Reklama

Niedziela Rzeszowska

Jak świętowano Trzeciego Maja

Mija 230 lat od dnia, gdy Sejm Rzeczypospolitej pod przywództwem marszałka Stanisława Małachowskiego uchwalił konstytucję.

Niedziela rzeszowska 18/2021, str. V

[ TEMATY ]

konstytucja 3 Maja

Reprodukcja: Arkadiusz Bednarczyk

Alegoria Polski w ramionach Chrystusa

Alegoria Polski w ramionach Chrystusa

Trzeci Maja to szczególna data – tego dnia w 1791 r. w Warszawie uchwalono pierwszą w Europie konstytucję. Ponad 130 lat później w 1923 r. Kongregacja Obrzędów Stolicy Apostolskiej wyznaczyła na 3 maja święto Matki Bożej Królowej Polski, a do Litanii Loretańskiej dołączono wezwanie: Królowo Korony Polskiej.

Stulecie w Rzeszowie

Reklama

Do setnej rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja przypadającej w 1891 r. Rzeszów przygotowywał się solennie. Zawiązany został komitet, na czele którego stanęli: dr Rudolf Als i dr Wiktor Zbyszewski. Ustalono, że miasto będzie wspaniale iluminowane, a 3 maja odezwą się salwy armatnie i hejnał z wieży ratuszowej. Na sesji miasta 28 kwietnia 1891 r. zdecydowano, by najładniejszej ulicy miasta – ul. Pańskiej, nadać nazwę Trzeciego Maja. Zwrócono się do mieszkańców z apelem, by świątecznie udekorowali domy.

Z okazji rocznicy przystrojono dworzec kolejowy, ratusz i wieżę kościoła farnego. Na dzwonnicy umieszczono herby Polski i Litwy – Orła Białego i Pogoń, a nad kościelną bramą napis: „Bóg z nami”. Uroczysta iluminacja najlepiej widoczna była na ul. Pańskiej. W okolicach kościoła farnego zebrała się młodzież śpiewająca Boże, coś Polskę oraz hymn Polski. W księgarni A. Pelara ustawiono w oknie wystawowym popiersia: Hugona Kołłątaja i Stanisława Małachowskiego. Po przeciwnej stronie ulicy w sklepie Juliusza Holzera ustawiono przezrocze wyobrażające króla i stany zaprzysięgające Konstytucję. W kolejnych oknach portrety Tadeusza Kościuszki i Józefa Poniatowskiego. W oknie Kasyna miejskiego znalazło się przezrocze przedstawiające szlachcica, mieszczanina i chłopa we wspólnym uścisku i napis: „Równość, wolność, niepodległość”. Także wszystkie domy izraelickie w rynku przystrojone były w biało-czerwone flagi. Pod kościołem Ojców Bernardynów odśpiewano Boże, coś Polskę. Tłum mieszkańców idący pod kościół farny wznosił okrzyk: „Wiwat Konstytucja, wiwat wszystkie stany”.

Salwy i spektakl

Rankiem 3 maja mieszkańców Rzeszowa zbudziły salwy moździerzowe, których przez cały dzień oddano ponad sto. Z wieży kościoła farnego popłynął hejnał. W kościele farnym widać było włościan we wspaniałych strojach. Kazanie wygłosił ks. Szurlej. Także w rzeszowskiej synagodze odbyła się uroczystość, podczas której śpiewano patriotyczne pieśni polskie. Natomiast w Kasynie miejskim odegrano sztukę Trzeci Maja, w której wystąpiło wielu znanych obywateli Rzeszowa. „Największą zapłatą dla amatorów za poniesione trudy była chwila, gdy po trzecim odsłonięciu kurtyny cała publiczność zaintonowała chórem Boże coś Polskę. Światło magnezytowe, którem ostatni obraz oświetlono odbiło się w setkach łez wyciśniętych na oczach widzów” – relacjonowała Gazeta Rzeszowska.

2021-04-27 12:57

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obchody 230. rocznicy Konstytucji 3 Maja w Gorzowie

[ TEMATY ]

katedra

gorzów

konstytucja 3 Maja

Wojewoda lubuski

Lubuski Urząd Wojewódzki w Gorzowie

Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym patriotów walczących o wolną Polskę, który znajduje się przed Lubuskim Urzędem Wojewódzkim w Gorzowie

Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym patriotów walczących o wolną Polskę, który znajduje się przed Lubuskim Urzędem Wojewódzkim w Gorzowie

W Gorzowie uczczono 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Wojewódzkie obchody tego wydarzenia odbyły się w Gorzowie. Ze względu na trwającą pandemię miały jednak symboliczny charakter.

CZYTAJ DALEJ

81 lat temu Niemcy deportowali pierwszych Polaków do KL Auschwitz

2021-06-13 10:06

[ TEMATY ]

Auschwitz

RJA1988/pixabay.com

81. rocznica pierwszej deportacji Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz przypada w poniedziałek. 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie Niemcy przywieźli 728 mężczyzn. Polacy stali się pierwszymi więźniami Auschwitz, gdyż to dla nich Niemcy utworzyli obóz.

14 czerwca obchodzony jest w Polsce jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Abyśmy w naszym życiu czuli zapach Chrystusa

2021-06-13 18:30

Marzena Cyfert

Tradycją jest poświęcenie lilii i chleba św. Antoniego

Tradycją jest poświęcenie lilii i chleba św. Antoniego

Św. Antoni jest tym świętym, który nas odnajduje w naszych przeróżnych historiach życia i wskazuje na jednego Boskiego lekarza, jakim jest Chrystus – mówił o. Radosław Kramarski, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i proboszcz parafii św. Karola Boromeusza we Wrocławiu podczas uroczystej Sumy odpustowej.

Św. Antoni z Padwy jest patronem krakowskiej prowincji Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (franciszkanów), do której należy placówka we Wrocławiu. Tradycją we wrocławskiej parafii jest poświęcenie w dzień jego święta lilii i chleba, które są nieodłącznymi atrybutami świętego. W homilii przełożony wspólnoty nawiązał do 13. dnia miesiąca, poświęconego Matce Bożej z Fatimy. – Jej wielkim czcicielem był patron dnia dzisiejszego, św. Antoni Padewski, który w swoim nauczaniu bardzo często wskazywał na Maryję jako na wzór doskonałości w naśladowaniu Jezusa ubogiego i pokornego. Mówił w jednym ze swoich kazań: „Naśladujmy zatem Chrystusa z radością, niosąc Jego krzyż, bo On sam zaprasza nas do naśladowania. Chrystus umierający na Kalwarii stał się jakby alabastrowym naczyniem pełnym balsamu, które po stłuczeniu napełniło cały świat swoim rozkosznym zapachem. Niech zatem naśladując Go, Jego uczniowie i wszyscy chrześcijanie biegną za zapachem Chrystusa”. Mówiąc o Chrystusie, św. Antoni nie skupiał uwagi na sobie, ale na swoim Mistrzu, centrum życia chrześcijańskiego, przepowiadania i spotkania w Eucharystii – mówił o. Kramarski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję