Reklama

Niedziela Świdnicka

Przejęci słowem Bożym

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej od 25 lat jest organizowany przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” na terenie wszystkich polskich diecezji. Właśnie podsumowano jubileuszową edycję konkursu.

Niedziela świdnicka 27/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Konkurs Wiedzy Biblijnej

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Kacper Bieńka, tegoroczny maturzysta, po raz kolejny był najlepszy wśród uczniów diecezji świdnickiej

Kacper Bieńka, tegoroczny maturzysta, po raz kolejny był najlepszy wśród uczniów diecezji świdnickiej

Uczestnicy biblijnych zmagań, mieli w tym roku za zadanie zapoznać się z Księgą Ezechiela i Ewangelią według św. Jana wraz z wprowadzeniem, przypisami i komentarzami.

Słowo Boże i słowo ludzkie

Tegoroczny konkurs z uwagi na pandemię odbywał się w dużej mierze online. Jednak wręczenie nagród już odbyło się w tradycyjnej formie. Najlepsza krajowa ósemka spotkała się pod koniec maja w finale w Niepokalanowie. Natomiast 21 czerwca najlepsi z terenu metropolii wrocławskiej odebrali nagrody we Wrocławiu w siedzibie stowarzyszenia.

Laureatom i finalistom z terenu diecezji świdnickiej, legnickiej i archidiecezji wrocławskiej wręczał je bp Jacek Kiciński: – Gdybyśmy jako ludzie wierzący w połowie tak się przejmowali słowem Bożym, jak się przejmujemy tym ludzkim, to inaczej świat by wyglądał – zauważył biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej.

Opinie uczestników

Reklama

– Czas poświęcony na studiowanie biblijnych ksiąg to przede wszystkim indywidualna praca, ale nie tylko. Przygotowując się do konkursu, uczestniczyłam w kilku warsztatach biblijnych oraz wykładach prowadzonych przez najlepszych biblistów – mówi Aleksandra Kaczmarczyk, finalistka konkursu, dodając, że Biblia to coś więcej niż książka. – Żadna inna książka nie opisuje człowieka tak realistycznie, jak czyni to Biblia – stwierdziła uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy. Z kolei laureatka II miejsca Julia Majcherczyk podkreśla dużą rolę katechety, który zainteresował konkursem, a następnie wspierał na każdym z etapów. Kacper Bieńka, który w tym roku po raz drugi z rzędu był najlepszy wśród uczniów naszej diecezji, zdradził Niedzieli Świdnickiej, że sekretem jego sukcesów jest zapamiętywanie wydarzeń biblijnych poprzez skojarzenia, które pojawiają się w jego głowie podczas czytania.

Troska o młode pokolenie

W podsumowaniu organizatorzy podkreślili, że przez 25 lat trwania konkursu udział w nim wzięło pół miliona młodych osób, które rozważały kolejne księgi Pisma Świętego. – Jest to wynik wspólnej troski o formację młodego pokolenia Polaków. Dobrze, że w tym dziele nie pozostajemy sami, ale zawsze możemy liczyć na Państwa zaangażowanie w wypełnianiu misji katechetycznej – mówiła do zgromadzonych Anna Adamkiewicz, koordynatorka konkursu na diecezję świdnicką.

Nagrodzeni

Laureatami tegorocznej, diecezjalnej edycji konkursu zostali: I miejsce – Kacper Bieńka (LO Ząbkowice Śl. katechetka Aneta Klinke-Osadnik), II miejsce – Julia Majcherczyk (II LO Wałbrzych, katecheta Bartosz Pietrzak), III miejsce – Dominika Treska (ZSE Świdnica, katechetka Jolanta Mączyńska). Natomiast tytuł finalisty przypadł: Dominikowi Rudnickiemu i Alicji Stachurskiej z I LO w Dzierżoniowie, Aleksandrze Kaczmarek z I LO w Świdnicy oraz Dominice Pasterz z LO Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu.

2021-06-29 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biblia Ojczyzną młodych

Niedziela częstochowska 10/2020, str. I

[ TEMATY ]

Częstochowa

Konkurs Wiedzy Biblijnej

archidiecezja częstochowska

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Młodzież bardzo dobrze poradziła sobie z pytaniami konkursowymi

Młodzież bardzo dobrze poradziła sobie z pytaniami konkursowymi

Z pytaniami dotyczącymi Ewangelii wg św. Jana zmagało się 60 uczniów z archidiecezji częstochowskiej, katowickiej, diecezji sosnowieckiej, bielsko-żywieckiej i gliwickiej w finale 25. Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Biblijnej dla uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych, który odbył się 27 lutego w Częstochowie.

Hasłem konkursu były słowa: „Ja jestem chlebem życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie” (J 6, 35).

CZYTAJ DALEJ

Nie przeszkadzajmy królestwu Bożemu wzrastać w nas!

2023-01-04 10:25

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 4, 26-34.

Piątek, 27 stycznia 2023. Bł. Jerzego Matulewicza, biskupa, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Kraków/ W wieku 100 lat zmarł prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności

2023-01-27 20:33

[ TEMATY ]

Kraków

zmarły

prof. Aleksander Krawczuk

Wikipedia/autor: Ladislav Luppa na licencji Creative Commons

prof. Aleksander Krawczuk

prof. Aleksander Krawczuk

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

O śmierci prof. Aleksandra Krawczuka poinformował w piątek Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w mediach społecznościowych. Wiadomość tę potwierdził również PAP w rozmowie telefonicznej pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję