Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Historia związana z Bogiem

W Istebnej sprawowano Mszę św. w intencji żywych i zmarłych mieszkańców Istebnej i Jaworzynki w 400-lecie początków wsi i zapisu pierwszych osadników w Urbarzu Cieszyńskim.

Niedziela bielsko-żywiecka 26/2021, str. IV

[ TEMATY ]

koncert

Istebna

Jacek Kohut

Występ jednego z zespołów

Występ jednego z zespołów

Eucharystia celebrowana w kościele Dobrego Pasterza zainaugurowała Rok Górali w Województwie Śląskim. Przewodniczył jej pochodzący z Istebnej ks. Damian Suszka w koncelebrze z dziekanem i proboszczem ks. Tadeuszem Pietrzykiem, administratorem z Jaworzynki Trzycatka ks. Markiem Modzelewskim i o. Antonim Rojkiem, franciszkaninem, z pustelni w Jaworzynce Śliwkuli. W kazaniu ks. Damian Suszka podkreślił, że wierni dziękują tutaj Panu Bogu za łaski dla górali. – Cała nasza historia związana jest z Panem Bogiem i religią, Kościołem i wiarą, które zawsze kształtowały naszą historię, sumienia, kulturę i tradycję. Widać to w dziełach rzeźbiarzy, malarzy, koronczarek – podkreślił.

Reklama

We Mszy św. prócz górali uczestniczyli przedstawiciele władz lokalnych i państwowych, delegacje, poczty sztandarowe. Śpiewał zespół Istebna. Aneta Legierska z Gminnego Ośrodka Kultury zaznaczyła, że 400 lat temu Trójwieś była porośnięta dziką roślinnością. Pojawili się górale, pasterze, wołosi, którzy ogromnym wysiłkiem karczowali te tereny i budowali prowizoryczne domki, by zapewnić bliskim pożywienie. Tak powstawały osady w Trójwsi. Później przyszła wiara katolicka. – Dziś nadal nosimy strój góralski i możemy cieszyć się pięknem, jakim jest tradycja, spuścizna i wiara przodków – mówiła. A wójt gminy Istebna Łucja Michałek dodała, że dla górali najważniejszy jest Pan Bóg i zaapelowała, żeby bronić katolickiej wiary i wartości, i umieć trwać w tym, co przekazali ojcowie.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed życzył, by Chrystus zwyciężał tutaj i całym kraju. Przewodniczący Sejmiku Śląskiego Jan Kawulok wyraził nadzieję, że Rok Górali przybliży tradycję i oprze kulturę na Bogu. Członek zarządu województwa śląskiego Beata Białowąs odczytała list marszałka Jakuba Chełstowskiego, który napisał, że górale byli i są na pierwszej linii wiary i wartości zaszczepionych im przez ich ojców. Wójt wręczyła proboszczom jubileuszowe stuły, a ministrowi S. Szwedowi – bruclik, kapelusz i koszulę.

Po Mszy św. zaśpiewały zespoły ludowe oraz kapele pod kierownictwem Zbigniewa Wałacha. Uczestnicy mogli zwiedzić wystawę jubileuszową w Gminnym Ośrodku Kultury i pokosztować specjałów przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich: Istebnianki i Jaworzyncianki.

2021-06-22 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zamek Królewski w Warszawie - Czekając na światło

ZAMEK KRÓLEWSKI W WARSZAWIE

CZEKAJĄC NA ŚWIATŁO

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiony prymas Wyszyński jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - rozmowa z dr Ewą K. Czaczkowską

2021-09-18 10:59

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

- Beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego jako prymasa, biskupa i duchownego jest ważnym znakiem na dziś w kontekście problemów, które przeżywa Kościół czy duchowieństwo. Jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - mówi w pobeatyfikacyjnej rozmowie z KAI, dr Ewa K. Czaczkowska, autorka trzech książek o Prymasie Tysiąclecia: „Kardynał Wyszyński. Biografia”, „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość” oraz „Będziesz miłował….Krótka historia życia Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski”, przeznaczonej dla dzieci.

Łukasz Kaczyński (KAI): Dlaczego beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się w zeszłą niedzielę, powinna głęboko odcisnąć się w sercach Polaków?

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa

2021-09-19 14:56

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa i przyjęli to w imię tzw. tolerancji; uwłacza to godności człowieka - powiedział w niedzielę na Jasnej Górze podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

We mszy św. odprawianej na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego arcybiskupa Józefa Kupnego - krajowego duszpasterza Ludzi Pracy - brali udział przedstawiciele różnych branż i zawodów, przede wszystkim członkowie NSZZ „Solidarność”. Jak co roku do Częstochowy przyjechali też członkowie rodziny ks. Jerzego Popiełuszki – patrona „S”, który zainicjował spotkania robotników na Jasnej Górze, a także przedstawiciele rządu, parlamentu oraz regionalnych władz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję