Reklama

Niedziela Rzeszowska

Rzeszów: Biblia a współczesne problemy rodziny - sympozjum

„Biblia a współczesne problemy rodziny” to temat sympozjum naukowego jakie odbyło się 25 kwietnia w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Rzeszowie. Jego uczestnicy, odwołując się do Pisma świętego, zastanawiali się, czy rodziny mogą znaleźć w Biblii odpowiedzi na nurtujące je obecnie pytania. Sympozjum wpisało się w VII Ogólnopolski Tydzień Biblijny oraz przygotowania do synodu biskupów na temat małżeństwa i rodziny.

[ TEMATY ]

sympozjum

Małgorzata Godzisz

- Pierwsza nauka jaka płynie z Pisma świętego dla nas wszystkich, a zwłaszcza małżeństw i rodzin brzmi: Miłujcie się! Miłość to znaczy odpowiedzialność i ofiara, czego dzisiaj współczesnemu człowiekowi brakuje – podkreślił we wprowadzeniu ks. dr Marek Dzik - moderator Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II w diecezji rzeszowskiej. W programie sympozjum znalazło się kilka referatów poświęconych małżeństwu i rodzinie. Ks. Jarosław Stefański – biblista pracujący w parafii w Krasnem, mówił o małżeństwie i rodzinie w Nowym Testamencie. Z kolei ks. dr Piotr Mierzwa – biblista z WSD w Rzeszowie, wygłosił referat pt: „Zarys teologii małżeństwa i rodziny w Starym Testamencie”. Prelegent zauważył, że teologia małżeństwa i rodziny w Starym Testamencie jest zróżnicowana. Modele rodziny zaprezentowane na kartach Biblii są bardzo różne. Zwrócił uwagę, że nie można obrazów, o których czytamy w Starym Testamencie, traktować jako obrazów finalnych. Są to obrazy zastane w środowisku kulturowym Bliskiego Wschodu, które przygotowują do przyjęcia nauki Jezusa Chrystusa. Trzeci prelegent - ks. dr Wojciech Radomski – biblista z WSD w Rzeszowie, poświęcił swoje wystąpienie czwartemu przykazaniu. Jego referat nosił tytuł „Czcij (oddaj chwałę) ojca i matkę swoją, abyś długo żył i dobrze ci się powodziło”. Ksiądz dr Witold Burda - biblista z diecezji przemyskiej, mówił natomiast o przeżywaniu starości w rodzinie w oparciu o Ewangelie Dzieciństwa.

Sympozjum zakończyła dyskusja na temat recepcji nauczania Biblii w życiu małżeństwa i rodziny, którą poprowadził dr Rafał Czupryk - pracownik naukowy Uniwersytetu Rzeszowskiego. Rozmówcy zauważyli, że Biblia wciąż daje aktualne wskazówki, jak we współczesnym świecie żyć w rodzinach, jak rozwiązywać problemy, jak dążyć do spełnienia.

2015-04-26 06:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gregorianum: w poszukiwaniu prawdy o św. Robercie Bellarminie

Papieski Uniwersytet Gregoriański chce poznać prawdę o św. Robercie Bellarminie. Dziś kończy się trzydniowe sympozjum pod tytułem: „Przemyśleć na nowo Bellarmina na styku teologii, filozofii i historii”. Jako były profesor i rektor Kolegium Rzymskiego, z którego wyrasta Papieski Uniwersytet Gregoriański, św. Robert stanowi poniekąd niedościgniony wzór dla współczesnych teologów tej uczelni. W tym roku przypada 400-lecie jego śmierci.

Jak zauważa ks. Nicolas Steevens SJ, jeden z organizatorów sympozjum, wokół Roberta Bellarmina narosło w ciągu wieków wiele mitów. W rzeczywistości był on człowiekiem bardzo skromnym, wyróżniającym się swą prostotą i lubiany przez studentów. Wyrósł w atmosferze kontrreformacji, ale tym, co go ożywiało, była wielka miłość do Słowa Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Święci Archaniołowie

29 września świętujemy dzień Archaniołów: Michała, Rafała i Gabriela, którym Bóg powierzył specjalne misje wobec ludzi. Archaniołowie nigdy nie byli ludźmi, jednak zaliczani są do świętych. W początkach chrześcijaństwa zbyt pochopnie oddawano cześć siedmiu Archaniołom, wymienianym w apokryfach. Synody w Laodycei (361 r.) i w Rzymie (492 r. i 745 r.) zezwoliły, by otoczyć kultem liturgicznym tylko św. Michała, św. Gabriela i św. Rafała, ponieważ tylko o tych Archaniołach mamy wyraźne świadectwo w Piśmie Świętym.

Imiona Archaniołów mają charakter teoforyczny. Wskazują na ich powiązanie z Bogiem. Określają również istotę misji pełnionej przez nich z woli Bożej. Michał - z hebrajskiego Mika´el znaczy - "któż jak Bóg" (tzn. któż może równać się z Bogiem?). Imię Gabriel - z hebrajskiego Geber´el - składa się z dwóch wyrazów: geber - silny oraz el - Pan Bóg. Imię to tłumaczone jest wiec jako "mąż Boży", "wojownik Boży". Rafał to również imię pochodzenia hebrajskiego Rapha´el i oznacza "Bóg uzdrawia", "Bóg uleczył".

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Papież powołał Polkę do Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich

2022-09-30 12:36

[ TEMATY ]

Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich

Włodzimierz Rędzioch

Ewa Kusz, wicedyrektor Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum w Krakowie 30 września została powołana przez papieża Franciszka jako członkini Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich na pięcioletnią kadencję.

Pochodząca ze Śląska psycholog i terapeutka zajmuje się tematyką i pomocą osobom wykorzystanym seksualnie, także w strukturach kościelnych od 2009 roku. Prowadzi gabinet terapeutyczny w Katowicach, jest biegłą sądową w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję