Reklama

Niedziela Przemyska

Diakonat to służba

W niedzielę Wniebowstąpienia Pańskiego, 16 maja, kiedy Kościół wspomina także św. Andrzeja Bobolę, w trzech parafiach naszej archidiecezji odbyły się święcenia diakonatu.

Niedziela przemyska 21/2021, str. III

[ TEMATY ]

święcenia diakonatu

Archiwum WSD Przemyśl

Nowi diakoni archidiecezji przemyskiej

Nowi diakoni archidiecezji przemyskiej

Wydarzenia, jakie miały miejsce w Ustrzykach Dolnych, Nozdrzcu i Wisłoku Wielkim wzbogaciły nasz lokalny Kościół o sześciu nowych diakonów. W tej szczególnej chwili upatrujemy wielki dar dla nas samych, mając nadzieję, iż przyniesiemy obfity owoc służąc przemyskiemu Kościołowi.

Z rąk metropolity przemyskiego abp. Adama Szala w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych święcenia przyjęli dk. Mariusz Fal oraz dk. Krzysztof Kawulka. Mszy św. koncelebrowanej w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Nozdrzcu przewodniczył natomiast biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Krzysztof Chudzio. Dzięki jego posłudze święcenia przyjęli dk. Adam Jakielaszek oraz dk. Sebastian Pilszak. W parafii św. Onufrego w Wisłoku Wielkim biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Stanisław Jamrozek udzielił święceń diakonatu dwóm pozostałym kandydatom: dk. Dominikowi Świetlakowi oraz dk. Sebastianowi Turkowi. Cieszymy się z faktu, że w tym roku udało się, mimo sytuacji epidemiologicznej, zorganizować święcenia na terenach parafii naszej archidiecezji, wracając tym samym do wieloletniej tradycji.

Reklama

Święcenia diakonatu to wyjątkowy moment w życiu każdego kleryka. Jest on zwieńczeniem pięcioletniej formacji, w czasie której alumn, dojrzewając zarówno pod względem intelektualnym, jak i osobowościowym, decyduje się na to, aby swoje życie poświęcić Panu Bogu. Można zobaczyć to szczególnie w trzech zobowiązaniach, które z tego faktu wynikają. Pierwszym z nich jest posłuszeństwo wyrażone względem biskupa diecezjalnego, polegające na gorliwym wypełnianiu powierzonych przez niego obowiązków. Drugie z nich stanowi modlitwa brewiarzowa za cały Kościół na świecie, którą odmawia się pięć razy w ciągu dnia. Ostatnim ze zobowiązań jest celibat, czyli bezżeństwo dla Królestwa Bożego. Dzięki niemu każdy diakon, jak i kapłan może zupełnie poświęcić się służbie Panu Bogu oraz drugiemu człowiekowi.

Aby pokrótce przedstawić zakres obowiązków, jakie niesie ze sobą sprawowanie zaszczytnej posługi diakona, niech posłużą słowa homilii obrzędowej, podczas których biskup zwraca się do wiernych: „Umocnieni darem Ducha Świętego, (diakoni) będą pomagać biskupowi i jego prezbiterom w posłudze słowa, ołtarza i miłości, okazując się sługami wszystkich. Jako słudzy ołtarza będą głosić Ewangelię, przygotowywać Ofiarę Eucharystyczną i rozdzielać wiernym Ciało i Krew Pańską”.

W tym szczególnym czasie pragniemy uwielbić Pana Boga za dary, którymi nas obdarzył, pozwalając nam tym samym pełnić służbę w przemyskim Kościele. Jednocześnie pragniemy podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do wzrostu naszego powołania. Szczególne słowa wdzięczności kierujemy pod adresem Rodziców, Rodzeństwa, wszystkich Księży zaangażowanych w naszą formację, a także ludzi dobrej woli, którzy wspierali nas modlitwą, cierpieniem oraz dobrym słowem. Mamy nadzieję, że przyjęty przez nas sakrament pozwoli nam coraz głębiej odkrywać piękno Pana Boga i ukazywać Go ludziom spotkanym na naszej drodze.

2021-05-18 10:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spoglądać na Maryję

Niedziela sosnowiecka 23/2020, str. I

[ TEMATY ]

święcenia diakonatu

diecezja sosnowiecka

Jarosław Ciszek

Nowi diakoni to wielka radość dla naszej diecezji

Nowi diakoni to wielka radość dla naszej diecezji

Do jednego z ważniejszych wydarzeń w życiu diecezji należy dzień święceń. 23 maja dwaj klerycy naszego Wyższego Sosnowieckiego Seminarium Duchownego w Częstochowie – Wojciech Jarczyk i Tomasz Jaskuła, przyjęli święcenia diakonatu.

Uroczystość miała miejsce w parafii jednego z kandydatów pw. św. Barbary w Jaworznie-Podłężu. Szafarzem święceń był pasterz kościoła sosnowieckiego bp Grzegorz Kaszak. – Nie byłoby tej dzisiejszej uroczystości, gdyby nie dwa seminaria – to wyższe, duchowne, ale też to, o którym św. Jan Paweł II mówił „seminarium domowe” – rodzina. Składam wyrazy szacunku i podziękowania dla rodziców. To dzięki wam zostało przekazane życie ludzkie, dzięki wam wzrastało i ubogacało się w wartości. To dzięki wam został przyjęty głos powołania: Pójdź za Mną! – mówił w kazaniu bp Grzegorz Kaszak.

CZYTAJ DALEJ

„Fatima” - film, który pomaga w przeżywaniu wiary

2021-09-22 09:24

[ TEMATY ]

Częstochowa

Fatima

Tygodnik Katolicki Niedziela

pokaz filmu

Karol Porwich/Niedziela

Wieczorem 21 września w Cinema City w Częstochowie odbył się specjalny przedpremierowy pokaz filmu „Fatima” w reżyserii Marco Pontecorvo. Na projekcję filmu mieszkańców Częstochowy zaprosił Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Przybyłych do częstochowskiego kina pracowników, czytelników i przyjaciół „Niedzieli” przywitał redaktor naczelny ks. Jarosław Grabowski. – „Fatima” to film z przesłaniem. Popularyzuje on Fatimę i przybliża jej tajemnice. Być może także pomoże pogłębić wiarę – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęło się diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

2021-09-22 19:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

pielgrzymka maturzystów

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymką maturzystów diecezji rzeszowskiej na Jasnej Górze rozpoczyna się tegoroczne diecezjalne spotkanie młodych z Matką Bożą Częstochowską.

Przez najbliższe miesiące, jeśli tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli, do Sanktuarium przybywać będą teraz uczniowie ostatnich klas szkół średnich, by zawierzyć nie tylko egzaminy, ale swoje dalsze wybory i życiową drogę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję