Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków: artyści opowiadali o inspiracjach osobowością i nauczaniem Jana Pawła II

Sympozjum „Po jego śladach... Święty Jan Paweł II inspiracją dla artystów” odbyło się 22 kwietnia w Krakowie. Spotkanie to, to wyraz wdzięczności za życie Papieża, który patrzył na świat oczami artysty i którego z artystami łączyła szczególna więź. Podczas spotkania ludzie kultury i sztuki opowiadali o swych działalnościach artystycznych zainspirowanych nauczaniem i osobowością Ojca Świętego.

W związku ze zbliżającą się 1. rocznicą kanonizacji Papieża Polaka i ogłoszeniem 2015 Rokiem Świętego Jana Pawła II Biblioteka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie wraz z Katolickim Stowarzyszeniem „Civitas Christiana” Oddział w Krakowie zorganizowali sympozjum pt. „Po Jego śladach… Święty Jan Paweł II inspiracją dla artystów”.

„Sympozjum jest wyrazem wdzięczności za życie Jana Pawła II i Jego pontyfikat. Karol Wojtyła – św. Jan Paweł II - patrzył na świat oczyma artysty i kapłana z głęboką wiarą i miłością do Boga, człowieka i świata. Jego działalność twórcza, fascynacja sztuką jako drogą prowadzącą do Boga, sprawiły, że wielkiego Polaka łączyła z artystami szczególna więź” - podkreślali organizatorzy spotkania.

Reklama

Do udziału w sympozjum zostali zaproszeni znani twórcy, znawcy sztuki i ludzie nauki, którzy wygłosili referaty na temat swojej twórczości, działalności artystycznej i naukowej, zainspirowanej osobowością i nauczaniem Jana Pawła II. Powstałe dzieła są hołdem dla Papieża Polaka, świadectwem wiary artystów oraz wyrazem ich rozwoju duchowego.

„Sympozjum skierowane jest także do młodego pokolenia, by było ono świadkiem i uczestnikiem inicjatyw, które powstają pod wpływem osobowości, nauczania i świadectwa naszego wielkiego rodaka” - podkreślali uczestnicy.

Podczas spotkania ks. dr hab. Jan Machniak z Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie wygłosił wykład pt. „Wizja sztuki i artysty w refleksji teologicznej Karola Wojtyły Jana Pawła II”. Z kolei prof. dr hab. Krzysztof Dybciak z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie opowiedział o wielkich pisarzach w dialogu z Janem Pawłem II.

Reklama

W trakcie wydarzenia odbyła się również projekcja filmu „Testament Jana Pawła II – Pójdź za mną” w reżyserii Wandy Różyckiej – Zborowskiej.

Uroczystości towarzyszyła wystawa fotografii autorstwa Adama Bujaka oraz Andrzeja Jacka Stolarczyka – długoletniego fotoreportera Kurii Krakowskiej i rzeźby autorstwa prof. Czesława Dźwigaja. Sympozjum odbyło się w gmachu Biblioteki UPJPII w Krakowie, przy ul. Bobrzyńskiego 10.

Sympozjum objął patronatem kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, prezydent miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski, marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa oraz ks. infułat Jerzy Bryła, duszpasterz środowisk artystycznych archidiecezji krakowskiej. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło m. in. Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" w Krakowie.

2015-04-22 18:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Troska o dziedzictwo Jana Pawła II

To już jedenaście lat od śmierci Jana Pawła II. Wypada zastanowić się, co zrobiliśmy z tym dziedzictwem, nauczaniem, które nam pozostawił. Czy podołaliśmy zadaniu, czy ono nas nie przytłoczyło, czy potrafimy przekazać to doświadczenie tym, którzy przyjdą po nas. Jakie wartości zastosowaliśmy we własnym życiu. Nie budujcie mi pomników – apelował za życia, ale i tak powstało ich wiele. Są potrzebne, by w najprostszy sposób wyrażać hołd, przy różnych okazjach. Są też inne dzieła, ogromne i mniejsze.

CZYTAJ DALEJ

Karteczki w brewiarzu, czyli Biblia w życiu bł. kard. Wyszyńskiego

2022-01-23 08:41

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Pismo Święte

ks. Stefan Wyszyński

Instytutu Prymasowski Kard. Stefana Wyszyńskiego

Słowo Boże było inspiracją życia i nauczania bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Prymas znakomicie znał Pismo Święte, modlił się psalmami, a w brewiarzu nosił małe karteczki z biblijnymi cytatami.

Niedziela 23 stycznia jest Niedzielą Słowa Bożego. Jak podkreśla papież Franciszek Pismo Święte wskazuje tym, którzy się w nie wsłuchują drogę do trwałej i autentycznej jedności. Życie i nauczanie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego inspirowane było Słowem Boga, a oryginalne przekazywanie prawd biblijnego Objawienia poruszało serca i dawało nadzieję. Przypominamy najważniejsze fragmenty wypowiedzi Prymasa Tysiąclecia, dla których natchnieniem i źródłem była Biblia.

CZYTAJ DALEJ

Koncert ekumeniczny w toruńskim ratuszu

2022-01-23 20:30

Renata Czerwińska

W toruńskim ratuszu odbył się koncert ekumeniczny w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję