Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Wdzięczni za posługę

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Piotra Skuchy z pełnienia posługi biskupa pomocniczego diecezji sosnowieckiej. Biskup Skucha osiągnął wiek emerytalny.

Niedziela sosnowiecka 28/2021, str. I

[ TEMATY ]

emerytura

Bp Piotr Skucha

Archiwum

Biskup Piotr Skucha

Biskup Piotr Skucha

O decyzji Papieża poinformował 27 czerwca, w dniu 75. urodzin bp. Piotra Skuchy, Nuncjusz Apostolski w Polsce. W związku z przyjęciem przez Ojca Świętego rezygnacji z urzędu biskupa pomocniczego diecezji sosnowieckiej, w imieniu własnym oraz całej wspólnoty Kościoła sosnowieckiego bp Grzegorz Kaszak złożył wyrazy głębokiej wdzięczności za wszelkie dobro uczynione na rzecz diecezji sosnowieckiej, z którą bp Piotr Skucha jest związany od samego początku jej istnienia.

Reklama

„Wielu młodym diecezjanom udzielił Ksiądz Biskup sakramentu bierzmowania, przeprowadził wiele wizytacji kanonicznych parafii, przewodniczył wielu uroczystościom kościelnym. Trzeba nadmienić, że w tym czasie był Ksiądz Biskup wykładowcą m.in. w Akademii Ignatianum w Krakowie oraz na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Wpisał się też w historię diecezji sosnowieckiej jako niestrudzony pielgrzym do Ziemi Świętej. Wielu diecezjan dzięki Waszej Ekscelencji miało okazję do poznania Ojczyzny Jezusa i lepszego zrozumienia istoty zdarzeń zapisanych na kartach Pisma Świętego. Ponadto jest Ksiądz Biskup autorem wielu publikacji. Za to wszystko składamy dziś Waszej Ekscelencji serdeczne Bóg zapłać” – napisał w specjalnym liście bp Grzegorz Kaszak.

„Wyrażając wdzięczność Panu Bogu za 75 lat życia, 51 lat kapłaństwa, 34 lata biskupiego posługiwania Waszej Ekscelencji, z których aż 29 Ksiądz Biskup oddał diecezji sosnowieckiej, uprzejmie proszę Księdza Biskupa, aby pomimo zasłużonej emerytury nadal wspierał diecezję sosnowiecką swoją posługą, w sposób szczególny przy udzielaniu sakramentu bierzmowania i wizytowaniu parafii. Ciesząc się z obecności Waszej Ekscelencji wśród nas, życzymy obfitości Bożego błogosławieństwa i Bożego pokoju, pogody ducha, radości wynikającej z czystego sumienia oraz zdrowia” – życzył Pasterz diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak.

Biskup Piotr Skucha 15 lutego 1987 r. otrzymał święcenia biskupie, stając się biskupem pomocniczym diecezji kieleckiej. 5 lat później został mianowany biskupem pomocniczym nowo utworzonej diecezji sosnowieckiej.

2021-07-07 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Złota Kantyczka

Niedziela sosnowiecka 4/2020, str. IV

[ TEMATY ]

przegląd

przegląd grup kolędniczych

Bp Piotr Skucha

Złota Kantyczka

Piotr Lorenc

Bp Piotr Skucha i Michał Lech – zdobywca Grand Prix

Bp Piotr Skucha i Michał Lech – zdobywca Grand Prix

Festiwal trwał aż 4 dni – tylu było chętnych. Przesłuchania odbyły się w dniach 9-12 grudnia 2019 r.

Wiele lat temu, jeszcze podczas moich studiów w Jerozolimie, władze uczelni poprosiły nas w okresie świąt Bożego Narodzenia, abyśmy zaprezentowali kolędy w narodowych językach. Niemcy, Hiszpanie, Włosi, Ormianie zaśpiewali po jednej kolędzie, my, studenci z Polski, zaśpiewaliśmy ich aż 10. I od tego czasu wszyscy mówili, że Polacy lubią śpiewać kolędy. I tak pozostało do dzisiaj, czego najlepszym dowodem jest liczny udział solistów, zespołów i chórów w przeglądzie kolędowym Złota Kantyczka – powiedział bp Piotr Skucha, patron festiwalu, wręczając nagrodę główną Grand Prix.

CZYTAJ DALEJ

Papież: „Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo”

2021-09-17 15:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo” – napisał papież Franciszek w liście do sędziwych księży z włoskiego regionu Lombardii. W miejscowości Caravaggio koło Bergamo, wraz ze swymi biskupami, także emerytami, wzięli oni udział w Dniu Braterstwa. Podczas specjalnej Mszy modlili się za kapłanów, którzy zmarli we Włoszech z powodu koronawirusa.

W liście do kapłanów seniorów Franciszek napisał, że „przeżywają fazę starości, która nie jest chorobą, ale przywilejem”. Wskazał, że jest to przywilej „bycia podobnym do Jezusa, który cierpi, i niesienia krzyża tak jak On”.

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiony prymas Wyszyński jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - rozmowa z dr Ewą K. Czaczkowską

2021-09-18 10:59

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

- Beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego jako prymasa, biskupa i duchownego jest ważnym znakiem na dziś w kontekście problemów, które przeżywa Kościół czy duchowieństwo. Jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - mówi w pobeatyfikacyjnej rozmowie z KAI, dr Ewa K. Czaczkowska, autorka trzech książek o Prymasie Tysiąclecia: „Kardynał Wyszyński. Biografia”, „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość” oraz „Będziesz miłował….Krótka historia życia Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski”, przeznaczonej dla dzieci.

Łukasz Kaczyński (KAI): Dlaczego beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się w zeszłą niedzielę, powinna głęboko odcisnąć się w sercach Polaków?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję