Reklama

Niedziela Rzeszowska

Rzeszów: Biblia a współczesne problemy rodziny - sympozjum

„Biblia a współczesne problemy rodziny” to temat sympozjum naukowego jakie odbyło się 25 kwietnia w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Rzeszowie. Jego uczestnicy, odwołując się do Pisma świętego, zastanawiali się, czy rodziny mogą znaleźć w Biblii odpowiedzi na nurtujące je obecnie pytania. Sympozjum wpisało się w VII Ogólnopolski Tydzień Biblijny oraz przygotowania do synodu biskupów na temat małżeństwa i rodziny.

[ TEMATY ]

sympozjum

Małgorzata Godzisz

- Pierwsza nauka jaka płynie z Pisma świętego dla nas wszystkich, a zwłaszcza małżeństw i rodzin brzmi: Miłujcie się! Miłość to znaczy odpowiedzialność i ofiara, czego dzisiaj współczesnemu człowiekowi brakuje – podkreślił we wprowadzeniu ks. dr Marek Dzik - moderator Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II w diecezji rzeszowskiej. W programie sympozjum znalazło się kilka referatów poświęconych małżeństwu i rodzinie. Ks. Jarosław Stefański – biblista pracujący w parafii w Krasnem, mówił o małżeństwie i rodzinie w Nowym Testamencie. Z kolei ks. dr Piotr Mierzwa – biblista z WSD w Rzeszowie, wygłosił referat pt: „Zarys teologii małżeństwa i rodziny w Starym Testamencie”. Prelegent zauważył, że teologia małżeństwa i rodziny w Starym Testamencie jest zróżnicowana. Modele rodziny zaprezentowane na kartach Biblii są bardzo różne. Zwrócił uwagę, że nie można obrazów, o których czytamy w Starym Testamencie, traktować jako obrazów finalnych. Są to obrazy zastane w środowisku kulturowym Bliskiego Wschodu, które przygotowują do przyjęcia nauki Jezusa Chrystusa. Trzeci prelegent - ks. dr Wojciech Radomski – biblista z WSD w Rzeszowie, poświęcił swoje wystąpienie czwartemu przykazaniu. Jego referat nosił tytuł „Czcij (oddaj chwałę) ojca i matkę swoją, abyś długo żył i dobrze ci się powodziło”. Ksiądz dr Witold Burda - biblista z diecezji przemyskiej, mówił natomiast o przeżywaniu starości w rodzinie w oparciu o Ewangelie Dzieciństwa.

Sympozjum zakończyła dyskusja na temat recepcji nauczania Biblii w życiu małżeństwa i rodziny, którą poprowadził dr Rafał Czupryk - pracownik naukowy Uniwersytetu Rzeszowskiego. Rozmówcy zauważyli, że Biblia wciąż daje aktualne wskazówki, jak we współczesnym świecie żyć w rodzinach, jak rozwiązywać problemy, jak dążyć do spełnienia.

2015-04-26 06:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lublin: sesja o św. Rafale Kalinowskim w 110. rocznicę jego śmierci

„Józef Kalinowski św. Rafał – w kręgu ludzi i kultu” – pod takim tytułem w auli dominikańskiego klasztoru w Lublinie odbyło się 15 listopada sympozjum w 110. rocznicę śmierci polskiego reformatora zakonu karmelitów. Nad spotkaniem, z udziałem duchownych i świeckich naukowców, objął kierownictwo naukowe prof. Eugeniusz Niebelski z KUL.

Sympozjum podzielono na kilka bloków tematycznych. W pierwszym z nich – „Pośród przyjaciół i znajomych” – o. Roland Prejs OFMCap (KUL) przypomniał środowisko szkolne i uniwersyteckie Józefa Kalinowskiego. Z kolei prof. Eugeniusz Niebelski przybliżył środowisko zesłańców usolskich oraz irkuckich, w którym żył Józef Kalinowski. Anna Barańska (KUL) przedstawiła obraz Syberii i zesłańców, jaki wyłania się z pamiętników i listów Józefa Kalinowskiego, natomiast Leszek Wojciechowski (KUL) zrekonstruował obraz Sybiraka, Józef Kalinowskiego na podstawie zapisków w pamiętnikach zesłańców.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

ZUS: ostatni dzwonek na złożenie wniosku o wyprawkę szkolną "Dobry start"

2022-11-28 11:27

[ TEMATY ]

edukacja

Karol Porwich/Niedziela

Środa to ostatni dzień na złożenie wniosku o wyprawkę szkolną w ramach programu "Dobry start". Od 14 listopada tego roku można to zrobić także za pomocą aplikacji mobilnej mZUS - przypomina w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

"Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił dotąd ponad 4,5 mln świadczeń na łączną m kwotę ponad 1,3 mld zł" - poinformował w komunikacie rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję