Reklama

Świat

Patriarcha Filaret do europosłów w Brukseli

O niedopuszczenie do wybuchu trzeciej wojny światowej zaapelował do europosłów w Brukseli prawosławny patriarcha kijowski i całej Rusi-Ukrainy Filaret. Zwierzchnik niekanonicznego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego (UKP PK) przemawiał 21 kwietnia do członków Komitetu Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego.

[ TEMATY ]

Unia Europejska

Ukraina

prawosławie

www.wikipedia.pl

Patriarcha Filaret, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego

Patriarcha Filaret, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego

W przemówieniu zwrócił uwagę, że jednym z zadań Kościołów jest zapobieganie wojnom i walka o pokój. To właśnie zadanie stało się głównym powodem jego przyjazdu do Brukseli – zaznaczył mówca. Podkreślił, że tylko powstrzymując agresora można zapobiec dalszemu pogarszaniu się sytuacji w Europie.

Filaret przypomniał, że Moskwa nie zadowoliła się zajęciem Krymu i rozpoczęła działania w Donbasie, a w dalszej kolejności mogą to być kraje nadbałtyckie, a także np. Rumunia i Polska. „Gdy Rosja rozpocznie wojnę z państwami NATO, będzie to oznaczało trzecią wojnę światową” – stwierdził z przekonaniem zwierzchnik UKP PK. Zapewnił przy tym, że Ukraińcy nie chcą walczyć z Rosjanami, ale muszą bronić się przed agresorami.

Podczas spotkania z europosłami gość z Kijowa wezwał także do wprowadzenia dla jego rodaków możliwości podróżowania do krajów Unii Europejskiej bez wiz. „Jest to potrzebne Ukraińcom do odwiedzania krajów europejskich, aby mogli zobaczyć, jak tam się żyje, zrozumieć, na czym polegają europejskie wartości chrześcijańskie, a następnie przenosić je na naszą ziemię” – uzasadnił swe stanowisko mówca. Dodał, że na drodze do osiągnięcia tego celu należy pokonać wszystkie trudności.

Reklama

Jednocześnie Filaret podkreślił, że ruch bezwizowy nie jest celem samym w sobie, gdyż jest nim przeniesienie demokratycznego sposobu życia na kontynencie na Ukrainę, aby ona także stała się członkiem Europy. A gdy to nastąpi, będzie to oznaczało umocnienie pokoju, „gdyż w tych warunkach Rosja nie może już występować przeciw Unii i demokracji, będzie zmuszona do przystosowania się do nowej sytuacji, do standardów europejskich” – wyraził przekonanie patriarcha Filaret.

Zwierzchnik największego niekanonicznego Kościoła prawosławnego na Ukrainie przebywa w Brukseli w dniach 20-23 kwietnia.

2015-04-22 16:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O roli Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej

[ TEMATY ]

Unia Europejska

Kościół Katolicki

Justyna Kastelik i Agata Jedynak

O perspektywach, wyzwaniach, problemach rozmawiali przez dwa dni w Krakowie przedstawiciele Kościoła, polityki, nauki, instytucji europejskich, będący uczestnikami XVIII międzynarodowej konferencji z cyklu „Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej”, która odbyła się w Międzynarodowym Centrum Kultury w dniach 5-6 października br.

Ta edycja konferencji poświęcona była zagadnieniom : Euro-społeczne, polityczne i gospodarcze spoiwo UE; Schengen – strefa stabilności i zewnętrzna granica UE; Praworządność – gwarancja silnej UE; Narodowość a tożsamość w Europie.

CZYTAJ DALEJ

Wzrasta liczba ofiar współczesnego niewolnictwa

2022-12-02 20:27

[ TEMATY ]

Watykan

niewolnictwo

PublicDomainPictures/pixabay.com

Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień na rzecz Zniesienia Niewolnictwa. Papież napisał na Twitterze, że wszyscy jesteśmy wezwani, do budowania odnowionego społeczeństwa zorientowanego na wolność, sprawiedliwość i pokój, aby przezwyciężyć wszelkiego rodzaju nierówności i dyskryminację, aby żaden człowiek nie zniewalał drugiego człowieka.

W ostatnich pięciu latach znacznie wzrosła liczba wymuszonych małżeństw oraz ilość niewolniczej pracy – podkreśla Międzynarodowa Organizacja Pracy. Agenda ONZ zaznacza, że zjawisko to dotyka całego globu.

CZYTAJ DALEJ

Rycerze Kolumba przygotowują nowe wsparcie dla Ukrainy

2022-12-03 10:40

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

pomoc dla Ukrainy

Family News Service

Rycerze Kolumba uruchamiają kolejną inicjatywę pomocy dla Ukrainy. Przed Świętami Bożego Narodzenia dotrą tam specjalne paczki pomocy przygotowane przez największą bratnią organizację katolicką na świecie. - Do tej pory udało się przekazać już 100 tysięcy paczek dla rodzin w Ukrainie. To dla nas istotny kamień milowy w tym, co możemy zrobić, by złagodzić ból mieszkańców Ukrainy – mówi Family News Service Patrick E. Kelly, Najwyższy Rycerz Rycerzy Kolumba.

Paczki świąteczne to jedna z najnowszych inicjatyw pomocy dla Ukrainy. Już wcześniej pomoc była niesiona nie tylko potrzebującym na terenie Ukrainy, ale również uchodźcom, którzy znaleźli schronienie w innych państwach. Teraz kolejne wsparcie przygotowano w Parafii św. Klemensa na Warszawskiej Woli, gdzie działa Rada 17050 Zakonu Rycerzy Kolumba.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję