Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

400-lecie Jaworzynki

Przed czterema wiekami wpisano pierwszych osadników z tej miejscowości do Urbarza Cieszyńskiego.

Niedziela bielsko-żywiecka 27/2021, str. VI

[ TEMATY ]

rocznica

Jacek Kohut

Uczestnicy świętowania na Trójstyku

Uczestnicy świętowania na Trójstyku

Z tej okazji 19 czerwca na Trójstyku – w miejscu, gdzie stykają się ze sobą granice Polski, Czech i Słowacji – celebrowano Eucharystię. Uczestniczyli w niej mieszkańcy sołectwa oraz Trójwsi, delegacje wraz z przedstawicielami władz lokalnych i parlamentarnych.

– Świętowanie rozpoczynamy od Pana Boga, aby Jemu złożyć podziękowania za wszelkie łaski, które my otrzymujemy dzisiaj, ale i które otrzymywały poprzednie pokolenia, tworzące tę piękną rzeczywistość Jaworzynki – powiedział proboszcz parafii Matki Bożej Frydeckiej w Jaworzynce Trzycatku ks. Marek Modzelewski. Przywołał też historię kultu na tych terenach: – Tu stała pierwsza malutka murowana kaplica, której pątnicy, górale z Frydka, przynieśli figurę Matki Bożej Pani Frydeckiej, naszej Gaździny, której replikę mamy przy ołtarzu. Do dziś z pierwszego miejsca kultu zachowała się tutaj figura Chrystusa Frasobliwego. Tutaj też była pierwsza szkoła w Jaworzynce – mówił, zaznaczając, że kolejnym charakterystycznym elementem Jaworzynki jest Trójstyk – granica, która łączy.

Posadzono pamiątkowy jawor 400-lecia. Obchody zorganizowali: gmina Istebna, sołectwo Jaworzynka, Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej i parafia Matki Bożej Frydeckiej w Jaworzynce Trzycatku. Odbyły się one w ramach Roku Górali w Województwie Śląskim.

2021-06-29 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileuszowe dziękczynienie

Arcybiskup metropolita łódzki Marek Jędraszewski przyjął święcenia kapłańskie 24 maja 1973 r. w archikatedrze poznańskiej z rąk abp. Antoniego Baraniaka. W tym roku przypada 40. rocznica tego wydarzenia. Z tej okazji 2 czerwca w bazylice archikatedralnej zgromadzili się kapłani diecezjalni i zakonni, osoby życia konsekrowanego, klerycy WSD oraz wierni świeccy, a wśród nich marszałek województwa Witold Stępień i prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, by dziękować Jezusowi Chrystusowi za łaskę święceń udzieloną Pasterzowi Kościoła łódzkiego i za jej owoce.

CZYTAJ DALEJ

Sól, światło i miasto na górze – Co zrobić by życie było pełne smaku, nadziei i Boga?

2023-02-04 12:13

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN

V Niedziela zwykła, Rok A
5 lutego 2023
Ewangelia: Mt 5,13-16 Zobacz www.niezbednik.niedziela.pl

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: kapłaństwo ks. Stanisława Pamuły było kapłaństwem wewnętrznie scalonym

2023-02-05 22:35

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

WMSD

msza żałobna

ks. Stanisław Pamuła

Maciej Orman/Niedziela

– Do końca życia był duszpasterzem i nauczycielem odpowiedzialnych dróg wiary – powiedział abp Wacław Depo o śp. ks. dr. hab. Stanisławie Pamule, wieloletnim wicerektorze i profesorze częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. W kościele Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie metropolita częstochowski przewodniczył 5 lutego Mszy św. żałobnej w jego intencji.

Eucharystię koncelebrowało wielu kapłanów archidiecezji częstochowskiej. W liturgii uczestniczyła również najbliższa rodzina zmarłego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję