Reklama

Wiara

Homilia

Okaż swą łaskę i daj nam zbawienie

Niedziela Ogólnopolska 28/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe.Stock.pl

Pierwsze czytanie, wyjęte ze starotestamentowej Księgi Amosa, nawiązuje do wydarzeń w połowie VIII wieku przed Chrystusem. Amos, który był pasterzem i nacinał sykomory celem pozyskania z tych drzew specjalnego syropu, został powołany przez Boga do głoszenia pilnej potrzeby nawrócenia Izraelitów. Posłuszny Bogu udał się do sanktuarium w Betel, ale tamtejszy główny kapłan Amazjasz zabraniał mu pełnienia jego misji. Odnosił się do Amosa z pogardą i wrogością, lecz prorok się nie przestraszył ani nie zaniechał wezwań do nawrócenia. Od tamtych wydarzeń upłynęło ponad 2 700 lat! Ci, którzy dzisiaj głoszą słowo Boże, wzywając do nawrócenia i zmiany życia, też spotykają się z silną wrogością oraz sprzeciwami pochodzącymi z różnych stron.

Wierność Bogu wymaga niezłomnej odwagi. Bez niej nie sposób wypełnić profetycznego posłannictwa. Mężna odwaga nie jest jednak zdana wyłącznie na siebie. Święty Paweł, błogosławiąc Boga, przypomina, że to „On napełnił nas wszelkim błogosławieństwem duchowym na wyżynach niebieskich – w Chrystusie”. Odwaga chrześcijan przeobraża się w męstwo, które jest cnotą. Daje siłę do głoszenia orędzia zbawienia światu, który ulega pokusie samowystarczalności. Sednem orędzia zbawienia jest głoszenie Jezusa Chrystusa, który przez swoją krew wysłużył nam odpuszczenie grzechów i odkupienie. Nasze życie nie ogranicza się do ram doczesności, choćby była najbardziej atrakcyjna, lecz jest ukierunkowane ku wieczności. Najważniejszą z próśb, jakie powinniśmy zanosić do Boga, wyraża wołanie psalmisty: „Okaż swą łaskę i daj nam zbawienie”.

Głoszenie Ewangelii nie może poprzestawać na ludzkich środkach i narzędziach. Jezus przykazał Apostołom, żeby nie zabiegali o materialne zaopatrzenie, które może ich pochłonąć tak bardzo, że nie starczy już czasu na skuteczne wypełnianie powierzonej misji. Poleceniu skierowanemu do Apostołów towarzyszy wskazówka, jak mają reagować na odmowę przyjęcia orędzia zbawienia: „Jeśli w jakimś miejscu was nie przyjmą i nie będą was słuchać, wychodząc stamtąd, strząśnijcie proch z nóg waszych na świadectwo dla nich!”. Odmowa przyjęcia Ewangelii nie pozostanie bez kary, ponieważ Bóg nie jest bezsilny. Nie jest emigrantem, którego udało się usunąć z tego świata, aby mieć spokój i możliwość trwania w tym, co złe.

Rozesłanie Dwunastu w czasie ziemskiego życia Jezusa zapoczątkowało ich samodzielną misję ewangelizacji. Była niezwykle owocna, gdyż towarzyszył jej zapał motywowany Jego bliskością i przykładem życia. Również teraz, po dwóch tysiącach lat, zmartwychwstały i uwielbiony Pan nie opuścił głosicieli orędzia zbawienia. Żyje i działa w swoim Kościele, trzeba Mu jednak bardziej zaufać. Rozmaite środki i narzędzia promowane w dziele ewangelizacji nie zastąpią odwagi i gorliwości tych, którzy je pełnią. Ewangelizacja przeżywa kryzys przede wszystkim tam, gdzie ginie albo niebezpiecznie słabnie świadomość eschatologicznego wymiaru rzeczywistości. Wiara jest bowiem nieodłączna od nadziei, zaś obie – jak uczy Benedykt XVI – „są inspiracją i fundamentem wszelkich naszych wysiłków, przez które staramy się przygotować na przyjście królestwa Bożego”.

2021-07-05 19:34

Ocena: +26 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek u św. Marty: nie dajmy się zwieść tym, którzy ograniczają Bożą miłość

[ TEMATY ]

Msza św.

homilia

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Trzeba wystrzegać się uczonych w Prawie, którzy pomniejszają horyzonty Bożej miłości - powiedział papież Franciszek podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. W swojej homilii Ojciec Święty skoncentrował się na przykazaniu miłości oraz pokusie stawania się kontrolerami zbawienia.

„Wszystkim chrześcijanom bardzo trudno jest zrozumieć darmowość zbawienia w Jezusie Chrystusie”- stwierdził Franciszek. Nawiązując do pierwszego czytania (Rz 3,21-29) zauważył, że już św. Paweł napotykał na wielkie trudności w uzmysłowieniu swym współczesnym darmowości zbawienia. Dodał, że my przywykliśmy do tego, że Jezus jest Synem Bożym, który przyszedł między ludzi z miłości, aby nas zbawić i że za nas umarł. Kiedy wchodzimy jednak w tajemnicę Boga, tej miłości bez granic, ogarnia nas zdumienie i być może wolimy tej prawdy nie rozumieć. Zaznaczył, że dobrze jest czynić to, co każe czynić nam Jezus – i jest to nasza odpowiedź na zbawienie, które zyskujemy darmo, z bezinteresownej miłości Boga.

CZYTAJ DALEJ

W „Godzinie łaski” 8 grudnia możesz uprosić wszystko. Będą transmisje online

[ TEMATY ]

objawienia

Godzina łaski

Monika Jaworska

Pierwsze nabożeństwo Godziny łaski w Pogórzu.

Pierwsze nabożeństwo Godziny łaski w Pogórzu.

Czym jest Godzina łaski? W objawieniu pielęgniarce Pierinie Gilli z Włoch (8 grudnia 1947 r.) Maryja powiedziała, że w dniu 8 grudnia w południe będzie miała miejsce „Godzina łaski” dla całego świata i w tej godzinie Bóg ześle łaski modlącym się. Maryja prosiła, aby ta Godzina była praktykowana na całym świecie.

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP 8 grudnia wiąże się też z nabożeństwem „Godziny łaski”, które odbywa się w godz. 12-13.

CZYTAJ DALEJ

Obłóczyny i kandydatura do święceń diakonatu i prezbiteratu

2022-12-08 21:30

Marzena Cyfert

Klerycy MWSD we Wrocławiu, którzy przyjęli strój duchowny i przeszli obrzęd Ad missio

Klerycy MWSD we Wrocławiu, którzy przyjęli strój duchowny i przeszli obrzęd Ad missio

Alumni Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu otrzymali strój duchowny i zostali przyjęci do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu.

Kandydatura, której przewodniczył bp Jacek Kiciński, odbyła się w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i miała miejsce w katedrze wrocławskiej. Sutannę podczas liturgii przywdziali: Krzysztof Leśniewicz, Wiktor Cyran, Kacper Dawiec, Robert Matuszyński, Bartłomiej Sikora. Zostali oni wraz z alumnem Szymonem Rojkiem przedstawieni Kościołowi jako kandydaci do kapłaństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję