Reklama

Niedziela Świdnicka

Święto diecezji

O św. Stanisławie zapatrzonym w Chrystusa, wzorze wszystkich pasterzy, mówił bp Adam Bałabuch w uroczystość świętego patrona katedry, diecezji i naszej Ojczyzny podczas Mszy św. odpustowej 8 maja.

Niedziela świdnicka 21/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Stanisław Biskup i Męczennik

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Główny celebrans uroczystości odpustowej bp Adam Bałabuch, w asyście diakonów

Główny celebrans uroczystości odpustowej bp Adam Bałabuch, w asyście diakonów

Biskup pomocniczy diecezji przewodniczył w sobotnie południe Mszy św. w katedrze z racji przeżywanej uroczystości św. Stanisława ze Szczepanowa, którego patronem diecezji ustanowił w 2004 r. papież Jan Paweł II. W koncelebrowanej Eucharystii uczestniczyło 22 kapłanów oraz bp Marek Mendyk i bp Ignacy Dec. Obecnych było również 13 kanoników Świdnickiej Kapituły Katedralnej.

Zapłacił najwyższą cenę

W homilii bp Bałabuch porównał św. Stanisława do Dobrego Pasterza: – Był on jednym z tych pasterzy, których Duch Święty ustanowił, aby kierował Kościołem Boga, nabytym własną krwią Chrystusa – Najwyższego Pasterza. Mając zleconą tak wielką odpowiedzialność w Kościele, św. Stanisław był zapatrzony przede wszystkim w Chrystusa, wzór wszystkich pasterzy. Starał się za przykładem Chrystusa ogarniać miłością wszystkie owce, które zostały powierzone jego biskupiej pieczy. I kiedy trzeba było zapłacić najwyższą cenę w obronie owiec, oddać własne życie, nie skapitulował. Dlatego nie uląkł się ziemskiego władcy, chociaż musiał się liczyć z tym, że występując w obronie praw Kościoła i owiec, naraża się na utratę życia. I tak się stało. Podobnie jak Jezus poświęcił swoje życie za owczarnię – mówił bp Bałabuch.

Zauważył, że męczeństwo św. Stanisława przyczyniło się do umocnienia wiary w naszym narodzie, bowiem przez św. Stanisława w szczególny sposób Bóg wkroczył ze swoją mocą w życie ludu Bożego, żyjącego na polskiej ziemi.

Współcześni pasterze

Reklama

Następnie hierarcha zaznaczył, że dziś jest także wielu dobrych pasterzy, którzy bronią w sposób zdecydowany swojej owczarni. – Bronią przed siłami zła, które uderzają w królestwo Chrystusa, przez występowanie przeciwko życiu, zwłaszcza nienarodzonych dzieci. Siły zła próbują zniszczyć małżeństwo, które zgodnie ze stwórczym zamysłem Boga jest związkiem mężczyzny i kobiety. Uderzają w trwałość i świętość rodziny. Niszczy się młode pokolenie przez materializm, grzechy nieczystości czy niszczenie w ich sercach wiary i wrażliwości na zło – wymieniał biskup, podkreślając, że dobrzy pasterze bronili zawsze swojej owczarni przed cywilizacją, która odrzuca Boga. Jako przykład biskup wymienił św. Jana Pawła II, kard. Stefana Wyszyńskiego i wielu innych współczesnych dobrych pasterzy, którzy bronili i bronią wiernych nie tylko przed cywilizacją bez Boga i Jego przykazań.

Nominacje biskupie

Na zakończenie liturgii bp Marek Mendyk podpisał dekret ustanawiający nowy herb diecezji. Wręczono także trzy nominacje nowym kanonikom gremialnym Świdnickiej Kapituły Katedralnej: ks. kan. Dominikowi Ostrowskiemu – profesorowi liturgiki na PWT we Wrocławiu, ks. kan. Arkadiuszowi Chwastykowi – oficjałowi Sądu Biskupiego i proboszczowi z Jaworzyny Śl. oraz ks. kan. Markowi Mundziakiewiczowi – proboszczowi z Boboszowa. Nie zabrakło również serdeczności, życzeń i kwiatów dla bp. Adama Bałabucha, przeżywającego 13. rocznicę święceń biskupich, a także dla ks. prał. Stanisława Chomiaka, prepozyta Świdnickiej Kapituły Katedralnej, obchodzącego imieniny.

2021-05-18 10:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bądź z nami i błogosław

Niedziela łódzka 43/2021, str. I

[ TEMATY ]

relikwie

św. Stanisław Biskup i Męczennik

Piotr Drzewiecki

Relikwie św. Stanisława trafiły z Krakowa do Łodzi

Relikwie św. Stanisława trafiły z Krakowa do Łodzi

Męczennik ze Szczepanowa, biskup Krakowa, patron Polski – św. Stanisław od 21 października jest obecny w relikwiach w parafii Najświętszego Zbawiciela w Łodzi.

Uroczystego wprowadzenia doczesnych szczątków pierwszego polskiego męczennika dokonał metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Są to relikwie trzeciego biskupa, jakie posiada parafia. Pierwszymi były relikwie bł. Jakuba Strzemię, które 3 kwietnia 2019 r. wprowadził bp Edward Kawa, biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej. Jako drugie pojawiły się szczątki św. Józefa Bilczewskiego, zainstalowane 21 października 2020 r. przez abp. Mieczysława Mokrzyckiego, metropolitę lwowskiego. – Moim pragnieniem było, aby moja parafia miała relikwie. Wokół było ich coraz więcej, szczególnie św. Jana Pawła II. Bardzo chciałem mieć relikwie inne, takie „nietypowe”, ale bardzo ważnych świętych. Wszystko zaczęło się od bł. bp. Jakuba Strzemię. Wówczas nie myślałem o innych relikwiach. Jednak przy relikwiach błogosławionego postawiono banery, na których znalazły się wspaniałe słowa „mentora i odnowiciela” kultu bł. Jakuba – św. Józefa Bilczewskiego. Pomyślałem: „nie może być, aby św. bp Bilczewski nie był razem z Jakubem”. I tak się stało! Oczywiście obydwaj święci otrzymali nowe obrazy do kaplicy relikwii. Zawisły one z boku obrazu św. Stanisława, który wisiał tu jeszcze przed wojną. Dalej już było zwyczajnie – brakuje tylko tego ze środka, jego relikwie trzeba ściągnąć z Krakowa. I to także się udało – opowiada ks. kan. Grzegorz Klimkiewicz, proboszcz parafii Najświętszego Zbawiciela.

CZYTAJ DALEJ

Litania do św. Mikołaja

6 grudnia cały Kościół wspomina św. Mikołaja - biskupa. Dla większości z nas był to pierwszy święty, z którym zawarliśmy bliższą znajomość. Od wczesnego dzieciństwa darzyliśmy go wielką sympatią, bo przecież przynosił nam prezenty. Tak naprawdę zupełnie go wtedy jeszcze nie znaliśmy

LITANIA DO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

CZYTAJ DALEJ

Nie marnuj żywności!

2022-12-06 19:05

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Witold Hyla

ks. Witold Hyla

W gospodarstwach domowych rocznie marnuje się ok. 3 milionów ton żywności. Dużo kupujemy i dużo wyrzucamy, a przecież marnowanie jedzenia to grzech. Małą podpowiedź w tej kwestii daje nam ks. Witold Hyla, proboszcz z wrocławskiej Kleciny.

Po raz kolejny zaglądamy na klecińską plebanię, aby poznać recepturę na pasztet, który możemy uzyskać z tzw. odzysku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję