie przez lokalne wspólnoty MI. Podobnie jak z samym założeniem Rycerstwa Niepokalanej, również pomysł cosobotniej modlitwy na różańcu pochodzi z Włoch i to dokładnie z miejsca, w którym św. Maksymilian wraz z kilkoma braćmi zakonnymi założył Rycerstwo Niepokalanej. – Polski franciszkanin, który akurat był w Rzymie, o. Dariusz Mazurek, zaproponował, sam będąc zamkniętym podczas „lockdownu” w klasztorze przy Via San Teodoro, aby co sobotę modlić się Różańcem w intencjach o zakończenie pandemii oraz w intencjach Rycerstwa, które właściwie są intencjami Niepokalanej – wyjaśnia Miquel Bordas Prószyński, prezes Centrali Międzynarodowej MI. Ojciec Dariusz rozpoczął modlitwę w pokoju, w którym powstało Rycerstwo Niepokalanej. – Gdy już wszyscy bracia z klasztoru pomodlili się, pojawił się pomysł: A może to grupy lokalne MI mogą modlić się na Różańcu? – dodaje Prószyński. I tak pomysł rozszedł się na cały świat.

Reklama

Miquel Bordas Prószyński zaprosił młodzież Rycerstwa Niepokalanej z Podkarpacia do zorganizowania tego wydarzenia. W sobotę 17 kwietnia niewielka grupa zgromadzonych w Strachocinie pod przewodnictwem bp. Stanisława Jamrozka przez transmisję wideo na stronie MI-International dołączyła do inicjatywy Międzynarodowego Centrum Rycerstwa Niepokalanej, by w modlitwie różańcowej prosić o ustanie pandemii oraz w intencjach Rycerstwa Niepokalanej. Szczególna intencja, która nam towarzyszyła, to prośba „Aby radość Zmartwychwstałego wypełniała nasze serce i pozwalała nam przekazywać Jego miłość”.

Ksiądz prał. Józef Niżnik, kustosz sanktuarium, przywitał zebranych, a następnie bp Stanisław w języku włoskim zwrócił się do łączących się przez media, a także poprowadził pierwszą tajemnicę. Siostry franciszkanki Rycerstwa Niepokalanej i młodzież modlili się w językach hiszpańskim, japońskim, łacińskim i polskim. Muzycznie wydarzenie animowała schola w składzie młodzieży ze Strachociny, z Kosiny i z Manasterza pod opieką s. Kamili M. Szczepek. W modlitwie uczestniczyli rycerze Niepokalanej m.in. z Meksyku, Hiszpanii, Brazylii, Filipin i Włoch, m.in. Sycylii. – To było bardzo ciekawe doświadczenie. Pomimo różnic językowych łączyła nas wspólna intencja. Bardzo miłe było to, że rycerze z innych państw docenili nasze zaangażowanie, podzielili się z nami miłymi słowami – relacjonuje rycerka Niepokalanej, Kamila.

W czasie pandemii Rycerstwo Niepokalanej Archidiecezji Przemyskiej nie rezygnuje z formacji. Propozycją dla młodzieży są spotkania on-line, o których informacje można znaleźć na stronie internetowej www.rycerstwo.przemyska.pl oraz na stronie Facebook Młodzież MI Podkarpacie.

2021-04-27 12:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rycerstwo Niepokalanej w wałbrzyskim Domu Opieki

Niedziela świdnicka 8/2019, str. III

[ TEMATY ]

Wałbrzych

Rycerstwo Niepokalanej

dom opieki

Ks. Sebastian Tomaszewski

Spotkanie członków Rycerstwa w Domu Opieki

Spotkanie członków Rycerstwa w Domu Opieki

Dom Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, prowadzony jest w Wałbrzychu od 1946 r. Przed wojną w budynku Domu Opieki znajdował się niemiecki dom starców. Początkowo w domu zamieszkiwało ok. 60 pensjonariuszy, głównie przesiedleńców z okolic Lwowa. Na przestrzeni lat zmieniały się nazwy domu, choć zawsze służył on opiece nad chorymi i potrzebującymi. W ciągu ponad 70-letniej historii dom nieustannie prowadzony jest przez siostry zakonne, które opiekują się swoimi chorymi. Mieszkańcy domu, to starsi, schorowani ludzie, którzy wymagają całodobowej opieki i troski. Bywa tak, że niektórzy z nich nie mają już nikogo z rodziny, kto mógłby ich odwiedzić. Jedyną rodziną dla takich osób są inni chorzy, a także siostry, które spalają się w swojej codziennej posłudze dla mieszkańców domu.

CZYTAJ DALEJ

1 sierpnia o godzinie 17.00 zabiją dzwony w kościołach stolicy

2021-07-28 07:29

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

dzwon

Bożena Sztajner/Niedziela

W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia o godzinie 17.00 w kościołach stolicy zabiją dzwony. Decyzję w tej sprawie wydali metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński.

W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, zgodnie z wieloletnią tradycją, w niedzielę 1 sierpnia o godzinie 17.00, godzinie W, prosimy o włączenie dzwonów we wszystkich świątyniach diecezji warszawsko-praskiej. Włączymy się w ten sposób w hołd oddawany poległym powstańcom – żołnierzom i mieszkańcom Miasta Nieujarzmionego" – czytamy w komunikacie na stronie internetowej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Nawałnice nad Polską. IMGW wydaje pomarańczowe alerty

2021-07-28 16:22

[ TEMATY ]

pogoda

nawałnica

IMGW

Adobe.Stock

IMGW wydał alerty pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem dla 13 województw. Podczas burz opady mogą wynieść 40 mm, a porywy wiatru osiągać 100 km/h.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczą województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, wielkopolskiego i opolskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję