Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 27/2021, str. 9

Modlitwa i pamięć

Ze szczególną modlitwą za Polskę i błaganiem o pojednanie oparte na prawdzie i sprawiedliwości, pielgrzymowali na Jasną Górę więźniowie polityczni okresu stalinowskiego i przedstawiciele środowisk kresowych. Przed Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej, odprawiona została Msza św. w intencji tych, którzy zginęli w czasie ludobójstwa na Wołyniu, gdy UPA dopuściła się skoordynowanego ataku na polskich mieszkańców 150 miejscowości, ale też za tych Ukraińców, którzy ratowali Polaków.

– Jeżeli nie będziemy czujni, jeśli nie będziemy o tym przypominać, przekazywać tego młodym, to nienawiść znów może się odezwać – powiedział Adam Kiwacki, prezes częstochowskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Jego rodzice mieszkali koło Lwowa. Ojciec uciekł przez okno przed banderowcami, ostrzegł go kolega – Ukrainiec.

W ubiegłym roku przy wejściu do kaplicy Pamięci Narodu odsłonięte zostały tablice upamiętniające ofiary rzezi wołyńskiej i Ukraińców pomagających Polakom.

Więźniowie polityczni, represjonowani za tzw. działalność przeciwko władzy w latach 1939-56, modlili się nade wszystko za Ojczyznę, kierując swe przesłanie do młodych: „by wiedzieli, że można się dla Polski poświęcać, a nie tylko oczekiwać czegoś w zamian, że ofiarowanie, czasem nawet życia, jest piękne”.

W jasnogórskiej szkole

Kolejny rok pracy formacyjnej zakończył chór chłopięco-męski „Pueri Claromontani”. Powstał w 2003 r. i wpisuje się w muzyczne tradycje sanktuarium. Jest członkiem Polskiej Federacji Pueri Cantores.

– Pierwszym i najważniejszym zadaniem chóru jest samouświęcanie, a więc ci, którzy angażują się w śpiew liturgiczny Kościoła, mają najpierw zadbać o włas- ne życie duchowe. Śpiew jest formą spotkania z Bogiem, zbliżeniem się do Niego i poznaniem Go – podkreślił o. Waldemar Pastusiak, opiekun chóru. Zachęcił „młode talenty” do dołączania do zespołu. Rozpoczyna się właśnie nabór dla chłopców powyżej 7. roku życia.

Reklama

Modlitwą i specjalnym koncertem rok pracy zakończyli też uczniowie Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej. Istniejąca od 10 lat placówka nawiązuje do edukacyjnych tradycji Zakonu Paulinów, a zwłaszcza Kapeli Jasnogórskiej.

Absolwenci placówki I stopnia mogli od tego roku szkolnego kontynuować zdobywanie wiedzy na kolejnym etapie nauczania – w Jasnogórskiej Niepublicznej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II Stopnia.

Zgłoś się! Zadzwoń pod numer: 723 555 102

Jasnogórski flesz

Przybywa coraz więcej grup pieszych, rowerowych i biegowych. Wanda Panfil, najlepsza polska biegaczka maratońska w historii, mistrzyni świata z Tokio w 1991 r., oraz biegacze z Anielina uczcili pamięć mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Był on nie tylko żołnierzem, ale też wybitnym sportowcem. Po raz drugi biegacze w sztafecie do Królowej Polski przemierzyli 150 km. Po drodze uzbierali tyle intencji, próśb o modlitwę, że „ich wagę poczuli także w nogach”.

Na Jasną Górę dotarła też „brązowa pielgrzymka”, czyli klerycy WSD Zakonu Braci Mniejszych z Katowic-Panewnik, a Mali Bracia Baranka dziękowali Bogu przez ręce Maryi za swój pierwszy w Polsce klasztor w Choroniu.

• 6 lipca – Pielgrzymka Apostolstwa Chorych – Pielgrzymka Rolkowa z Wrocławia • 9-10 lipca – Piesza Pielgrzymka z Kalwarii-Lanckorony

• 10 lipca – Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa • 10-11 lipca – Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja.

2021-06-29 13:49

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bielawa. Wyróżniony za wrażliwość na drugiego człowieka

2023-02-03 09:00

[ TEMATY ]

Bielawa

ks. Daniel Marcinkiewicz

ks. Mirosław Benedyk

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Wieloletni duszpasterz parafii Wniebowzięcia NMP ks. kan. Daniel Marcinkiewicz, został dostrzeżony przez świeckie media i nominowany do prestiżowej nagrody.

Kapituła konkursowa jednego z dolnośląskich dzienników, przyznała nominację ks. Marcinkiewiczowi do tytułu Osobowość Roku 2022 powiatu dzierżoniowskiego, w kategorii „Działalność społeczna i charytatywna”. Tym samym doceniono wkład i pracę kapłana w życie lokalnej społeczności, który od wielu lat pomaga najbardziej potrzebującym mieszkańcom Bielawy, przygotowując i wydając im paczki żywnościowe. Niedziela Świdnicka nie raz informowała o działalności charytatywnej kapłana, który nie tylko karmi, ale i wychowuje swoich podopiecznych.

CZYTAJ DALEJ

Owoce Ducha Świętego - Radość

2023-02-04 17:36

[ TEMATY ]

Duch Święty

Duch Św.

Adobe Stock

„Radość jest ważna w naszym życiu. W jakiś sposób jest to czujnik tego, czy dobrze żyjemy, czy źle żyjemy. Taki drobny czujniczek, ale ważny! Coś jak kontrolka ABS-u w samochodzie.

Można jechać dalej, ale prawdopodobnie, na pierwszych światłach, gdy ktoś przed nami zahamuje, to będziemy musieli trochę przerwać tę naszą podróż. Gdzie szukać radości? Jak sprawić, żeby zachować skarb radości w swoim sercu?” - na te pytania odpowiada ks. Michał Twarkowski, charyzmatyczny kapłan z Prałatury Opus Dei, biblista, duszpasterz, wychowawca, informatyk.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek napisał do polskiej parafii w Londynie, pozdrawiając również anglikanów

2023-02-04 18:56

[ TEMATY ]

Franciszek

mizar_21984/fotolia.com

Parafia św. Wojciecha w Londynie jest fenomenem na skalę światową między innymi dlatego, że korzysta z gościnności kościoła anglikańskiego. Papież Franciszek najpierw pobłogosławił kopię jasnogórskiej ikony do tego kościoła, a ostatnio proboszcz parafii ks. Bartosz Rajewski otrzymał odpowiedź na swój list.

– W październiku 2022 roku miałem okazję spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Papież pobłogosławił wówczas ikonę Czarnej Madonny dla naszych parafii św. Wojciecha (katolicka) i św. Kutberta (anglikańska). Mogliśmy dłuższą chwilę porozmawiać (jak na warunki audiencji generalnej) o naszym unikatowym i pionierskim projekcie ekumenicznym. Ojciec Święty był żywo zainteresowany tym tematem. Spojrzał mi głęboko w oczy i powiedział (o ekumenizmie): "Innej drogi nie ma". Przekazałem też Franciszkowi ważny list dotyczący naszej wspólnoty. Obiecał, że list przeczyta i na niego odpisze. Odpowiedź nadeszła pod koniec stycznia – opowiada w rozmowie z KAI ks. Bartosz Rajewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję