Reklama

Niedziela Rzeszowska

U św. Józefa na Górce Staromiejskiej

Ojciec Święty bł. Pius IX 8 grudnia 1870 r. ogłosił św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny patronem Kościoła powszechnego.

Niedziela rzeszowska 19/2021, str. VI

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Rok św. Józefa

Ks. Szymon Augustyn

Ołtarz główny kościoła św. Józefa w Rzeszowie

Ołtarz główny kościoła św. Józefa w Rzeszowie

W tamtym czasie Kościół przeżywał wielkie trudności, niepokoje i ataki związane z Wiosną Ludów, zjednoczeniem Włoch oraz upadkiem Państwa Kościelnego. Jako odpowiedź na obecne trudne czasy, które przeżywa Kościół i świat, papież Franciszek daje nam św. Józefa. Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny bp Jan Wątroba zawierzył w kościele na Staromieściu w Rzeszowie naszą diecezję.

Staromiejska świątynia i plac przykościelny to swoisty dom św. Józefa. Jego postać przybliża nam bogate wnętrze i otoczenie kościoła z Placem Fatimskim i Dróżkami św. Józefa. Ta symbolika mocno wpisuje się w trzecią odsłonę Tajemnicy Fatimskiej. W finalnej scenie światła św. Józef trzyma na rękach Dzieciątko Jezus i błogosławi świat. W XXI wieku odkryjmy tę piękną postać na nowo, dla Kościoła i każdej rodziny.

Reklama

Św. Józef ma szczególną rolę błogosławienia świata w sytuacjach najtrudniejszych, niezrozumiałych i dramatycznych. On prowadzi Kościół i świat przez największe ciemności i zamęty do największego Światła, którym jest Bóg. Kiedyś siostra Łucja pisała do kard. Caffarry, że ostatnia walka między szatanem a Bogiem rozegra się w Kościele o rodzinę i o małżeństwo. Widzimy ataki i próby zniszczenia małżeństwa i rodziny, a św. Józef – ten milczący wojownik, stanie przeciwko demonowi chroniąc wspólnoty domowe. Otrzyma całą moc Boga, aby przez błogosławienie, razem z Jezusem, którego będzie trzymał na swoich rękach, uratować każde małżeństwo i rodzinę, która mu się zawierzy. O to prosi św. Józef w objawieniach w Itapirandze, które zostały zatwierdzone przez Kościół.

Pielgrzymując do św. Józefa na Górkę Staromiejską w Rzeszowie, możemy doświadczyć głębokich przeżyć duchowych. Wędrując po dróżkach, kontemplując poszczególne stacje możemy rozmyślać nad jego codziennym życiem, zaczynając od pierwszej stacji, w której Bóg powierza św. Józefowi zadanie ziemskiego ojca wobec Syna Maryi. W kolejnej stacji zatytułowanej „Mąż Sprawiedliwy” św. Józef zachęca nas do oddawania Bogu i ludziom tego, co im się należy. Jest wzorem ojca rodziny, ucząc w tej stacji ojców czułej i mądrej miłości oraz prowadzenia dzieci ku właściwie rozpoznawanemu dobru. Podczas wędrówki dróżkami św. Józef ukazuje siebie jako obrońcę życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Jako mądry wychowawca wskazuje na wybór właściwych wartości w wychowaniu młodego pokolenia. Ten biblijny cieśla jest wzorem dla pracujących, by codzienna praca była wykonywana solidnie i z pełnym zaangażowaniem woli i umysłu. W przedostatniej stacji, jako patron dobrej śmierci, uczy nas umierania w przyjaźni z Jezusem i Maryją w stanie łaski uświęcającej. Kończymy wędrówkę dróżkami przy stacji, która ukazuje św. Józefa jako opiekuna Kościoła, który w ziemskim życiu był opiekunem Jezusa i podobnie teraz pragnie troszczyć się o wspólnotę Kościoła.

W tych niespokojnych czasach szukajmy ratunku u św. Józefa. On zaprasza każdego z nas do szczególnego oddania i zawierzenia mu swojego życia, by mógł wstawiać się za nami i chronić nasze małżeństwa, rodziny i cały Kościół. Zapraszamy Czytelników Niedzieli na Górkę Staromiejską do oddania siebie i powierzenia swojego domu św. Józefowi.

2021-05-05 07:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa do św. Józefa w Legnicy

Niedziela legnicka 4/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Rok św. Józefa

Ks. Waldemar Wesołowski

Życie religijne w parafii toczy się pod opieką św. Józefa

Życie religijne w parafii toczy się pod opieką św. Józefa

W ubiegłym roku, 8 grudnia, papież Franciszek ogłosił w Kościele Rok św. Józefa. Ma to związek ze 150. rocznicą ustanowienia św. Józefa patronem Kościoła.

W tym czasie można uzyskiwać odpusty, które możemy ofiarować za siebie lub za zmarłych. Pojawiać się będzie wiele inicjatyw modlitewnych związanych z obchodami tego roku. Również w naszej diecezji planowane są nabożeństwa i wspólne modlitwy. Jednym z miejsc, w których już rozpoczęły się modlitwy do św. Józefa jest parafia św. Józefa Opiekuna Zbawiciela, gdzie proboszczem jest ks. Daniel Gołębiowski.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Chodź i zobacz! Aby komunikować, trzeba spotykać osoby, tam gdzie są i takie, jakimi są – apeluje Papież w ogłoszonym dziś Orędziu na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce będziemy obchodzić 19 września.

Franciszek odnosi się w nim do jednego z zasadniczych problemów współczesnych mediów. Polega on na tym, że informacje coraz częściej powstają w redakcji, przed komputerem, jedynie na podstawie danych zaczerpniętych z agencji, z sieci społecznościowych, bez kontaktu z opisywaną rzeczywistością, bez spotkań z ludźmi i bez weryfikacji. W konsekwencji powstaje obraz spłycony i ujednolicony.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję