Reklama

Uczelnia Międzymorza

Collegium Intermarium to pierwsza uczelnia zarejestrowana po wielkiej reformie szkolnictwa wyższego. Jej misją jest budowanie platformy współpracy między akademikami państw regionu Międzymorza.

Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris otwiera w Warszawie nową uczelnię – Collegium Intermarium. Celem projektu jest powołanie do istnienia ważnego ośrodka intelektualnego oddziaływania na przyszłość Polski i Europy Środkowej, a uczelnia ma być kuźnią elit dla całego regionu Międzymorza. – Widzimy kryzys wielu ośrodków akademickich i chcielibyśmy działać na rzecz odbudowy wartości w nauce. Nasza uczelnia to rodzaj platformy, ale również próba konsolidacji środowiska naukowców, dla których klasyczne i konserwatywne wartości nadal są ważne – mówi Niedzieli dr Tymoteusz Zych, rektor Collegium Intermarium.

Kuźnia kadr

Studentów do nowej uczelni ma przyciągnąć międzynarodowa kadra naukowców, którzy nie boją się przyznać do prawicowych poglądów. Oprócz prawników i naukowców z Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris w gronie kadry akademickiej jest księżna prof. dr Ingrid Detter de Frankopan, która była doradcą św. Jana Pawła II. Wśród wykładowców uczelni są także: rektor Uniwersytetu Macieja Korwina w Budapeszcie prof. András Lánczi, francuski teoretyk prawa Grégor Puppinck czy chorwacki myśliciel i parlamentarzysta Stephen Bartulica. Zajęcia będą prowadzić również sędziowie oraz doświadczeni prawnicy praktycy.

Reklama

Flagowym kierunkiem tej uczelni są studia prawnicze, na które już trwa rekrutacja. Uruchomiony też został pierwszy w Europie Środkowej program anglojęzycznych studiów podyplomowych poświęcony problematyce praw człowieka. – Chcemy odbudować to, co nasza europejska i zachodnia kultura akademicka przez wieki wypracowała, a co jest spychane na margines i poddawane ostrej cenzurze. Naszym celem jest wolność akademicka i nauka oparta na dążeniu do takich klasycznych wartości, jak prawda, dobro i piękno – wskazuje dr Zych. – Uczelnia ma emanować na inne ośrodki akademickie w naszej części Europy. Ma być kuźnią dobrze wykształconych kadr i zalążkiem międzynarodowej współpracy opartej na wspólnych wartościach.

Klasyczne wartości

Region Międzymorza jest rosnącą alternatywą i konkurencją dla gospodarek Europy Zachodniej, ale także potrzebuje alternatywy w dyskursie akademickim. Europa Środkowa nie jest tak bardzo wyjałowiona z tradycyjnych wartości, co również może być bardzo dobrą płaszczyzną ponadnarodowego porozumienia i współpracy. – Mamy wspólną historię losów, gdy inne mocarstwa i totalitaryzmy próbowały nam narzucić siłą swoje przekonania. Mamy już „przeciwciała”, albo – używając modnej terminologii – jesteśmy skutecznie „zaszczepieni” na różne obce i niebezpieczne dla nas ideologie – podkreśla Tymoteusz Zych.

Nowa uczelnia będzie się opierać na doświadczeniu organizacji eksperckich i think tanków, w tym Instytutu Ordo Iuris, który od wielu lat starał się współtworzyć środowisko dydaktyczne i naukowe. Obok edukacji jej zadaniem jest stworzenie platformy odważnych badań dotyczących kluczowych wyzwań społecznych, prawnych i ekonomicznych, stojących przed naszym regionem. – Chcemy przywrócić do mainstreamu żywą myśl opartą na klasycznych i chrześcijańskich wartościach – mówi rektor nowej międzynarodowej uczelni. – Nikogo nie będziemy cenzurować i będziemy otwarci na wszystko, co jest rozumne.

Czołowi politycy regionu

Reklama

Obok studiów prawniczych uczelnia już w pierwszym roku swojej działalności uruchamia specjalistyczne studia podyplomowe dla doświadczonych prawników. Przygotowała także program studiów z zakresu retoryki adresowany do uczestników życia publicznego.

Collegium Intermarium otworzy podczas konferencji inauguracyjnej 28 maja minister edukacji, nauki i szkolnictwa wyższego prof. Przemysław Czarnek. Wśród panelistów znajdą się czołowi politycy naszego regionu, m.in. były prezydent i premier Czech Václav Klaus, wicepremier Piotr Gliński i minister sprawiedliwości Węgier Judit Varga.

2021-05-26 08:01

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: wiara w Jezusa nie może być przedmiotem targów

2021-08-04 10:16

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Kiedy mówi się o Ewangelii i jej możliwych zakłóceniach, nie idzie się na kompromisy: wiara w Jezusa nie jest towarem, o który trzeba się targować” – powiedział Franciszek podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Po tradycyjnej lipcowej przerwie Ojciec Święty wznowił audiencje ogólne. W sierpniu odbywają się one w auli Pawła VI.

Franciszek wygłosił dziś trzecią z kolei katechezę na temat Listu do Galatów. Podkreślił w niej całkowite skoncentrowanie św. Pawła na misji ewangelizacyjnej, której Apostoł poświęca się całych sił. Dlatego zrozumiały jest jego smutek, gdy dostrzega, że adresaci jego przepowiadania zamiast przyjąć głoszone przezeń przepowiadanie, myślą o przyjęciu jakiejś innej „ewangelii”, orędzia wypaczającego prawdziwą Ewangelię, łudząc się, że jest ono komplementarne względem orędzia Pawła.

CZYTAJ DALEJ

Świdnicka Kuria wydała oświadczenie w sprawie publikacji „Faktu” dotyczącej bp. Deca

2021-08-04 12:54

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Ignacy Dec

„Świdnicka Kuria Biskupia stanowczo protestuje przeciwko nieprawdziwym informacjom, szkalującym księdza biskupa Ignacego Deca, które pojawiły się w dniu 4 sierpnia 2021 r. w gazecie „Fakt” (s. 10) oraz na stronie internetowej www.fakt.pl („Skandal w diecezji”)” – czytamy w oświadczeniu. Dementuje w nim nieprawdziwe informacje zamieszczone na łamach dziennika.

Dalej informuje, że „w publikacjach tych nieprawdziwe jest, jakoby biskup Ignacy Dec oskarżył proboszcza o posiadanie nieślubnego dziecka, ani że miałby to zrobić znienacka. Podejrzenia dotyczące tej kwestii sięgają lat 80, kiedy to jeszcze nie było diecezji świdnickiej, i w żadnej mierze nie stanowiły istotnego motywu odwołania ks. Trybulca z funkcji proboszcza. Ze strony biskupa nie było też żadnych oskarżeń o oszustwa. Także Sąd Cywilny nie zajmował się żadnymi oszustwami, które pozwani mieliby zarzucać powodowi. Prawdziwe motywy skutecznego odwołania proboszcza są znane zainteresowanemu oraz Stolicy Apostolskiej”.

CZYTAJ DALEJ

Nośwarniyjse

2021-08-04 12:15

Piotr Twardowski

    W Białym Dunajcu wybrano Nośwarniyjsom Góraleckę 2021.

    Została nią mieszkanka tejże miejscowości - Natalia Karciarz. Zwyciężczyni otrzymała koronę z rąk swojej poprzedniczki – Ewy Piszczek. Wybory odbyły się po dwuletniej przerwie. O tytuł najbardziej zaradnej gospodyni góralskiej rywalizowało w tym roku siedem panien. Podczas konkurencji konkursowych musiały wykazać się różnymi tradycyjnymi umiejętnościami m.in. ścieleniem łóżka, szyciem, wiązaniem gorsetu i kierpiec, tańcem i śpiewem góralskim. Występy kandydatek oceniało jury.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję