Reklama

Nominacja

Nowy ordynariusz diecezji legnickiej

Niedziela Ogólnopolska 27/2021, str. 5

AS

Bp Andrzej Siemieniewski

Bp Andrzej Siemieniewski

Biskup Andrzej Siemieniewski, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej, został ordynariuszem diecezji legnickiej. Jest profesorem nauk teologicznych, doktorem habilitowanym teologii duchowości Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu oraz doktorem teologii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu Angelicum w Rzymie. Nowy ordynariusz legnicki jest również delegatem KEP ds. Ruchu Rodzin Nazaretańskich, członkiem Zespołu ds. kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną oraz członkiem Rady Naukowej KEP.

Biskup Andrzej Siemieniewski od 2006 r. był biskupem pomocniczym archidiecezji wrocławskiej, w której był odpowiedzialny m.in. za wspólnoty charyzmatyczne.

Ksiądz Piotr Nowosielski, redaktor odpowiedzialny Niedzieli Legnickiej, tak wspomina swojego kolegę rocznikowego:

– Był taki zwyczaj, że klerycy I roku przyjeżdżali w połowie września, aby lepiej poznać rytm codziennego życia seminarium. Któregoś wieczoru, kiedy chodziliśmy po budynku, wszedłem do jednej z sal, gdzie na miejscu wykładowcy siedział kleryk Andrzej z jakąś książką i zeszytem. Zdziwiony zapytałem: Co kolega tu robi? W odpowiedzi usłyszałem: Tłumaczę sobie. Dopytywałem: A co? – A taką książkę z angielskiego – odpowiedział. Stanąłem jak wryty. Dopiero po pewnym czasie dowiedziałem się, że Andrzej przyszedł do seminarium po okresie nauki na politechnice i po pobycie w Stanach Zjednoczonych, stąd ta biegła znajomość języka. Potem miałem okazję przez pół roku mieszkać w jednym pokoju razem z klerykiem Andrzejem i czterema innymi kolegami. Już wiedzieliśmy trochę więcej o sobie, ale nasz kolega nigdy nie dawał odczuć jakiejś swojej wyższości, a wręcz przeciwnie, nigdy nie odmawiał pomocy w zrozumieniu jakichś tematów z wykładów.

2021-06-29 13:49

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sudan Południowy/ Papież: odłóżmy broń nienawiści i zemsty

2023-02-05 10:34

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Na zakończenie wizyty w Sudanie Południowym papież Franciszek odprawił w niedzielę w stolicy kraju Dżubie mszę, w której uczestniczyło ponad 100 tysięcy osób. Odłóżmy broń nienawiści i zemsty - apelował.

W homili papież powiedział, że wierzący są powołani do tego, by w radości, z wdzięcznością dawać świadectwo o przymierzu z Bogiem, pokazując, że "jesteśmy ludźmi zdolnymi do tworzenia więzi przyjaźni, do życia w braterstwie, do budowania dobrych relacji międzyludzkich, by nie dopuścić do tego, by zapanowało zepsucie zła, choroba podziałów, brud nieuczciwych interesów, plaga niesprawiedliwości".

CZYTAJ DALEJ

Być solą ziemi i światłem świata

Niedziela Ogólnopolska 6/2020, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe.Stock.pl

Dzisiejsza Liturgia Słowa zachęca nas do ponownej refleksji nad tym, czym jest chrześcijańskie świadectwo wiary. Święty Paweł pisze, że być uczniem Chrystusa to nie błyszczeć słowem i mądrością, by nie okazało się, że zamiast Chrystusa niesiemy siebie. Kiedy jesteśmy postawieni na świeczniku, potrzebujemy autentycznej pokory, która w św. Pawle przejawiała się w prawdzie o własnej słabości i bojaźni. Rzec by można współczesnym językiem, że Paweł, głosząc Ewangelię, miał po prostu tremę – świadom wielkiej odpowiedzialności, która została na nim złożona. Głosząc Chrystusa, chciał ukryć niejako siebie samego, tak by nasza wiara opierała się wyłącznie na Bogu, a nigdy na człowieku, który przecież może być zawodny.

CZYTAJ DALEJ

Kto napisze dokument końcowy zgromadzenia kontynentalnego w Pradze?

2023-02-05 19:03

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Sześć osób, w tym jeden Polak, ks. Mirosław Tykfer, znalazło się w komitecie redakcyjnym, który napisze dokument końcowy europejskiego synodalnego zgromadzenia kontynentalnego, jakie rozpocznie się dziś wieczorem w stolicy Czech, Pradze.

Listę członków komitetu otwiera o. Giacomo Costa, włoski jezuita, konsultor Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów, który kierował ekipą przygotowującą dokument roboczy na etap kontynentalny. W 2018 roku był sekretarzem specjalnym zgromadzenia Synodu Biskupów na temat młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję