Reklama

Niedziela Świdnicka

Obdarowani świętym

Trzy wspólnoty parafialne naszej diecezji cieszą się z obecności relikwii św. Jana Pawła II.

Niedziela świdnicka 18/2021, str. I

[ TEMATY ]

relikwie św. Jana Pawła II

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Ks. Adam Woźniak odbiera relikwie św. Jana Pawła II, przekazane przez abp. Mieczysława Mokrzyckiego

Ks. Adam Woźniak odbiera relikwie św. Jana Pawła II, przekazane przez abp. Mieczysława Mokrzyckiego

Zarówno w kościele św. Marcina w Gogołowie filii parafii Wiry w dekanacie Świdnica Wschód, jaki i w parafii Przemienienia Pańskiego w Lutomii Dolnej w dekanacie Świdnica Zachód oraz w parafii św. Andrzeja Apostoła Lubnowie w dekanacie Kamieniec Ząbkowicki, w drugiej połowie kwietnia, uroczystego wprowadzenia relikwii świętego papieża dokonał były sekretarz dwóch papieży abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski.

Wdzięczność parafian

Staraniem duszpasterzy odpowiednio ks. kan. Adama Woźniaka, ks. kan. Marka Wasztyla i ks. kan. Radosława Stali, wierni parafianie mają kolejnego orędownika w osobie św. Jana Pawła II, który pod postacią relikwii zawitał w progi miejscowych świątyń.

Reklama

– Janie Pawle II, patronie naszych czasów i apostole Bożego Miłosierdzia, oddając dziś cześć twoim relikwiom, Kościół w nich czci samego Boga, za wielkie rzeczy jakie dokonał przez ręce ludzi, których prowadził, ku uświęceniu siebie i innych, a którzy ufnym i pełnym zawierzenia sercem w gorliwości wiary odpowiedzieli na jego wezwanie. Jan Paweł II kształtował nas podczas swojego pontyfikatu i nadal kształtuje, a jego bliska obecność w znaku relikwii niech będzie dla naszej wspólnoty umocnieniem w wypełnianiu powołania chrześcijańskiego – mówiła przedstawicielka gogołowskiej wspólnoty, witając abp. Mokrzyckiego w progach najstarszej, bo ponad 800-letniej świątyni na terenie diecezji świdnickiej. – Cudem jest dla nas to, że przybywa do nas Jan Paweł II. Z jego obecnością wiążemy wielkie nadzieje, ufając, że ożywi w nas to, o czym nam mówił, co pokazywał całym swoim życiem – dodał od siebie proboszcz ks. kan. Adam Woźniak, w dniu wprowadzenia relikwii w kościele w Gogołowie w sobotę 17 kwietnia br.

Świadectwo sekretarza

Podczas homilii metropolita lwowski podzielił się wspomnieniami o świętym papieżu, u boku którego przez ostatnich dziesięć lat życia pełnił rolę drugiego osobistego sekretarza. – Święci nie proszą, abyśmy ich chwalili, ale naśladowali. Jan Paweł II był wyjątkowym człowiekiem, w przedziwny sposób promieniował i oddziaływał na innych. Stając przy nim odczuwało się pokój, miało się poczucie bezpieczeństwa, życzliwości. Papież trwał na kolanach przed Bogiem, żył Bogiem i dla Boga. Kto się z nim zetknął od razu mógł zauważyć jego głębokie zjednoczenie z Bogiem. Kiedyś zwierzył się, że jako kapłan nigdy nie opuścił Mszy św. – zauważył arcybiskup.

Obok wyróżniającego papieża głębokiego zanurzenia w modlitwie i pokorze, metropolita lwowski zwrócił uwagę, że Jan Paweł II był przede wszystkim człowiekiem. – Ciągle myślał o bliźnim, był o niego zatroskany. Stąd jego nauczanie o obronie życia, prawie do pracy, wolności czy solidarności – podkreślił.

Cząstka ciała Ojca Świętego w postaci jego włosów, w każdej z trzech parafii została złożona w ozdobny relikwiarz i wystawiona do publicznego kultu.

2021-04-27 12:57

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieskie relikwie w klasztorze

Niedziela podlaska 32/2020, str. I

[ TEMATY ]

relikwie

relikwie św. Jana Pawła II

Monika Kanabrodzka

Relikwie Ojca Świętego przekazał abp Mieczysław Mokrzycki

Relikwie Ojca Świętego przekazał abp Mieczysław Mokrzycki

100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II była okazją do przekazania relikwii Ojca Świętego 25 lipca do parafii św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego Padewskiego w Węgrowie.

Arcybiskup zaznaczył, że z wielką radością przyjął zaproszenie bp. Piotra Sawczuka i ks. proboszcza Romualda Koska do intronizacji relikwii św. Jana Pawła II. W dalszej części homilii metropolita lwowski podzielił się wspomnieniami o świętym, u boku którego przez ostatnich 10 lat życia pełnił rolę drugiego osobistego sekretarza. Jak zauważył abp Mokrzycki: „Św. Jan Paweł II był wyjątkowym człowiekiem, (…) w przedziwny sposób promieniował, oddziaływał na innych. Stając przy nim odczuwało się pokój, miało się poczucie bezpieczeństwa, życzliwości”. Metropolita podkreślił, że święty trwał na kolanach przed Bogiem, żył Bogiem i dla Boga.

CZYTAJ DALEJ

Kocham kapłaństwo

2021-06-08 12:34

Niedziela warszawska 24/2021, str. I

[ TEMATY ]

kapłaństwo

Archiwum KSJB

Ks. Jakub Bartczak

Ks. Jakub Bartczak

O koncercie na Bielanach, radości płynącej z wiary i ewangelizowaniu przez muzykę z ks. Jakubem Bartczakiem rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Łukasz Krzysztofka: Doczekaliśmy się w końcu Księdza w Warszawie. Co usłyszymy 20 czerwca w „Dobrym Miejscu” na Dewajtis?

Ks. Jakub Bartczak: Bardzo się cieszę, że będę mógł wystąpić w Warszawie. Będzie o budowaniu relacji międzyludzkich w kontekście powrotu do normalności po pandemii. Wykonam utwory z mojej najnowszej płyty Siemodle, którą nagrałem kilka miesięcy temu. Zabrzmi też to, co jako ksiądz przez wszystkie lata nagrywałem. Będzie ewangelizacyjnie i z uwielbieniem, aby móc poczuć radość ze wspólnego bycia ze sobą.

CZYTAJ DALEJ

Rau: rozmowa z sekretarzem Blinkenem dotyczyła spotkania prezydentów USA i Rosji

2021-06-17 20:30

[ TEMATY ]

Rosja

Stany Zjednoczone

Zbigniew Rau

PAP

Szef MSZ Zbigniew Rau

Szef MSZ Zbigniew Rau

Szef MSZ Zbigniew Rau poinformował, że jego czwartkowa rozmowa z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem dotyczyła przede wszystkim spotkania prezydentów USA i Rosji. Prezydent Joe Biden jednoznacznie wskazał, że USA będą bronić strategicznej stabilności w stosunkach międzynarodowych - dodał.

Szef polskiej dyplomacji od czwartku przebywa z wizytą w Turcji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję