Reklama

Obserwator

PO POŻARZE
Pomoc dla pogorzelców

Pomoc dla Nowej Białej na polskim Spiszu, gdzie ogień uszkodził kilkadziesiąt budynków, trwa. Obok państwa pomoc i wparcie okazują mieszkańcy Małopolski. W ostatnią niedzielę zbiórkę przeprowadzono w parafiach archidiecezji krakowskiej. Arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, wzywając do modlitwy i składania datków, powiedział o konieczności solidarności, okazania serca pogorzelcom. Pomoc zorganizował Urząd Gminy Nowy Targ i lokalny portal informacyjny nowabiala24.pl . Górale z Podhala przywożą materiały budowlane. Przekazali je m.in. mieszkańcy Podczerwonego i pracownicy Lasów Państwowych. Mieszkańcy Alwerni przywieźli z kolei 30 ton materiałów budowlanych, 10 ton paszy i żywność.

Ogień uszkodził 25 domów, w których mieszkało 27 rodzin, a także zabudowania gospodarcze. Rannych zostało dziewięć osób: trafiły do szpitali w Zakopanem i Nowym Targu.

Do wydarzeń w Białej odniósł się papież Franciszek: – Prośmy o łaskę pocieszenia, umocnienia i ludzkiej solidarności dla tych, którzy stracili domy i gospodarstwa – zachęcił w czasie audiencji ogólnej. Życzył też spokojnego lata, przeżywanego w obecności Boga, w Duchu Świętym.
j.k.

NOWY CYKL
Drogą Apostoła

Podczas audiencji ogólnych papież Franciszek rozpoczął nowy cykl katechez, oparty na tematach, które św. Paweł podejmuje z swoim Liście do Galatów. – Obok odniesień pozwalających poznać nawrócenie i oddanie na służbę Jezusa Chrystusa – zwraca uwagę papież – Apostoł porusza również tematy bardzo ważne dla wiary, takie jak wolność, łaska i chrześcijański sposób życia, które pozostają wciąż aktualne, ponieważ dotykają wielu aspektów życia dzisiejszego Kościoła. (...) Droga wskazana przez Apostoła jest wyzwalająca i pozostaje wciąż nową drogą Jezusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego; jest drogą głoszenia, które realizuje się przez pokorę i braterstwo; jest drogą cichej i posłusznej ufności, że Duch Święty działa w każdej epoce Kościoła.
j.k.

Reklama

WŁOCHY
Własną drogą

Biskupi jeszcze w tym roku planują rozpocząć własną drogę synodalną. Obejmuje ona konsultacje z wiernymi, omawianie ich efektów przez hierarchów, syntezę zagadnień i przekazanie ich wiernym oraz ocenę efektów synodu na szczeblu krajowym. Proces ma trwać 5 lat, w Niemczech natomiast droga synodalna została rozpisana na 2 lata. Biskupi chcą się odnieść do rzeczywistości postpandemicznej, kościelnej i duszpasterskiej oraz do perspektyw ekonomicznych wiernych, którym – jak diagnozują – zagraża narastające ubóstwo i osamotnienie. Wiele włoskich diecezji jeszcze przed pandemią borykało się z kłopotami finansowymi, a pandemia tylko pogorszyła tę sytuację. W odróżnieniu od Niemców Włosi nie zamierzają dyskutować o demokratyzacji urzędów czy „święceniach” kobiet. Papież Franciszek zachęcał włoskich hierarchów do takiej drogi, namawiał do czerpania z adhortacji apostolskiej Evangelii gaudium oraz ze swojego przemówienia dotyczącego reformy Kościoła we Florencji w 2015 r. Powiedział wówczas, że lubi „niespokojny Kościół włoski”, który jest coraz bliżej człowieka opuszczonego, zapomnianego, niedoskonałego. Papieski doradca – o. Antonio Spadaro cytuje Ojca Świętego, który wskazuje biskupom, że proces synodalny jest „uprzywilejowanym miejscem rozeznania, gdzie, jeśli Duch Święty jest w działaniu, uderzy w stół, wywróci go i zacznie na nowo”.
w.d.

KUBA
Sprzeciw

Biskupi sprzeciwiają się narzucaniu przez władze państwowe ideologii gender. Napisali o tym w przesłaniu do rodzin, które jest reakcją na rezolucję Ministerstwa Edukacji nt. programu edukacji seksualnej. „Dyrektywa ministerstwa – napisali biskupi – wzbudziła liczne wypowiedzi, obawy, opinie i krytykę ze strony rodziców, osób prywatnych i różnych wyznań religijnych, dostrzegających z niepokojem w treściach tego dokumentu wpływ ideologii gender, która mogłaby się u nas zakorzenić, oddalając nas od naszej historii i tradycji kulturowej”. Hierarchowie uważają za konieczne informowanie społeczeństwa jasnym i prostym językiem o tym, czym jest ideologia gender. Mianowicie, że pretenduje ona do miana wiedzy naukowej, a w rzeczywistości jest zamkniętym systemem myślowym, że zaciera różnice między mężczyznami i kobietami, że człowiek rzekomo może wybrać swoją tożsamość seksualną niezależnie od swojej płci biologicznej. Takie podejście – zauważają kubańscy biskupi – pustoszy fundament rodziny.
j.k.

Reklama

HISZPANIA
Eutanazja

Ustawa legalizująca eutanazję w przypadku ciężkiej i nieuleczalnej choroby, która wywołuje stałe i niedające się znieść cierpienie, została uchwalona 25 czerwca bez konsultacji społecznych. W akcie sprzeciwu wobec nowego prawa madrycka młodzież zorganizowała akcję modlitewną pod hasłem: „Tydzień dla życia” (1Semanaporlavida). Akcja odbywała się w formie łańcucha modlitewnego. Rozpoczynała się codziennie o godz. 7.30 i kończyła o 21. Jej uczestnicy wybierali sobie 30 minut i tam, gdzie akurat się znajdowali, odmawiali Różaniec. Chodziło o to, by od rana do wieczora przez cały tydzień nieustannie trwała modlitwa. Według portalu VaticanNews.va, ustawa budzi wiele wątpliwości natury prawnej – przeciwnicy wskazują na jej niezgodność z konstytucją. Hiszpański episkopat apeluje o tworzenie tzw. testamentów życiowych, w których zaznacza się, że nie chce się być poddanym eutanazji, aby nie paść ofiarą nowego prawa wbrew własnej woli.
w.d.

WATYKAN
Ofensywa gender

Stolica Apostolska ostrzega przed forsowanym we Włoszech, kontrowersyjnym projektem prawa o tzw. homotransfobii, który czeka na zatwierdzenie przez włoski Senat. Watykan poinformował włoski rząd, że przyjęcie projektu ustawy w obecnej formie uzna za pogwałcenie traktatów laterańskich, regulujących stosunki między państwami. W nocie przekazanej Włochom Watykan wyraża obawy, że projekt ogranicza wolność słowa i sumienia organizacji, stowarzyszeń i szkół katolickich. Włoskie media zwracają uwagę na bezprecedensowy charakter takiego kroku ze strony watykańskiej dyplomacji. Podobne zarzuty stawia projektowi włoska centroprawica. Argumentuje, że ustawa przewiduje surowe kary za manifestowanie transfobii i homofobii, przy czym nie precyzuje, na czym takie przestępstwo miałoby polegać. Pojawiły się obawy, że sam sprzeciw wobec legalizacji związków jednopłciowych może być uznany za przestępstwo. Inne zarzuty dotyczą obaw o wprowadzanie teorii genderowych w proces nauczania i do podręczników szkolnych.
w.d.

Reklama

USA-ROSJA-UKRAINA
Gorące lato?

Czy Rosja zrezygnowała z opanowania kolejnych rejonów Ukrainy? Nie ma co na to liczyć. – Rosja nie przestanie destabilizować sytuacji przy ukraińskich granicach – uważa były dowódca generalny armii USA w Europie Ben Hodges. – Moskwa nie zrezygnowała z planów okupacji Mariupola, Berdiańska i Odessy. Zatrzyma się dopiero wtedy, gdy ktoś ją powstrzyma. Teraz kontynuuje prowokacje w związku z niewystarczająco ostrą odpowiedzią społeczności międzynarodowej na poprzednie przypadki złamania przez nią norm prawa międzynarodowego – stwierdził generał podczas konferencji organizowanej przez German Marshall Fund w Waszyngtonie. Zdaniem Hodgesa, Rosjanie pójdą naprzód. – Uważam, że niestety, właśnie to będzie się działo latem na Ukrainie. Będzie ono gorące zwłaszcza wokół Morza Azowskiego – ostrzegł wojskowy. – Na razie Rosjanie mają rację, wierząc w to, że niczego nie zrobimy w odpowiedzi. To dla nas wyzwanie: przekonać ich, że jesteśmy gotowi – podkreślił generał.
w.d.

RAPORT
Dzieci łatwym celem

W trakcie wojen w takich krajach, jak: Jemen, Afganistan, Somalia czy Birma/Mjanma, przemoc wobec dzieci jest na alarmująco wysokim poziomie – ostrzega sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych w dorocznym raporcie dla Rady Bezpieczeństwa na temat dzieci w konfliktach zbrojnych. ONZ dopatrzyła się w 2020 r. prawie 24 tys. przypadków przemocy wobec dzieci w miejscach konfliktów zbrojnych. Sytuacja niepełnoletnich jest najgorsza w Afganistanie, Demokratycznej Republice Konga, Somalii, Syrii oraz Jemenie. Do lokalnych oddziałów w toczących się konfliktach zbrojnych rekrutowano prawie 7 tys. dzieci.
j.k.

Reklama

WĘGRY-UE
Groteskowa Unia

Komisja Europejska podejmie działania przeciwko Węgrom w związku z planowanymi nowymi restrykcjami dotyczącymi praw osób LGBT.

Węgierski parlament zatwierdził bowiem ustawę, która zakazuje rozpowszechniania w szkołach materiałów promujących homoseksualizm lub zmianę płci. Wprowadzona zmiana spotkała się z protestami i krytyką ze strony grup obrony praw człowieka i partii opozycyjnych. – Węgierski projekt ustawy to wstyd – powiedziała dziennikarzom w Brukseli szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Podkreśliła, że UE nie pójdzie na kompromis w kwestii zasad takich jak godność ludzka, równość i poszanowanie praw człowieka. Niemcy, Holandia, Francja, Irlandia, a szczególnie Szwecja potępiły Węgry z powodu tej ustawy. Szwedzki minister określił ją jako groteskową.
j.k.

SONDAŻ
Nie chcą imigrantów

Większość Amerykanów opowiada się za bardziej restrykcyjną polityką imigracyjną i ograniczeniem napływu nielegalnych imigrantów – wynika z najnowszego sondażu Uniwersytetu Harvarda oraz ośrodka Harris. Dwie trzecie ankietowanych opowiedziało się za wprowadzeniem dodatkowych restrykcji utrudniających napływ nielegalnych imigrantów oraz za tym, by zatrzymani na południowej granicy byli odsyłani do Meksyku. Od października ubiegłego roku na południowej granicy USA zatrzymano 900 tys. osób, najwięcej od ponad dekady. 40% nielegalnych imigrantów stanowią Meksykanie.

Tymczasem w pierwszych miesiącach urzędowania Joe Biden anulował część rozporządzeń wprowadzonych przez Donalda Trumpa. Są wśród nich: nakaz pozostania w Meksyku osób ubiegających się o azyl w USA do czasu wydania decyzji w ich sprawie, zakaz imigracji z kilku krajów muzułmańskich oraz rozdzielania dzieci od rodziców przez służby imigracyjne.
w.d.

Reklama

SAHEL
Dżihadyści w natarciu

Francja po 10 latach kończy operację zabezpieczania i stabilizowania dawnych francuskich kolonii. – Francja nie może zastępować tu władz państwowych – ogłosił prezydent Emmanuel Macron. Do końca czerwca, po konsultacjach z USA i krajami europejskimi, Pałac Elizejski miał podać dokładny kalendarz wycofywania wojsk i ewentualnie kształt sił, które pojawią się na ich miejscu. Francja wysłała żołnierzy do obrony stolicy Mali – Bamako przed nadciągającymi dżihadystami w 2013 r. za rządów François Hollande’a. Operacja Serwal stopniowo przekształciła się jednak w szerszą interwencję, dziś jest w nią zaangażowanych – także w innych krajach dawnego francuskiego imperium: Nigrze, Burkina Faso, Czadzie i Mauretanii – ponad 5 tys. Francuzów. To obszar 5 mln km2 zamieszkany przez przeszło 40 mln osób. W operacji w Sahelu, która nie przynosi efektu (dżihadyści są w natarciu) zginęło już ponad 50 francuskich żołnierzy. Interwencja nie jest popularna we Francji, co ma znaczenie przed wyborami prezydenckimi w przyszłym roku. /w.d.

POSTĘPY POSTĘPU
„Nie” dla białych

Brytyjska telewizja publiczna zamieściła ogłoszenie, dotyczące prestiżowego rocznego stażu na stanowisku ds. zarządzania produkcją w jej filii w Glasgow. Okazuje się jednak, że o stanowisko nie mogą się ubiegać biali kandydaci. Staż jest dostępny wyłącznie dla osób „czarnoskórych, Azjatów oraz zróżnicowanych etnicznie”. Reklama została opublikowana w internecie przez firmę Creative Access, która obrała sobie za cel zwiększenie liczby mniejszości etnicznych pracujących w mediach i branżach kreatywnych. Stanowisko to jest atrakcyjne dla młodych ludzi, którzy chcą rozpocząć karierę w TV. Pozwoli na pracę w najpopularniejszych programach BBC. Ogłoszenie wpisuje się w plan BBC zaprezentowany na początku roku, który dotyczy różnorodności i integracji. Nadawca zobowiązał się, że załoga stacji będzie się składać w połowie z kobiet, w 20% z mniejszości etnicznych oraz w 12% z osób niepełnosprawnych, „by lepiej odzwierciedlać społeczeństwo” Wielkiej Brytanii.
j.k.

Reklama

USA
Długie oczekiwanie

Karolina Południowa zawiesiła wykonywanie kary śmierci. Powód jest co najmniej prozaiczny: trudności ze skompletowaniem plutonu egzekucyjnego. Według prawa stanowego, skazany na najwyższy wyrok przestępca musi mieć wybór metody, którą odbierze mu się życie. Od maja skazańcy mogą wybrać, czy chcą zginąć na krześle elektrycznym czy stanąć przed plutonem egzekucyjnym. Na wykonanie wyroku w Karolinie Południowej czeka obecnie dwóch więźniów, którzy zostali skazani w 1999 i 2002 r.
j.k.

POLSCY SPRAWIEDLIWI
Żabińscy w USA

W ponad 760 kinach USA pokazywany jest film dokumentalny w reżyserii Łukasza Czajki o rodzinie Żabińskich, która ratowała Polaków i Żydów w czasie II wojny światowej. – To film o ludziach o wielkich sercach, przyzwoitych, o bohaterach ukrytych, nie z pierwszych stron gazet. To historia osób, które się poświęciły, ryzykując własnym życiem, by ratować innych – powiedział reżyser. Jan Żabiński, twórca i wieloletni dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Warszawie, wraz z żoną Antoniną w swoim prywatnym domu na terenie opustoszałego zoo i na zapleczu wybiegów dla zwierząt dali schronienie ok. 300 ukrywającym się Żydom. Są uhonorowani w Instytucie Yad Vashem jako Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Historię Żabińskich ukazał już film fabularny zrealizowany przez Niki Caro z 2017 r. pt. Azyl. Tym razem mamy film dokumentalny, zdecydowanie bardziej pogłębiony, ale też trzymający w napięciu.
j.k.

ARAGONIA W AWANGARDZIE
Praca dla translekarzy

Rząd Aragonii ogłosił egzaminy konkursowe na lekarzy rodzinnych w publicznych ośrodkach zdrowia. Z 217 oferowanych miejsc pracy 29 zarezerwowano dla określonych grup – czytamy w dokumencie regionalnych władz: 2 stanowiska są przeznaczone dla lekarzy cierpiących na chorobę psychiczną, 4 – dla transseksualistów, 6 – dla ofiar przemocy ze względu na płeć, 3 – dla ofiar terroryzmu, 13 – dla osób z niepełnosprawnościami fizycznymi i 1 – dla osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Limit miejsc został ustanowiony zgodnie z regionalnym ustawodawstwem. Po raz pierwszy objęto nim również osoby z rozpoznaną chorobą psychiczną i osoby transseksualne. Od 2019 r. w Aragonii obowiązuje ustawa o prawach i gwarancjach dla osób niepełnosprawnych. Prawo uznało osoby cierpiące na choroby psychiczne za szczególną grupę, której gwarantowany jest limit miejsc w każdej publicznej ofercie pracy ogłaszanej przez rząd regionalny. Te działania spotkały się także z poparciem lewicowych władz Hiszpanii.
j.k.

Reklama

POLSKA
Wakacje z Caritas

Warsztaty artystyczne, kulinarne, ekologiczne, a nawet kosmiczne – to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na uczestników tegorocznej Wakacyjnej Akcji Caritas, organizowanej w ramach kampanii Caritas Dzieciom. Pierwsze wakacyjne turnusy rozpoczęły się już pod koniec czerwca.

Łącznie 23 diecezjalne Caritas zapewnią lub dofinansują wakacyjny wypoczynek blisko 8 tys. dzieci. Jak podkreśla ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, mimo że sytuacja materialna wielu rodzin poprawiła się w ostatnich latach, to wciąż nie brakuje takich, które potrzebują wsparcia.

– Wyjazd na wakacje to nie jest oczywista sprawa w każdym domu. Są inne, często pilniejsze potrzeby, i część dzieci nadal może wyjechać tylko dlatego, że znajdują się darczyńcy, którzy zapewniają finansowanie takich wyjazdów. Caritas diecezjalne mają najlepsze rozeznanie w sytuacji poszczególnych rodzin, my ze swojej strony przekazujemy fundusze pochodzące m.in. z dystrybucji wigilijnych świec i ogłaszanych zbiórek.
kai

2021-06-29 13:49

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

"Odkrywamy prawdę" - tygodniki katolickie reagują na medialne zarzuty krycia pedofilii przez Jana Pawła II

2023-01-27 10:57

[ TEMATY ]

konferencja

PAP/Rafał Guz

Nie możemy pozostać obojętni wobec oskarżania św. Jana Pawła II o to, że nie reagował na nadużycia seksualne w Kościele katolickim. Zarzuty te nie są poparte żadnymi wiarygodnymi dowodami. To pomówienia niewytrzymujące konfrontacji z faktami - piszą redaktorzy naczelni trzech tygodników katolickich ukazujących się w Polsce. Ich stanowisko zostało opublikowane we wspólnej wkładce wraz z tekstami innych autorów. Inicjatywę zaprezentowano w czwartek podczas konferencji prasowej pt. "Odkrywamy prawdę o stosunku Jana Pawła II do nadużyć seksualnych duchownych", zorganizowanej przez tygodniki "Gość Niedzielny", "Niedziela" i "Idziemy".

POBIERZ DODATEK W WERSJI PDF JAN PAWEŁ II ODKRYWAMY PRAWDĘ

CZYTAJ DALEJ

Bosco Talent

2023-01-28 09:18

Zespół Szkół Salezjańskich "Don Bosco"

Salezjański zespół perkusyjny Drumline wzbudza zawsze wiele emocji i radości.

Salezjański zespół perkusyjny Drumline wzbudza zawsze wiele emocji i radości.

Swojego patrona św. Jana Bosco uczcił Zespół Szkół Salzejańskich „Don Bosco” we Wrocławiu.

31 stycznia obchodzimy w Kościele wspomnienie św. Jana Bosco, ale już w ten piątek Salez świętował dzień patrona szkoły. Ks. Bosco został wyróżniono w czasie Eucharystii, akademii czy też Bosco Talen. To właśnie święty z Turynu, człowiek wielu talentów i wielkiej miłości do młodych, inspiruje i motywuje wszystkich ludzi związanych ze szkołami salezjańskim po dzień dzisiejszy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję